Konec zdražování hypoték na obzoru? Vedení ČNB v novém složení rozhodne o sazbách

Blíží se první měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) poté, co se změnilo obsazení tří ze sedmi jejích členů. Finanční trhy se nacházejí v mírné nejistotě a jen odhadují, zda se změní kurs měnové politiky, nebo bude pokračovat zvyšování sazeb. Experti se ale spíše kloní k názoru, že růst úroků bude zastaven. Alespoň na nějakou dobu.

„Předpokládám, že navrhnu na svém prvním zasedání, které povedu v létě, určitou stabilitu sazeb. Vyhodnotíme poté dopady dosavadní měnové politiky a další indikátory přicházející z ekonomiky a po určité době se rozhodneme, co dál,“ řekl současný guvernér České národní banky Aleš Michl již v květnu – po svém jmenování do funkce.

Zatímco Michl v bankovní radě ČNB zasedá již od prosince 2018 a byl se svým názorem na zvyšování úrokových sazeb v menšině, nyní se bude možná moci opřít o trojici nových radních. Eva Zamrazilová, Jan Frait a Karina Kubelková se totiž k dalšímu růstu sazeb staví rezervovaně, byť viceguvernérka Zamrazilová v médiích naznačila, že jej úplně nevylučuje. Zásadním důvodem pro další zvýšení sazeb by pro ni bylo rozpoutání mzdově-inflační spirály. Podobný názor zastává také Jan Frait.

V srpnu stagnace, pak růst

Experti odhadují, že bankovní rada na svém čtvrtečním zasedání (4. srpna) nakonec bude většinově hlasovat pro stabilitu sazeb. „Na základě dosavadních mediálních komentářů představitelů bankovní rady předpokládáme stabilitu úrokových sazeb. Na tiskové konferenci však patrně ČNB budoucí růst sazeb v případě nutnosti připustí, což je žádoucí i z pohledu tržního očekávání a snížení možného tlaku na korunu. Trh v současnosti se stabilitou sazeb vesměs počítá, dopad na kurz koruny by tak měl být relativně omezený, klíčové tak bude vyznění tiskové konference,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Podobný názor zastává také Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. „Česká národní banka sazby v srpnu nezvedne, hned pět radních bude proti. Inflace ji k tomu ale dotlačí na podzim. Pro zvýšení sazeb se ve čtvrtek jednoznačně vyjádří zřejmě pouze dva ze sedmičlenné bankovní rady, a to viceguvernér Marek Mora a Tomáš Holub. Ti pro zvyšování sazeb zvedali soustavně ruku už coby členové staré ‚Rusnokovy‘ bankovní rady,“ sdělil CNN Prima NEWS.

Hypotéky až za devět procent?

Podle Kovandy to však neznamená, že by úrokové sazby ČNB už v tomto roce nerostly. „Základní sazba letos stoupne minimálně na 7,5 procenta ze stávající úrovně rovných sedmi procent,“ dodal. Jako důvod vidí inflaci, která zůstane vysoká a prý bude ještě zrychlovat. „V případě výraznějšího či úplného přerušení dodávek ruského plynu do EU nelze vyloučit, že by ČNB musela ještě letos  zvýšit základní úrokovou sazbu až na rovných osm procent,“ dodal Kovanda.

Pokud nyní zůstanou sazby centrální banky beze změny, bude to patrně znamenat i stagnaci úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Ty se totiž od sazeb ČNB odvíjejí. Průměrná výše nabídkových sazeb u hypoték se v červenci dostala již nad šest procent, jak uvedl portál Fincentrum Hypoindex. Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka se hypoteční sazby budou držet přibližně jeden procentní bod nad základní sazbou ČNB. Pokud by tedy do konce roku základní sazba centrální banky stoupla až na osm procent, u hypoték by pak mohla vzrůst až na procent devět.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů
Energetika

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde
Energetika

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:56

Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN

21:52

Zvolte si, jestli chcete být anektováni. V televizi si překvapivým způsobem vystřelili z Rusů

21:07

Maďarský nejvyšší soud shledal bývalého europoslance Bélu Kovácse vinným ze špionáže ve prospěch Ruska

20:33

Moskvou pořádaná hlasování na Ukrajině jsou neupřímná fraška, míní Francie

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Schickův spoluhráč si zavařil, tepal do režimu v Íránu: Nevydržím mlčet. Styďte se, zbabělci

Aktualizováno

Špatně zahalené vlasy Íránky Mahsy Amíníové mají rozsáhlé důsledky. V ultrakonzervativní islámské republice se rozjely vytrvalé protesty, které tamní policie potlačuje i ostrou střelbou do davů. Zarážející události ze země v Přední Asii se teď přenášejí i do fotbalového světa. Na problém si svojí nebojácností zadělal spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Bayeru Leverkusen Sardar Azmoun.

Živě
ON-LINE: Nečekaný projev Zelenského k Radě bezpečnosti: Lidé „volí“ se zbraní u hlavy

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Nord Stream poškodily masivní výbuchy, potvrdili seismologové. Krizové štáby řeší únik plynu

Aktualizováno

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn. Oznámilo to v úterý švédské seismologické středisko. Kvůli únikům svolaly na dnešek obě severské země krizové štáby, uvedla agentura DPA. Švédští a dánští seismologové později potvrdili, že podvodní otřesy způsobily výbuchy, a nikoli zemětřesení nebo sesuvy.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.

Mučení v opavské nemocnici? Pacientku 12 let kurtovali k posteli, jiné metody nezkoušeli

Jako mučení či v lepším případě nelidské zacházení zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy, která byla v opavské psychiatrické nemocnici od dětství poutána k lůžku. Podle personálu byla pacientka kurtována k lůžku 12 let. Případ prošetřuje policie na základě trestního oznámení od Jindřicha Jašíka, pracovníka Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Podání oznámení bylo podle ústavu Jašíkovou soukromou aktivitou.