Evropská komise (EK) podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) uzavřela po zhruba třech letech řízení o střetu zájmů s Českou republikou. Zahrnovalo několik desítek zjištění, z nichž zůstalo několik otevřených do března a května letošního roku. MMR auditorům následně odeslalo odpovědi k těmto zbývajícím případům. Nezákonná přidělení dotací, která se mimo jiné týkají i bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), budou řešit jednotlivá ministerstva. Novinářům to řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
„Končí tak ostuda, kterou Česká republika musela podstupovat,“ prohlásil Bartoš.
Nezákonné přidělení dotace zjistila EK například u společnosti Pekárna Zelená louka z koncernu Agrofert na toastovou linku, která nesplňovala kritéria inovace. Ministerstvo průmyslu a obchodu zahájilo řízení o odnětí této podpory ve výši 100 milionů korun. Bartoš předpokládá, že i další dotace budou jednotlivé resorty vymáhat. Může to ovšem vést až k soudním řízením, uvedl. Agrofert patří do Babišových svěřenských fondů.
Spor kvůli inzerátu pokračuje. Babiš se Bartošovi vysmál, šéf Pirátů teď ostře reagoval
Na ministerstvu pro místní rozvoj na rozdíl od Andreje Babiše postupujeme podle zákona a na místo ředitele odboru vybíráme člověka přes výběrové řízení, hájí šéf resortu Ivan Bartoš (Piráti) inzerát, který před týdnem sdílel i na svém Facebooku. V něm shání „někoho šikovného, kdo by pomohl vyřešit krizi bydlení“. Expremiér se inzerátu vysmál, podle Bartoše je to ale Babišova „typicky hysterická reakce“, když se pirátský ministr snaží napravit „osm let šlendriánu“.
„Pan poslanec Babiš používal v mediálním prostoru takový tríček, kdy tvrdil, že Česká republika nic vracet nebude,“ řekl Bartoš. Takový scénář fakticky podle něj opravdu nenastane, ale v následujícím období, kdy budou přiznány nebo otevřeny další dotační tituly, dostane ČR o to méně. Bartoš předpokládá, že se tak skutečně stane. „Bude to na našich institucích tyto peníze vymoci na firmě, která čerpala dotace v rozporu s danými pravidly,“ uvedl dále.
Bartoš také upozornil na to, že současná vláda prosadila systémové úpravy k zamezení střetu zájmů. EK ve svém závěrečném dopise podle něj tyto kroky ocenila. „Mezi tato opatření patří třeba úpravy zákona v českém právním řádu, které jsou obsaženy v evidenci skutečných majitelů. Další významná úprava je jednotné metodické prostředí, které nastavuje pravidla pro využití evropských fondů,“ řekl. Doplnil, že díky těmto změnám tak nehrozí zablokování peněz z Národního plánu obnovy nebo zastavení proplácení evropských dotací.
Ukončení auditu EK je podle Bartoše podstatné i kvůli tomu, že bude nyní možné zveřejnit příslušné dokumenty, což má MMR v plánu.