Facebook tento týden přestal ze svých platforem mazat příspěvky o tom, že nemoc COVID-19 je lidským výtvorem. Společnost tuto položku odebrala ze svého seznamu zakázaných tvrzení v době zesílených debat o teorii, že koronavirus SARS-CoV-2 se mezi lidmi rozšířil po úniku z čínské laboratoře. Ve středu ji zmínil i americký prezident Joe Biden. Jde podle něj o jeden ze dvou scénářů, na něž se soustředí američtí zpravodajci.
I na tuto skutečnost se ve vyjádření o úpravě svých pravidel odvolává Facebook. „Ve světle pokračujících vyšetřování původu COVID-19 a na základě konzultace s odborníky na veřejné zdraví už nebudeme z našich služeb odstraňovat tvrzení, že COVID-19 je vytvořen člověkem,“ uvedl provozovatel sociálních sítí v prohlášení, o němž informoval web Politico.
Facebook bude mazat „protiočkovací“ profilové fotky. Co všechno může být závadné?
Facebook může uživatelům bez jejich souhlasu změnit profilovou fotografii či obrázek, pokud v budoucnu poruší některá jeho pravidla týkající se „falešných zpráv“. Plánovaný krok Facebooku je součástí jeho dalšího rázného zásahu proti „fake news“ a výrokům proti očkování, informoval web The Sun.
Rozhodnutí blokovat výroky o „vyrobené“ nemoci Facebook oznámil v únoru. Rozšířil tím svůj seznam „vyvrácených“ tvrzení o pandemii, který je součástí postupu technologického giganta proti nepravdivým a zavádějícím informacím na toto téma. V únoru experti Světové zdravotnické organizace (WHO) po bádání v Číně označili za vysoce nepravděpodobné, že by virus SARS-CoV-2 unikl z laboratoře, a naopak se přiklonili k teorii o přírodním původu pandemie.
Ve hře jsou obě varianty
V posledních týdnech se ovšem diskuse na toto téma znovu posouvá. Před dvěma týdny skupina prominentních virologů prostřednictvím časopisu Science uvedla, že je potřeba věc dál prošetřit, a že jak „teorie neúmyslného vypuštění z laboratoře“, tak ta o přenosu koronaviru na člověka z infikovaného zvířete, jsou stále ve hře.
O několik dní později přišel list The Wall Street Journal se zprávou, že podle amerických tajných služeb skončili v listopadu 2019 v nemocniční péči tři výzkumníci virologického institutu v čínském městě Wu-chan. Právě tento výzkumný ústav je jádrem spekulací o „laboratorní nehodě“, kterou ve středu zmínil prezident Biden. Wu-chan se na začátku loňského roku stal prvním známým ohniskem šíření COVID-19.
Facebook zablokoval oficiální stránku francouzského města. V názvu má sprosté slovo
Obyvatelé francouzského města se nestačili divit, když jim minulý měsíc gigant sociálních médií Facebook odstranil oficiální stránku jejich městečka. Důvodem byla část názvu města, které v anglickém překladu rozhodně neznamená nic lichotivého.
„Stejně jako v jiných laboratořích tady vědci někdy upravují viry, aby je mohli pochopit a zneškodnit,“ píše o wu-chanském institutu deník The New York Times (NYT). Podle listu i podle dalších komentátorů se nicméně v poslední době zas tolik nezměnilo, pokud jde o skutečné důkazy týkající se počátku pandemie COVID-19. NYT míní, že o verzi s únikem z laboratoře se více mluví, protože někteří dříve skeptičtí vědci nyní vyjadřují vůči této teorii otevřenost.
Odpověď by pomohla minimalizovat další pandemie
„Nejpravděpodobnější je, že tento virus se rozšířil přirozeně, nemůžeme ale vyloučit možnost nějaké laboratorní nehody,“ řekl ve středu americkým senátorům ředitel amerického Národního ústavu zdraví (NIH) Francis Collins. Odborníci dříve spekulace v tomto směru spíše odmítali a teorii o úniku koronaviru z laboratoře propagovali především kritici Číny včetně bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Po dalším vyšetřování počátků pandemie nevolá jen výše zmíněná skupina virologů, přesto však tato otázka může zůstat navždy nevyjasněná. Případná odpověď by neměla zásadní význam pro boj proti šíření COVID-19, byla by však důležitá mimo jiné z hlediska minimalizace rizika dalších pandemií.