reklama

Léčba koronaviru, kterou doporučoval Trump, souvisí s větším rizikem úmrtí

Lékařská studie prokázala, že pacienti nakažení koronavirem, kteří byli léčeni antimalariky, měli větší zdravotní komplikace. Objevovala se srdeční arytmie nebo dokonce úmrtí. Studie vyšla v lékařském časopisu The Lancet. Přitom americký prezident Donald Trump osobně doporučoval léčbu koronaviru právě těmito látkami proti malárii a prohlásil, že bere denní dávky hydroxychlorinu jako prevenci proti infekci. Na rozpor v tvrzení prezidenta USA a lékařských kapacit upozornila CNN.

reklama

Vědci získali data od 96 tisíců pacientů z 671 nemocnic, kteří byli hospitalizováni od konce prosince do poloviny dubna a zemřeli, nebo byli propuštěni z nemocnice do 21. dubna. Téměř 15 tisíc z nich bylo léčeno léky proti malárii s látkou hydroxychlorochin a chlorochinem v kombinaci s antibiotiky. Studie zjistila, že tato léčba byla spojena s vyšším rizikem úmrtí v nemocnici. Takto léčen zemřel jeden ze šesti pacientů, oproti jednomu z jedenácti, kteří byli léčeni konzervativně.

Z pacientů, kteří podstoupili kontroverzní léčbu jednou ze dvou látek, pak zemřel jeden z pěti, kteří byli léčení hydroxychlorochinem, a jeden ze šesti léčených chlorochinem. „Předchozí studie nedokázaly identifikovat spolehlivé důkazy o prospěchu těchto látek a kontrolní studie ještě nejsou dokončeny,“ uvedl v prohlášení ​​Frank Ruschitzka, ředitel Srdečního centra Fakultní nemocnice v Curychu a spoluautor publikovaných vědeckých poznatků. Šance, že by kontroverzní léčba zlepšovala léčení koronaviru, je podle něj nízká.

Dosud nebyly publikovány žádné studie o využití léků s hydroxychlorinem jako prevence proti koronaviru. „Před několika týdny jsem tyto léky začal brát,“ prohlásil přesto večejně Trump. Antimalarika bere údajně po konzultaci s lékařem z Bílého domu. Nepotvrdil ale, že by jeho lékař tento způsob doporučil.

Tagy:
Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou
Miloš Zeman

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nejsme očkovací otroci. Protestující v Bratislavě se bijí navzájem, zranili bratra Kotleby

Ve slovenském hlavním městě se ve čtvrtek znovu protestuje proti očkovací strategii a testování na koronavirus, pandemickým opatřením, představitelům vlády a prezidentce Zuzaně Čaputové. Dav lidí na několik minut zablokoval hlavní bratislavské silnice. Rozhánět ho museli těžkooděnci. Jeden z policistů se zranil, stejně tak mladá aktivistka. Bratr předsedy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby skončil v nemocnici. Akce se účastní stovky až jednotky tisíc lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Kurýra si spletl s milencem své ženy. Po zahradě v Praze ho naháněl s mačetou

Majitel domu na Zbraslavi si pracovníka kurýrní služby, který mu dovezl novou pračku, spletl s milencem své ženy. A aniž by si počkal na jakékoliv vysvětlení, chopil se mačety a vystartoval po něm s křikem, že ho zabije. Kurýrovi se naštěstí podařilo utéct a přivolat policii. Hlídka, která na místo dorazila během několika minut, nepříčetnému muži naměřila více než tři promile alkoholu.

reklama