reklama

Léčba koronaviru, kterou doporučoval Trump, souvisí s větším rizikem úmrtí

Lékařská studie prokázala, že pacienti nakažení koronavirem, kteří byli léčeni antimalariky, měli větší zdravotní komplikace. Objevovala se srdeční arytmie nebo dokonce úmrtí. Studie vyšla v lékařském časopisu The Lancet. Přitom americký prezident Donald Trump osobně doporučoval léčbu koronaviru právě těmito látkami proti malárii a prohlásil, že bere denní dávky hydroxychlorinu jako prevenci proti infekci. Na rozpor v tvrzení prezidenta USA a lékařských kapacit upozornila CNN.

reklama

Vědci získali data od 96 tisíců pacientů z 671 nemocnic, kteří byli hospitalizováni od konce prosince do poloviny dubna a zemřeli, nebo byli propuštěni z nemocnice do 21. dubna. Téměř 15 tisíc z nich bylo léčeno léky proti malárii s látkou hydroxychlorochin a chlorochinem v kombinaci s antibiotiky. Studie zjistila, že tato léčba byla spojena s vyšším rizikem úmrtí v nemocnici. Takto léčen zemřel jeden ze šesti pacientů, oproti jednomu z jedenácti, kteří byli léčeni konzervativně.

K tématu

Z pacientů, kteří podstoupili kontroverzní léčbu jednou ze dvou látek, pak zemřel jeden z pěti, kteří byli léčení hydroxychlorochinem, a jeden ze šesti léčených chlorochinem. „Předchozí studie nedokázaly identifikovat spolehlivé důkazy o prospěchu těchto látek a kontrolní studie ještě nejsou dokončeny,“ uvedl v prohlášení ​​Frank Ruschitzka, ředitel Srdečního centra Fakultní nemocnice v Curychu a spoluautor publikovaných vědeckých poznatků. Šance, že by kontroverzní léčba zlepšovala léčení koronaviru, je podle něj nízká.

Dosud nebyly publikovány žádné studie o využití léků s hydroxychlorinem jako prevence proti koronaviru. „Před několika týdny jsem tyto léky začal brát,“ prohlásil přesto večejně Trump. Antimalarika bere údajně po konzultaci s lékařem z Bílého domu. Nepotvrdil ale, že by jeho lékař tento způsob doporučil.

Tagy: studie Donald Trump lékaři USA lék

Další hlavní zprávy

USA

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Kolem smrti Afroameričana George Floyda se stále vznáší mnoho otazníků. Nikdo zatím nebyl odsouzen a demonstranti dál demolují města a domáhají se spravedlnosti. První záběry natočené na mobilní telefon náhodným kolemjdoucím, kde Floydovi klečí na krku bělošský policista, hrály v celé kauze velkou roli. Další tři nově publikovaná videa teď ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah.

USA

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Bývalý americký prezident Barack Obama odsoudil násilnosti, ke kterým dochází při protestech proti rasismu a policejní brutalitě. Demonstrace napříč Amerikou zažehla smrt Afroameričana George Floyda. Obama vyzval k politickému řešení a uvedl, že skutečná změna rasové nespravedlnosti začíná u volebních uren. Volba podle něj netkví mezi protestem a politikou, ale je třeba obojího a „ospravedlnitelný hněv“ je pak potřeba proměnit v mírovou, udržitelnou a efektivní akci.

reklama
Liberecká zoo slaví. Letos vypustila do přírody už čtrnáct mláďat orlosupa bradatého
Zkoušky v autoškole by se měly přesunout do větších měst, shodují se experti
reklama
reklama
Clooney: Rasismus je pandemií Ameriky, proti které jsme stále nenašli vakcínu

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama