reklama

Fasáda jako malířské plátno. V Praze kreslí umělec na panelák obraz vodopádu

První žijící český malíř, jehož díla se opakovaně objevují v prestižních aukčních síních včetně Sotheby´s, tvořil v sobotu na pražském Žižkově. Patrik Hábl celý den maloval čtyřicetimetrový obraz na stěně panelového domu. Dílo vzniká v rámci Landscape festivalu, který chce „nabourávat šeď velkoměsta“.

reklama

Ještě to ale chvíli potrvá, než bude dílo dokončeno. Průběh malby totiž narušilo deštivé počasí. Konečný výtvor bude představovat vodopád.

O svém „obrazu“ se na lešení u 11. patra panelového domu rozpovídal pro CNN Prima NEWS jeho autor, kterého v sobotu trápilo počasí. „Já jsem si myslel, že závratě nemám, ale v takové výšce se ty závratě mohou velmi snadno dostavit. Člověk by dnes šel do mdlob i kvůli počasí, protože bylo zataženo,“ sdělil Hábl s odkazem na zamračenou oblohu, kterou však později odpoledne prosvitlo slunce. „Teď už si to užívám, skoro bych tančil,“ dodal umělec.

K tématu

Podle Hábla je při malování nejtěžší si celé dílo komplexně představit. „Nemám odstup. To malování připomíná chůzi po laně se zavázanýma očima. Musím často zajet dolů, abych se podíval na celou malbu,“ vysvětlil Hábl.

A proč malíř zvolil pro své dílo motiv vodopádu? „Přijde mi, že je to signifikantní do dopravního uzlu Žižkova, kde protékají chodci, tramvaje a auta. Cílem bylo dostat sem přírodní prvek. Je to metafora určité osvobozující cirkulace,“ uzavřel umělec.

Čtyřicetimetrový obraz je k vidění na paneláku na pražském Žižkově, nedaleko Olšanského náměstí.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V Česku v pátek přibylo 323 potvrzených případů koronaviru, nejvíce od 3. dubna. Denní přírůstek vyšší než 300 zaznamenaly laboratoře od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, popáté, naposledy to bylo 28. června. Onemocnění covid-19 se od začátku epidemie potvrdilo u 18 060 lidí, z nich 12 749 se z nemoci vyléčilo a 389 zemřelo. Aktuálně se tak s nemocí potýká 4922 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Vyhazov? Prasárna, na kterou nezapomenu, říká motocyklista Abraham. Teď bude fandit Rossimu
D-manóza: účinná péče o močové cesty a prevence infekcí
Babičku lidé kupují dodnes. Číst by ji měli až v dospělosti, říká kastelán z Ratibořic
reklama
reklama
Na sever Čech přivezli lidé koronavirus z Chorvatska i Slovenska

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Progresivní daně? Schizofrenie i trestání schopných, hodnotí návrh odborníci a opozice
Další články
reklama
reklama