Ukrajincům hrozí ztráta důležitých spojenců. Evropská pomoc naráží na své limity, říká expert

Komentátor a expert na Rusko Libor Dvořák

K VĚCI, Libor Dvořák - 25.5. v 12:30

Dodávky zbraní ze Západu na Ukrajinu nejdříve brzdily diplomatické důvody, kdy se některé země zdráhaly nahněvat Rusko. Nyní Evropa začala narážet na technické možnosti. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl rusista a komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák. Nastínil také, jak by se mohla válka další dny a týdny vyvíjet.

Poslední měsíce směřovala pozornost obou válčících stran především k Bachmutu, jehož případné dobytí by získalo symbolickou hodnotu. „Rusko nutně potřebovalo nějaký úspěch a tohle se za něj dá považovat,“ uvedl Dvořák. Město v Doněcké oblasti se pravděpodobně dostalo již pod plnou kontrolu Rusů, ale podle něj zdaleka nemají vyhráno.

„Je otázkou, jestli Ukrajinci mají pravdu v tom, že se opevnili na výšinách kolem Bachmutu. V tom případě by Rusům hrozilo, že je dostanou do jakési kapsy a jednotky, které město obsadily, se dostanou do zajetí nebo obklíčení,“ popsal možný další vývoj.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čech na Ukrajině: Někteří vojáci nad mrtvolami i zvrací. Rusy v Bachmutu vypráskáme jako psy

Prigožin je v pasti, říká bývalý agent KGB. Šéf vagnerovců má podle něj jen dvě možnosti

Jevgenij Prigožin se ocitl v pasti a je si toho vědom. To si myslí bývalý sovětský důstojník KGB Sergej Žirnov. Podle někdejšího elitního rozvědčíka Prigožin řeší dilema, jestli v Bachmutu zůstat, nebo odejít. Obě varianty jsou pro něj ale špatné. Ukrajinský vojenský expert Oleksandr Kovalenko si pak myslí, že šéf vagnerovců našel skulinu v pasti, budoucnost Bachmutu ale stejně vidí spíše v ukrajinské moci.

Velkou ukrajinskou protiofenzivu podle Dvořáka brzdí pomalé dodávky ze Západu, které způsobily dva zásadní faktory. „Nejdříve to bylo dáno diplomatickými ohledy, protože rozhodující západní státy nechtěly nahněvat Moskvu, ačkoliv ta si nic jiného nezaslouží. A za druhé není vyloučeno, že Evropa naráží na čistě technické limity svých možností. Kolik může dodat tanků, raketometů, systémů Patriot nebo dělostřelecké munice,“ vyjmenoval.

Upozornil také na to, že pokud Ukrajinci nebudou úspěšní v protiofenzivě, můžou z velké části přijít o důležité spojence a připomněl měsíc stará slova prezidenta Petra Pavla o jednom z jejich pokusů. „Kdyby se jakkoli protiofenziva zasekla, nedej bože už v samotném zárodku, bylo by to velmi nepříjemné, protože těch skeptiků by minimálně v Evropě začalo přibývat,“ podotkl. Dodal, že v USA se navíc blíží volby, a pokud by se prezidentem stal Donald Trump, nevěstilo by to pro Ukrajinu nic dobrého.

Může konflikt kvůli americkým volbám zamrznout? Jak zhodnotil rusista Libor Dvořák Zelenského turné po světě a může do jisté míry rozhodnout jeho charisma? Více se dozvíte výše v přiloženém videu.

Tagy:
Evropa Ukrajina Rusko Donald Trump Libor Dvořák Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Doněcká oblast ruská invaze na Ukrajinu