CNN Prima News Josef Mašín

Josef Mašín

Výpis příspěvků ke štítku „Josef Mašín“

Nerudová: Milosti bych udělovala jako Klaus. Vyznamenání bych dala Mašínům, Zemanovi ne

16. prosince 2022 13:16

Už za necelý měsíc si Češi zvolí nového prezidenta. Jedním z hlavních favoritů je ekonomka Danuše Nerudová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS mimo jiné řekla, že by jako prezidentka udělila státní vyznamenání skupině bratří Mašínů, naopak Miloši Zemanovi ne. K milostem by pak podle svých slov přistupovala podobným stylem jako exprezident Václav Klaus. Pro plošnou amnestii bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně v současné chvíli nevidí důvod.

Díky Zemanovi začali lidé číst Ústavu. Ale stejně bych ho nevyznamenal, říká Fischer

9. prosince 2022 10:29

Už za pět týdnů si Češi zvolí nového prezidenta. Mezi devítkou kandidátů, kteří prošli sítem zákonných podmínek, je i senátor Pavel Fischer. Ten se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS mimo jiné rozpovídal o tom, zda by jako prezident udělil státní vyznamenání skupině bratří Mašínů či současné hlavě státu – Miloši Zemanovi. „Zasloužil se o to, aby si čeští občané začali pravidelně číst Ústavu,“ rýpl si Fischer do prezidenta.

Zemanův postoj k rodině Mašínů? Ubožák, vyznamenal otce, poblil syny, kritizoval Topolánek

29. října 2022 06:59

Zaslouží si bratři Mašínové státní vyznamenání, či nikoliv? Někteří lidé mají členy antikomunistické skupiny z 50. let za vrahy, jiní zase za hrdiny. Prezident Miloš Zeman ani letos návrhu na vyznamenání Josefa Mašína ml. a jeho bratra Ctirada nevyhověl. Zato jejich otci udělil rovnou Řád Bílého lva, tedy nejvyšší státní vyznamenání. Dosluhující hlavu státu za to ostře zkritizoval expremiér Mirek Topolánek.

Zeman vysvětlil, proč odmítl vyznamenat bratry Mašíny. Nejsilnější pasáž projevu, míní expert

28. října 2022 21:47

Diskuse o činech antikomunistické skupiny bratří Mašínů v 50. letech dodnes vyvolávají velké vášně. Někteří mají členy skupiny za vrahy, jiní zase za hrdiny. Zastánci Mašínů často navrhují, aby jim bylo uděleno státní vyznamenání. Prezident Miloš Zeman, který 28. října na Pražském hradě udělil 79 metálů, skupinu Mašínů nevyznamenal. Během svého projevu vysvětlil, proč tak neučinil.

Zagorová, Trumpová i legendární tenista. Státní vyznamenání od Zemana dostane téměř 80 lidí

25. října 2022 05:06

Téměř osm desítek státních vyznamenání. Konec svého prezidentského mandátu završí Miloš Zeman štědrým počtem předaných ocenění – rozdá jich nejvíce za celé své působení na Pražském hradě. Slavnostní ceremoniál se uskuteční v pátek 28. října ve Vladislavském sále. Ačkoliv prezidentská kancelář seznam osobností tají, na povrch již prosáklo několik jmen, která se mohou pomalu těšit na státní pocty.

Bylo to správné, hodnotí Mašínova dcera činy jeho skupiny. Do Prahy přivezla otcovy věci

10. července 2022 16:15

Diskuze o činech antikomunistické skupiny bratří Mašínu v 50. letech dodnes vyvolávají velké vášně. Někteří mají členy skupiny za vrahy, jiní za za hrdiny. Dcera Josefa Mašína mladšího Barbara Masin, která z USA přicestovala do Prahy, považuje konání svého otce vzhledem k okolnostem za správné. Řekla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Historik: Pobožný pistolník si z gestapa dělal legraci. Film o Morávkovi by trumfl i Bonda

21. března 2022 15:18

Václavu Morávkovi se říkalo Pobožný pistolník, ve druhé světové válce patřil spolu s Josefem Mašínem a Josefem Balabánem k největším hrdinům domácího odboje. Pouštěli se do neuvěřitelně odvážných akcí, Němci z nich byli zoufalí. Přesně před 80 lety ale gestapáci Morávka přece jen dostali. Historik Vilém Čermák v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, že konec jednoho ze Tří králů vypadal trochu jinak, než jsme si vždycky mysleli.

Mertlík: Mašínové nejsou vrazi, to říkají jen Čecháčkové. Jejich útěk na Západ byl zázrak

8. března 2022 18:42

Josef Mašín ml. napsal spolu s bratrem Ctiradem a Milanem Paumerem jeden z nejfantastičtějších příběhů Studené války. V roce 1953 se přes NDR prostříleli na Západ, byť je nahánělo 20 tisíc policistů, pohraničníků a vojáků Rudé armády. Teď je Mašínovi přesně 90 let a jeho dávné činy stále jitří emoce. Zatímco někteří mu spílají do vrahů, publicista Vladimír Mertlík ho má za hrdinu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětluje, že syn slavného protinacistického odbojáře se jen statečně postavil režimu vyznačujícímu se středověkou krutostí.

Mašín na gestapu mluvil. Váhal jsem ale, zda objev zveřejnit, říká historik

4. července 2021 16:14

O možná nejslavnějším českém odbojáři Josefu Mašínovi se až do letošního roku soudilo, že po zatčení v květnu 1941 na gestapu nikdy nepromluvil. Historik Jan B. Uhlíř ale v květnovému článku pro CNN Prima NEWS zveřejnil část výslechových protokolů, které odbojář podepsal. Text vyvolal bouřlivý ohlas, o Mašínovi se teď rozvíjí nová veřejná diskuse a článek dokonce vedl i ke změně Mašínova hesla na Wikipedii.

Neznámé dopisy T. G. Masaryka a K. Čapka: Historik je objevil u dcery odbojáře

26. května 2021 08:37

„Směl-li bych Vás pozvat na černou kávu a chvilku hovoru, kdykoliv by se Vám hodilo, stačí mě zavolat na číslo 54211,“ napsal spisovatel Karel Čapek v dopise z roku 1937 přednostovi Vojenské kanceláře prezidenta republiky Sylvestru Bláhovi. Dopis se zachoval v rodině Bláhovy neteře Dagmar Hamšíkové, kde ho v minulých dnech objevil historik Jan B. Uhlíř.

Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

14. května 2021 05:57

Není tím nijak otřeseno hrdinství českého odbojáře Josefa Mašína, jednoho ze slavných Tří králů. Přední odborník na dějiny protektorátu Jan B. Uhlíř ale nově objevil v Archivu bezpečnostních složek asi dvacet stran s Mašínovými výslechovými protokoly. „Traduje se, že Mašín u výslechů nic neřekl. Není to pravda, na gestapu nakonec mluvili všichni, to ani jinak nebylo možné,“ říká Uhlíř.

Bojoval, když se ostatní vzdali. Hrdinu Mašína nacisté krutě mučili, ale nezlomili

13. května 2021 08:21

Před 80 lety nacisté rozprášili velmi aktivní odbojovou skupinu, kterou oni sami pojmenovali Tři králové. Jedním z nich byl Josef Mašín. Přestože při zatýkání střílel a několik členů gestapa zranil, zadržení, následnému mučení a smrti se neubránil. Na starost měl rodák z Lošan u Kolína zejména sabotážní činnost a zásobování odboje zbraněmi. Ve čtvrtek 13. května uplynulo 80 let od jeho zatčení, o rok později, v červnu 1942, ho Němci popravili.