reklama

Fakta o pokusech na zvířatech v České republice

Pro každého milovníka zvířat jsou pokusy na zvířatech citlivým tématem. Proč tyto pokusy stále probíhají? Kdo pokusy v ČR schvaluje a kolik jich v minulém roce proběhlo?

reklama

Pro každého milovníka zvířat jsou pokusy na zvířatech citlivým tématem. V roce 2019 bylo v Česku na pokusy využito 230 tisíc zvířat. Proč tyto pokusy stále probíhají? Kdo pokusy v ČR schvaluje a kolik jich v minulém roce proběhlo?

Co se testuje na zvířatech

Testují se léčiva i veterinární nezávadnost zdravotních produktů a potravin. Také hnojiva, pesticidy, prostředky pro domácnost, přírodní látky a geneticky modifikované organismy. Zvířata jsou používána k výzkumu operací a léčebných postupů, k produkci léčivých látek. Také v základním výzkumu. V něm jde o zkoumání reakcí na podněty a vliv různých faktorů na organismus. Dále pro ekologické studie a výzkum chování zvířat (neboli etologii). Zvířata se též používají při výuce na středních a vysokých školách. V Česku je však zakázáno provádět pokusy za účelem vývoje zbraní nebo testování kosmetických přípravků.

Testy se nejčastěji provádí na myších (mají téměř 80 % genů společných s lidmi), rybách, slepicích, prasatech, ovcích, psech, kočkách a opicích.

Kdo schvaluje pokusy na zvířatech

Orgánem, který schvaluje pokusy na zvířatech je Ministerstvo zemědělství, konkrétně Komise pro ochranu zvířat (Výbor pro ochranu pokusných zvířat - VOPZ poskytuje poradenství v této oblasti). Jednotlivě posuzuje každý projekt, při kterém budou použita zvířata. Pokus musí vycházet z konceptu 3R: replacement, reduction, refinement. To znamená možnost nahrazení experimentu jinou alternativou, snaha o co nejnižší počet zvířat a o co nejšetrnější provedení.

Žadatel musí popsat:

• cíl a popis experimentu, jaký je jeho pozitivní přínos

• druh a počet zvířat, míru zátěže pro zvíře

• osoby zodpovědné za pokus a péči o zvířata

• že neexistuje alternativní metoda bez použití zvířat a doložit, kde alternativu hledal

V roce 2019 bylo schváleno přes 470 projektů.

A jaké pokusy to byly? To se dočtete to v tomto přehledu.

Státní veterinární správa ČR (SVS) spolupracuje s Ústřední komisí pro ochranu zvířat (ÚKOZ) na dozorových akcích a na kontrolách pokusů na zvířatech. Od roku 1992, kdy u nás bylo použito kolem půl milionu pokusných zvířat, došlo ke snížení skoro na polovinu. Téměř čtyři stovky speciálně vyškolených inspektorů veterinárních správ, kontrolují činnost tzv. uživatelských zařízení, tedy těch, která provádějí pokusy na zvířatech.

Povolení provádět testy na zvířatech má v Česku 85 zařízení. V loni byly provedeny kontroly v 83 z nich. Inspektoři SVS ČR zjistili v jednom z nich neschválené pokusy. Zvířata určená k pokusům navíc zařízení adoptovalo z útulků. Byl podán podnět ke spravnímu řízení.

Vyloženě týrání zvířat zjistili aktivisté v Německu. Více o kauze naleznete v našem článku.

K pokusům se vždy musejí použít zvířata ze speciálních chovů, které mají povolení od ministerstva zemědělství. Takových je u nás čtyřicet.

Používání pokusných zvířat upravuje v rámci Evropské unie směrnice 2010/63/EU, v ČR Zákon č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání. Obě legislativy obsahují povinnost použít alternativní metodu místo pokusu na zvířeti vždy, když je schválená a k dispozici. Nicméně v praxi je to vykládáno různými způsoby, a jsou tak prováděny i pokusy, k nimž existuje plnohodnotná alternativa.

Alternativní metody k pokusům na zvířatech

Od 80. let minulého století existují alternativní metody pokusů na zvířatech, jejich seznam se stále rozšiřuje.

Patří k nim:

• Počítačové systémy

• Buněčné kultury

• Lidské tkáně

• Studie na dobrovolnících

• Populační studie

• Testy na orgánech z jatek

Podrobnější informace o alternativách se dočtete v našem předešlém článku.

Přehled alternativních metod k pokusům na zvířatech je uveden na tomto webu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vzniká hra z období husitských tažení. Dělá na ní jediný Čech, spustil crowdfunding

Husitské tažení do Slezska se špetkou magie. Tak by se dala popsat chystaná počítačová hra 1428: Shadow over Silesia, která sleduje skutečné historické události na českém území. Na titulu dělá jediný Čech – vývojář Petr Kubíček. Redakci CNN Prima NEWS sdělil, že původně na hře pracoval ve volném čase a financoval ji z vlastních úspor, nyní ale odstartoval crowdfundingovou kampaň na Hithitu, aby vývoj českého titulu z husitského prostředí dotáhl do zdárného konce. Hře nebude chybět ani český dabing.

Vyšetřování koryčanské tragédie pokračuje. Policie žádá veřejnost o záznamy výbuchu

Policie žádá veřejnost o poskytnutí kamerových záznamů výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku. Dům explodoval ve středu 15. září. Neštěstí si vyžádalo život dvou zasahujících dobrovolných hasičů, další čtyři lidé včetně jejich dvou kolegů utrpěli zranění. Záznam, který má k dispozici redakce CNN Prima NEWS, můžete vidět v úvodním videu článku.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

reklama