Sociální síť Facebook je znepokojena rostoucím antisemitismem. Jedná se v posledních týdnech o další restriktivní krok sociální sítě, která byla dlouho kritizována za to, že dostatečně nebojuje proti zveřejňování kontroverzního obsahu a dezinformacím.
„Pokud lidé na Facebooku hledají holokaust, začneme je směřovat k autoritativním zdrojům, aby získali přesné informace,“ uvedl v pondělí zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg.
Zuckerberg, jenž dlouhodobě argumentoval, že Facebook by v rámci obsahu, který je na něm sdílený, neměl být arbitrem pravdy, uvedl, že „bojoval s napětím“ mezi ochranou svobody slova a omezením nenávistného obsahu.
Zuckerberg změnil názor
„Nakreslení správných hranic mezi tím, co je a co není přijatelné, není jednoduché, ale při současném stavu světa věřím, že toto je správná rovnováha,“ sdělil Zuckerberg.
Facebook bude blokovat stránky lidí, podle nichž svět ovládá tajná klika pedofilů
Sociální síť Facebook v úterý informovala, že odstraní všechny skupiny a stránky reprezentující takzvaný QAnon. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší pokus technologického giganta o omezení populárního konspiračního hnutí, informovala agentura DPA. QAnon je soubor několika teorií, nejznámější je ta, že svět ovládají pedofilové uctívající satana.
Dodal, že společnost tak „rozšiřuje“ své dřívější zásady, v rámci nichž odstraňuje příspěvky chválící zločiny z nenávisti. Přistoupí proto k „zákazu jakéhokoliv obsahu, který popírá nebo překrucuje holokaust“. V roce 2018 přitom Zuckerberg sklidil kritiku za to, že v rozhovoru uvedl, že by Facebook neměl odstraňovat obsah popírající holokaust.
„Jsem Žid a existuje skupina lidí, kteří odmítají, že se holokaust stal. Považuji to za hluboce urážlivé,“ řekl tehdy pro technologický web Recode.
„Ale koneckonců nevěřím, že by to naše platforma měla stahovat, protože existují věci, u nichž se různí lidé pletou. A nemyslím si, že se pletou úmyslně,“ dodal.
Spousta Američanů považuje holokaust za mýtus
Facebook rovněž citoval nedávný průzkum, podle kterého téměř čtvrtina dospělých v USA mladších čtyřiceti let věří, že holokaust je mýtus, nebo jsou informace o něm přehnané.
Společnost nicméně upozornila, že k prosazování jeho nových zásad nemůže dojít přes noc. „Existuje celá škála obsahu, který může tyto zásady porušovat, a bude nějakou chvíli trvat, než zaškolíme naše kontrolory a systémy,“ uvedla ve svém prohlášení.
Facebook se dostal pod palbu kritiky kvůli tomu, že na své platformě umožnil rozmach fake news a konspiračních teorií, zejména v období před americkými prezidentskými volbami v roce 2016.
V čerstvém vyjádření na svém blogu Facebook uvedl, že ve druhém čtvrtletí roku 2020 odstranil 22,5 milionu nenávistných projevů a zakázal více než 250 bělošských šovinistických organizací. Minulý týden pak sociální síť uvedla, že bude odstraňovat skupiny a stránky, které se otevřeně hlásí ke konspiračnímu hnutí QAnon, nebo že omezí záměrné dezinformace o koronaviru.