Radost demokratů z upadajících preferencí prezidenta Donalda Trumpa nemusí trvat dlouho. Poradce bývalého prezidenta Baracka Obamy a ekonom Jason Furman pro web Politico předpověděl, že USA můžou mít těsně před podzimními volbami „nejlepší ekonomická data v historii země“. Současný prezident by tak těsně před volbami mohl těžit z dramatického poklesu nezaměstnanosti a vyhrát volby.
„Uvidíme nejlepší ekonomická data v historii naší země,“ informoval podle webu Politico v dubnu své kolegy přes videokonferenci ekonom Jason Furman. Jeho teorie se opírá o ekonomický scénář přírodních katastrof, kdy jsou sice ekonomické poklesy prudké, ale zároveň jsou často následovány ostrým růstem.
Bývalý ekonomický poradce Obamy nastínil scénář, který by demokratům mohl zhatit šance na ovládnutí Bílého domu. Pokud budou USA pokračovat v pozvolném otevírání, tak už ke konci října by Spojené státy mohly zažít „dvouciferný kladný ekonomický růst“ HDP. Spolu s tím by ruku v ruce poklesla i nezaměstnanost.
Boj o pracovní místa
Právě ztráta pracovních pozic trápí Trumpovu administrativu nejvíce. Ještě na začátku tohoto roku se USA mohly chlubit nejmenší nezaměstnaností od konce padesátých let. Míra nezaměstnanosti dosahovala pouhých 3,5 procenta. Pandemie všechno změnila. O pár měsíců později přišlo o práci skoro 39 milionů lidí a míra nezaměstnanosti se vyhoupla na 14,7 procenta.
Furman upozorňuje, že ve zprávě o zaměstnanosti za květen míra nezaměstnanosti ještě poroste, následující zprávy by však mohly být „blockbustery“. „V těchto čtyřech zprávách před listopadem by mohlo být snadno vytvořen 1 až 2 miliony pracovních míst měsíčně,“ poznamenal.
Trump má v ekonomice před Bidenem navrch
Pokud něco Donald Trump opravdu umí, tak prodat se. Neustálým opakováním zlepšujících se ekonomických parametrů na sociálních sítích, před kamerami, ale i před svými příznivci by jistě nová čísla vytěžil na maximum. Přes obrovský ekonomický propad Trumpovi stále důvěřuje v otázce řízení hospodářství více lidí než jeho protikandidátovi Joemu Bidenovi.
Biden se snaží voliče nalákat na zrušení škrtů
Biden zatím stále částečně obviňuje za ekonomický propad i Trumpa. Své příznivce se snaží přitáhnout zrušením škrtů. „Pojďme zvrátit ty daňové škrty. Představte si, že bychom teď měli dvě miliardy dolarů, když vstupujeme do (ekonomického) zotavení, které je pořád daleko, jak to teď vidím,“ uvedl v pátek pro stanici CNBC. Vedle zrušení škrtů počítá i se zvýšením daně z kapitálových výnosů pro Američany vydělávající přes milion dolarů ročně.
Trump obviňuje guvernéry z politikaření
Zda-li ekonomický růst bude rychlý, nebo nikoliv, záleží kromě viru i na guvernérech jednotlivých států, konkrétně na tom, jak rychle vrátí život k normálu. Trump si to dobře uvědomuje a obviňuje demokratické guvernéry z politikaření. „Myslím, že se na to (guvernéři) dívají jako na možnou listopadovou otázku. Není to listopadová otázka. Je to pro ně velmi špatné,“ uvedl Trump ve čtvrtek v Michiganu.