reklama

Léčba koronaviru, kterou doporučoval Trump, souvisí s větším rizikem úmrtí

Lékařská studie prokázala, že pacienti nakažení koronavirem, kteří byli léčeni antimalariky, měli větší zdravotní komplikace. Objevovala se srdeční arytmie nebo dokonce úmrtí. Studie vyšla v lékařském časopisu The Lancet. Přitom americký prezident Donald Trump osobně doporučoval léčbu koronaviru právě těmito látkami proti malárii a prohlásil, že bere denní dávky hydroxychlorinu jako prevenci proti infekci. Na rozpor v tvrzení prezidenta USA a lékařských kapacit upozornila CNN.

reklama

Vědci získali data od 96 tisíců pacientů z 671 nemocnic, kteří byli hospitalizováni od konce prosince do poloviny dubna a zemřeli, nebo byli propuštěni z nemocnice do 21. dubna. Téměř 15 tisíc z nich bylo léčeno léky proti malárii s látkou hydroxychlorochin a chlorochinem v kombinaci s antibiotiky. Studie zjistila, že tato léčba byla spojena s vyšším rizikem úmrtí v nemocnici. Takto léčen zemřel jeden ze šesti pacientů, oproti jednomu z jedenácti, kteří byli léčeni konzervativně.

K tématu

Z pacientů, kteří podstoupili kontroverzní léčbu jednou ze dvou látek, pak zemřel jeden z pěti, kteří byli léčení hydroxychlorochinem, a jeden ze šesti léčených chlorochinem. „Předchozí studie nedokázaly identifikovat spolehlivé důkazy o prospěchu těchto látek a kontrolní studie ještě nejsou dokončeny,“ uvedl v prohlášení ​​Frank Ruschitzka, ředitel Srdečního centra Fakultní nemocnice v Curychu a spoluautor publikovaných vědeckých poznatků. Šance, že by kontroverzní léčba zlepšovala léčení koronaviru, je podle něj nízká.

Dosud nebyly publikovány žádné studie o využití léků s hydroxychlorinem jako prevence proti koronaviru. „Před několika týdny jsem tyto léky začal brát,“ prohlásil přesto večejně Trump. Antimalarika bere údajně po konzultaci s lékařem z Bílého domu. Nepotvrdil ale, že by jeho lékař tento způsob doporučil.

Tagy: studie lékaři lék

Další hlavní zprávy

Vláda

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Když vláda představila systém rozvolňování, který nazvala PES, spousta lidí jásala. Konečně bude všechno jasné a předvídatelné. Pokud však kabinet na nedělním jednání rozhodne, že Česká republika nepřejde od pondělí do stupně číslo 3, popře sama sebe.

Daně

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Poslanci schválené zrušení superhrubé mzdy představuje obrovskou úlevu hlavně pro dvacet procent nejvýdělečnějších Čechů. Ti na snížení daní vydělají přes 32 miliard korun ročně, zatímco dolních dvacet procent jen kolem tří miliard. Daňový balíček tedy nejbohatším přinese desetinásobné zvýšení čistých výdělků v porovnání s těmi nejchudšími. Vyplývá to z analýzy think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky.

reklama
Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie
Atoly plodnosti s magickými silami? Italské ostrovy jako sexuální poutní místa
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama