Společnost Facebook, která vlastní i sociální síť Instagram, moc dobře ví, že její platformy jsou plné chyb a negativních mechanismů, nic s tím ale nedělá. K tomuto závěru dospěla rozsáhlá investigativní sonda prestižního deníku Wall Street Journal, při které se novináři dostali k interním záznamům společnosti.
Sociální síť Facebook používají každý den asi tři miliardy lidí. Píší příspěvky, pročítají komentáře a komunikují s přáteli.
Často ale netuší, jak technologický gigant Facebook, pod kterého spadá i populární sociální síť Instagram, uživatele ovlivňuje. Klíčové jsou v tomto případě algoritmy. Facebook na svých platformách neustále zdokonaluje mechanismy, na základě kterých se uživateli zobrazují jen příspěvky, komentáře a přátelé, se kterými názorově souzní. Člověk se tím uzavírá do názorové bubliny a má pocit, že každý sdílí jeho pohled na svět.
Investigativní reportáž Wall Street Journal teď odhalila, že Facebook je prorostlý manipulačními a negativními mechanismy ještě více, než se dosud vědělo. Novináři se dostali k interním dokumentům firmy, soukromým studiím, které si Facebook vypracoval, a navíc hovořili i se samotnými zaměstnanci, a to i na vyšších postech.
Z rozsáhlé investigativní práce vyšlo najevo pět zásadních prohřešků Facebooku:
- Společnost se naoko tváří, že její komunitní pravidla pro fungování na sociálních sítích platí pro všechny bez výjimky. Ve skutečnosti to ale není pravda. V rámci tajného programu XCheck vyvinul Facebook mechanismy, na základě kterých se některé účty vlivných osobností přepnou do speciálního módu. Takové účty pak mohou mnohem více ovlivňovat ostatní uživatele a navíc se často vyhnou sankcím za porušení pravidel.
- Facebook také moc dobře ví, že politika sdílení vyumělkovaných fotek na Instagramu je pro řadu lidí škodlivá. Zejména pak pro dospívající dívky, které mohou mít kvůli sledování dokonalých influencerů psychické problémy. Přesto se Facebook navenek tváří, že se tyto negativní dopady týkají jen několika málo lidí.
- V roce 2018 učinil Facebook zásadní změnu ve svých algoritmech – údajně kvůli tomu, aby ze sociální sítě udělal „zdravější“ místo. Ve skutečnosti ale úmyslně nastavil systém tak, aby se lidé na sítích ještě více hádali. Facebook si totiž všímal klesajícího zájmu uživatelů a chtěl ho znovu nastartovat. Šéf společnosti Mark Zuckerberg pak údajně ignoroval návrhy svých podřízených na vylepšení algoritmů.
- Vedení Facebooku také údajně ignoruje stížnosti, že jeho sociální sítě využívají hlavně v Africe a na Blízkém východě kriminálníci. A to ve velkém. Například drogové kartely i obchodníci s bílým masem. Facebook ale zatím nepřipravil mechanismy, kterými by proti tomu bojoval.
- Na začátku letošního roku se Facebook naplno pustil do boje s pandemií a Zuckerberg se podle novinářů pasoval do role ochránce „sociálního dobra“. K příspěvkům uživatelů například začal připínat výzvy k očkování. Podle investigativní reportáže ale jeho kampaň naprosto ztroskotala a nové mechanismy naopak využili odpůrci vakcinace.