Dokonalá ukrajinská trefa. Obří exploze rozmetala transportéry okupantů, ukázaly záběry

Ukrajinci se pochlubili dalším úspěšným úderem na ruské vojáky na východě země. Video, jež koluje po sociálních sítích, zachycuje skupinku okupantů na hranici Luhanské a Doněcké oblasti. Ukrajinci pravděpodobně pomocí dělostřelectva naváděného bezpilotním letounem provedli na Rusy drtivý útok. Rozmetali při tom dvě transportní vozidla. Ruští vojáci buď utekli, nebo byli zneškodněni.

Úder podle všeho provedla průzkumná jednotka K2 z ukrajinské 54. mechanizované brigády. Okupanti krátce před útokem pobývali v obci Zolotarivka, která leží nedaleko od luhanského Lysyčansku a Severodoněcku. Nachází se tak na samotné hranici s Doněckou oblastí.

„Ruský nákladní vůz Ural-4320 a dodávku Scooby-Doo (UAZ 452) zničila palba ukrajinské 54. mechanizované brigády,“ konstatovala stránka Ukraine Weapons Tracker, která dlouhodobě analyzuje boje na východní i jižní frontě.

Na videu jsou skutečně vidět dva transportní vozy – jeden vojenský (Ural-4320) a poté civilní dodávka UAZ 452, podobná té ze známé americké animované série Scooby-Doo. Okupanti se nejspíš zrovna chystali k přesunu, když na vesnici Zolotarivka začaly lítat ukrajinské bomby. Záběry z úderu pořídil dron, který dost možná ukrajinské dělostřelectvo navigoval.

Ukrajincům se povedlo zdemolovat oba transportní vozy. Nákladní vozidlo Ural-4320 se pohnulo i po zásahu o několik metrů. Není jasné, zda vůlí ruského vojáka. Stav okupantů není známý. Je však jasné, že buď před úderem utekli, nebo dopadli podobně jako jejich těžká technika.

Zolotarivka je vzdálená od Lysyčansku méně než 20 kilometrů. O toto město a k němu přilehlý Severodoněck okupanti sváděli s Ukrajinci velmi tvrdé boje během léta, a to při masivní ruské ofenzivě na Donbasu.

Severodoněck nakonec Rusové za cenu velkých ztrát dobyli 23. června. Lysyčansk pak Ukrajinci definitivně opustili 2. července, čímž ruská armáda de facto získala kontrolu nad celou Luhanskou oblastí. To jí ale moc dlouho nevydrželo. Ukrajinci už nyní hranice Luhanské oblasti znovu překonali a snaží se nyní získat zpět západní část tohoto území.

Tagy: