Konec zdražování hypoték na obzoru? Vedení ČNB v novém složení rozhodne o sazbách

Zdražování nájemného - ilustrační foto

Astronomické splátky hypoték

Blíží se první měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) poté, co se změnilo obsazení tří ze sedmi jejích členů. Finanční trhy se nacházejí v mírné nejistotě a jen odhadují, zda se změní kurs měnové politiky, nebo bude pokračovat zvyšování sazeb. Experti se ale spíše kloní k názoru, že růst úroků bude zastaven. Alespoň na nějakou dobu.

„Předpokládám, že navrhnu na svém prvním zasedání, které povedu v létě, určitou stabilitu sazeb. Vyhodnotíme poté dopady dosavadní měnové politiky a další indikátory přicházející z ekonomiky a po určité době se rozhodneme, co dál,“ řekl současný guvernér České národní banky Aleš Michl již v květnu – po svém jmenování do funkce.

Zatímco Michl v bankovní radě ČNB zasedá již od prosince 2018 a byl se svým názorem na zvyšování úrokových sazeb v menšině, nyní se bude možná moci opřít o trojici nových radních. Eva Zamrazilová, Jan Frait a Karina Kubelková se totiž k dalšímu růstu sazeb staví rezervovaně, byť viceguvernérka Zamrazilová v médiích naznačila, že jej úplně nevylučuje. Zásadním důvodem pro další zvýšení sazeb by pro ni bylo rozpoutání mzdově-inflační spirály. Podobný názor zastává také Jan Frait.

V srpnu stagnace, pak růst

Experti odhadují, že bankovní rada na svém čtvrtečním zasedání (4. srpna) nakonec bude většinově hlasovat pro stabilitu sazeb. „Na základě dosavadních mediálních komentářů představitelů bankovní rady předpokládáme stabilitu úrokových sazeb. Na tiskové konferenci však patrně ČNB budoucí růst sazeb v případě nutnosti připustí, což je žádoucí i z pohledu tržního očekávání a snížení možného tlaku na korunu. Trh v současnosti se stabilitou sazeb vesměs počítá, dopad na kurz koruny by tak měl být relativně omezený, klíčové tak bude vyznění tiskové konference,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Podobný názor zastává také Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. „Česká národní banka sazby v srpnu nezvedne, hned pět radních bude proti. Inflace ji k tomu ale dotlačí na podzim. Pro zvýšení sazeb se ve čtvrtek jednoznačně vyjádří zřejmě pouze dva ze sedmičlenné bankovní rady, a to viceguvernér Marek Mora a Tomáš Holub. Ti pro zvyšování sazeb zvedali soustavně ruku už coby členové staré ‚Rusnokovy‘ bankovní rady,“ sdělil CNN Prima NEWS.

Hypotéky až za devět procent?

Podle Kovandy to však neznamená, že by úrokové sazby ČNB už v tomto roce nerostly. „Základní sazba letos stoupne minimálně na 7,5 procenta ze stávající úrovně rovných sedmi procent,“ dodal. Jako důvod vidí inflaci, která zůstane vysoká a prý bude ještě zrychlovat. „V případě výraznějšího či úplného přerušení dodávek ruského plynu do EU nelze vyloučit, že by ČNB musela ještě letos  zvýšit základní úrokovou sazbu až na rovných osm procent,“ dodal Kovanda.

Pokud nyní zůstanou sazby centrální banky beze změny, bude to patrně znamenat i stagnaci úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Ty se totiž od sazeb ČNB odvíjejí. Průměrná výše nabídkových sazeb u hypoték se v červenci dostala již nad šest procent, jak uvedl portál Fincentrum Hypoindex. Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka se hypoteční sazby budou držet přibližně jeden procentní bod nad základní sazbou ČNB. Pokud by tedy do konce roku základní sazba centrální banky stoupla až na osm procent, u hypoték by pak mohla vzrůst až na procent devět.

Tagy: