CNN Prima News Josef Mašín

Josef Mašín

Výpis příspěvků ke štítku „Josef Mašín“

Odbojář Morávek překonává bondovky, říká střelecký expert Černý. Ukázal, jak nosil zbraně

Badatelé našli na pražském Starém Městě střelu, kterou gestapo vypálilo přesně před 82 lety na legendárního odbojáře Václava Morávka. Uvízla v zárubni dveří bytu v Karlově ulici, odkud se Morávek dokázal prostřílet přes přesilu nacistické tajné policie. Nález ve středu v Kriminalistickém ústavu představili badatelé Pavel Černý, Jaroslav Čvančara a Jiří Košař. Černý ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS uvedl, že Morávek měl u sebe obvykle velké množství zásobníků a ukázal, jak je nosil.

Pepa Mašín je tvrďák i cíťa. Zabít ho chtěli komouši i africký diktátor, říká autor nové knihy

Josef Mašín dělá dojem drsňáka, uvnitř je ale citlivka. Pokud ho má většina Čechů za vraha, bolí jej to. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to říká novinář Filip Saiver, kterému o Mašínovi vychází nová kniha. Jedna z nejpozoruhodnějších postav studené války mu během desítek společně strávených hodin vyprávěla, jak se před 70 lety dokázala prostřílet přes 24 tisíc východoněmeckých policistů a sovětských vojáků na Západ. Kdo si ji po letech zavolal ke své smrtelné posteli. Ale i proč ji africký diktátor Idi Amin chtěl popravit. S Filipem se známe přes 20 let, proto jsme si při rozhovoru tykali.

Rozbuška jménem bratři Mašínové. Jak jejich vyznamenání vnímali Havel, Klaus či Zeman

Jedno téma takřka s roční pravidelností rozděluje českou společnost. Zaslouží si bratři Mašínové státní vyznamenání, či nikoliv? Někteří lidé mají členy antikomunistické odbojové skupiny z 50. let za vrahy, jiní zase za hrdiny. Zmíněná otázka často vrážela klín mezi politické spojence i blízké přátele. Zároveň se na stejné straně barikády nacházeli lidé, kteří se za normálních okolností shodli jen málokdy. Co o bratrech Mašínech říkali politici jako Václav Havel, Václav Klaus, Miloš Zeman, Mirek Topolánek, Alexandr Vondra či Petr Pavel?

Lidé si musí uvědomit, co byl odboj. Mašíny ovlivnili i Píka a Horáková, říká odborník

V otázce bratří Mašínů je potřeba, aby si lidé uvědomili, co byl československý odboj a co všechno „komunistická lůza“ ukradla, domnívá se Jiří Klepsa ze spolku Mašínův statek. Osobnosti Ctirada a Josefa Mašínových podle něj formovala v dětství řada zkušeností, včetně justičních vražd jejich rodinných přátel Heliodora Píky a Milady Horákové, zhodnotil ve vysílání CNN Prima NEWS. V noci na středu uplyne přesně 70 let od dramatického útěku mužů, jejichž příběh dodnes rozděluje českou společnost.

Nerudová: Milosti bych udělovala jako Klaus. Vyznamenání bych dala Mašínům, Zemanovi ne

Už za necelý měsíc si Češi zvolí nového prezidenta. Jedním z hlavních favoritů je ekonomka Danuše Nerudová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS mimo jiné řekla, že by jako prezidentka udělila státní vyznamenání skupině bratří Mašínů, naopak Miloši Zemanovi ne. K milostem by pak podle svých slov přistupovala podobným stylem jako exprezident Václav Klaus. Pro plošnou amnestii bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně v současné chvíli nevidí důvod.

Díky Zemanovi začali lidé číst Ústavu. Ale stejně bych ho nevyznamenal, říká Fischer

Už za pět týdnů si Češi zvolí nového prezidenta. Mezi devítkou kandidátů, kteří prošli sítem zákonných podmínek, je i senátor Pavel Fischer. Ten se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS mimo jiné rozpovídal o tom, zda by jako prezident udělil státní vyznamenání skupině bratří Mašínů či současné hlavě státu – Miloši Zemanovi. „Zasloužil se o to, aby si čeští občané začali pravidelně číst Ústavu,“ rýpl si Fischer do prezidenta.

Zemanův postoj k rodině Mašínů? Ubožák, vyznamenal otce, poblil syny, kritizoval Topolánek

Zaslouží si bratři Mašínové státní vyznamenání, či nikoliv? Někteří lidé mají členy antikomunistické skupiny z 50. let za vrahy, jiní zase za hrdiny. Prezident Miloš Zeman ani letos návrhu na vyznamenání Josefa Mašína ml. a jeho bratra Ctirada nevyhověl. Zato jejich otci udělil rovnou Řád Bílého lva, tedy nejvyšší státní vyznamenání. Dosluhující hlavu státu za to ostře zkritizoval expremiér Mirek Topolánek.

Zeman vysvětlil, proč odmítl vyznamenat bratry Mašíny. Nejsilnější pasáž projevu, míní expert

Diskuse o činech antikomunistické skupiny bratří Mašínů v 50. letech dodnes vyvolávají velké vášně. Někteří mají členy skupiny za vrahy, jiní zase za hrdiny. Zastánci Mašínů často navrhují, aby jim bylo uděleno státní vyznamenání. Prezident Miloš Zeman, který 28. října na Pražském hradě udělil 79 metálů, skupinu Mašínů nevyznamenal. Během svého projevu vysvětlil, proč tak neučinil.

Zagorová, Trumpová i legendární tenista. Státní vyznamenání od Zemana dostane téměř 80 lidí

Téměř osm desítek státních vyznamenání. Konec svého prezidentského mandátu završí Miloš Zeman štědrým počtem předaných ocenění – rozdá jich nejvíce za celé své působení na Pražském hradě. Slavnostní ceremoniál se uskuteční v pátek 28. října ve Vladislavském sále. Ačkoliv prezidentská kancelář seznam osobností tají, na povrch již prosáklo několik jmen, která se mohou pomalu těšit na státní pocty.

Historik: Pobožný pistolník si z gestapa dělal legraci. Film o Morávkovi by trumfl i Bonda

Václavu Morávkovi se říkalo Pobožný pistolník, ve druhé světové válce patřil spolu s Josefem Mašínem a Josefem Balabánem k největším hrdinům domácího odboje. Pouštěli se do neuvěřitelně odvážných akcí, Němci z nich byli zoufalí. Přesně před 80 lety ale gestapáci Morávka přece jen dostali. Historik Vilém Čermák v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, že konec jednoho ze Tří králů vypadal trochu jinak, než jsme si vždycky mysleli.