Americký prezident Joe Biden ve středu obnovil vyšetřování původu nemoci COVID-19. Vedly ho k tomu nedávno zveřejněné informace, že virus mohl uniknout z Wuchanského institutu virologie. Sám Biden údajně na jaře proces, který zahájila administrativa Donalda Trumpa, zrušil. Velmi rychle na to zareagoval i Facebook. Ten již od středy nezakazuje příspěvky s tvrzením, že byl covid vytvořen člověkem.
Prezident Joe Biden ve středu oznámil, že nařídil zpravodajským službám, „aby zdvojnásobily svoje úsilí“ při vyšetření původu koronaviru. Podle Bidena momentálně americká zpravodajská komunita pracuje se dvěma verzemi. Vedle přenosu z čínské tržnice počítá i s možností úniku koronaviru z wuchanské laboratoře.
Záhadná nemoc expertů z wuchanské laboratoře: Těsně před pandemií skončili v nemocnici
Tři výzkumníci Wuchanského institutu virologie (WIV) byli v listopadu 2019 v nemocniční péči. S odvoláním na dosud nezveřejněné informace tajných služeb o tom v neděli psal americký deník Wall Street Journal (WSJ).
Biden dal na prošetření celé události zpravodajským službám 90 dnů. „Požádal jsem, aby součástí zprávy bylo provedení i dalších šetření, včetně konkrétních otázek pro Čínu,“ uvedl. Současně oznámil, že „USA budou spolupracovat se všemi podobně smýšlejícími partnery po celém světě, aby společně zatlačili na Čínu“ a dostali jasné odpovědi. Biden nicméně neřekl, jakým způsobem chce Čínu přimět k transparentnímu jednání.
Zpráva o dalším vyšetřování v souvislosti s původem SARS-CoV-2 přichází jen pár dní poté, co deník The Wall Street Journal přinesl informaci, že tři vědci z Wuchanského institutu virologie byli hospitalizováni už v listopadu roku 2019. Byla to navíc sama Bidenova administrativa, která vyšetřování o původu koronaviru na jaře tohoto roku ukončila.
Bylo vyšetřování ukončeno?
Ministerstvo zahraničí ve středu odmítlo, že by stálo za zrušením týmu působícího na Úřadu pro kontrolu zbraní, který byl Trumpovou administrativou pověřen vyšetřováním původu koronaviru. „Zprávy o tom, že Bidenova administrativa ukončila vyšetřování ohledně původu pandemie COVID-19, které probíhalo pod ministerstvem zahraničí, není pravdivé,“ bránil se včera mluvčí ministerstva Ned Price. Spolu s tím dodal, že „práce týmu byla dokončena předloženou zprávou.“
Podle americké CNN ale k ukončení vyšetřování skutečně došlo. Bidenovu administrativu k tomu vedla podle třech nejmenovaných zdrojů „obava o kvalitu práce“ vyšetřovacího týmu. Jeho klíčovou osobností byl přitom David Asher, který v minulosti vyšetřoval například jaderný program Severní Koreje nebo vůdce Al-Káidy.
Koronavirus mohl uniknout z laboratoře. Nemůžeme to vyloučit, kritizují WHO vědci
Únik koronaviru z wuchanské laboratoře nelze vyloučit. Řádné vyšetřování by mělo být transparentní, objektivní a založené na datech, píší v otevřeném dopise vědci z univerzit Stanford, Cambridge, Harvard, Yale či Massachusettského technologického institutu (MIT). Kritizují Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) za odmítání této teorie a volají po dalším vyšetřování.
Trumpovi lidé sami proti sobě
Asher televizi Fox News sdělil, že „někteří kolegové na ministerstvu zahraničí úmyslně bagatelizovali možnou spojitost (koronaviru) s čínským programem na biologické zbraně“. Přičemž otevřeně ukázal prstem na bývalého náměstka pro Úřad pro kontrolu zbraní Chrise Forda. Ten byl přitom vybrán právě Trumpem. Jak se ale později ukázalo, Ford neměl tušení, že na jeho úřadě působí tým s Asherem, který se snaží vypátrat původ koronaviru.
V interview pro Fox News si Ford postěžoval, že tato informace před ním byla zatajena. Tým s ním ani s nikým jiným navíc nesměl komunikovat. Veškeré vyšetřování probíhalo zcela izolovaně. „Působilo to, jako kdyby se snažili ospravedlnit předem připravené závěry a zároveň od sebe odřízli všechny odborníky, kteří by mohli kritizovat jejich vědecké poznatky,“ potvrdil nejmenovaný zdroj z ministerstva televizi ABC News.
Byla analýza chybná?
Když se Trumpova administrativa chýlila ke konci, Ford svolal mítink, kde měly být dosavadní závěry vyšetřovacího týmu přezkoumány vědci a dalšími odborníky. Během tříhodinového brífinku měl dojít panel expertů k závěru, že analýza obsahovala „vážné chyby“, když se pokoušela dokázat původ viru z Wuchanské laboratoře statistickou analýzou.
Vyšetřovací tým s Asherem měl podle Forda vydedukovat, že je statisticky nepravděpodobné, aby se SARS-CoV-2 vyskytoval přirozeně, prostřednictvím zoonotického přenosu, mimo laboratoř. „Při přezkumu (této teorie) před skupinou odborníků tato tvrzení nicméně z velké části neobstála,“ uvedl Ford pro Fox News. O závěrech brífinku měl následně Ford informovat i nejvyšší představitele Trumpovy administrativy.
Na laboratoře ukázal Trump
S teorií, že koronavirus mohl uniknout z čínské laboratoře ve Wu-chanu přišel bývalý prezident Donald Trump už v dubnu minulého roku. Média i politická opozice jej tehdy kritizovali za šíření lží a konspiračních teorií. „Nyní všichni souhlasí, že jsem měl pravdu, když jsem velmi brzy označil Wu-chan za zdroj COVID-19, někdy označovaného jako čínský virus,“ pochválil se Trump v úterý. Jeho administrativa nicméně nebyla schopna podobně jako Světová zdravotnická organizace provést řádné a důvěryhodné šetření původu SARS-CoV-2.