reklama

Fasáda jako malířské plátno. V Praze kreslí umělec na panelák obraz vodopádu

První žijící český malíř, jehož díla se opakovaně objevují v prestižních aukčních síních včetně Sotheby´s, tvořil v sobotu na pražském Žižkově. Patrik Hábl celý den maloval čtyřicetimetrový obraz na stěně panelového domu. Dílo vzniká v rámci Landscape festivalu, který chce „nabourávat šeď velkoměsta“.

reklama

Ještě to ale chvíli potrvá, než bude dílo dokončeno. Průběh malby totiž narušilo deštivé počasí. Konečný výtvor bude představovat vodopád.

O svém „obrazu“ se na lešení u 11. patra panelového domu rozpovídal pro CNN Prima NEWS jeho autor, kterého v sobotu trápilo počasí. „Já jsem si myslel, že závratě nemám, ale v takové výšce se ty závratě mohou velmi snadno dostavit. Člověk by dnes šel do mdlob i kvůli počasí, protože bylo zataženo,“ sdělil Hábl s odkazem na zamračenou oblohu, kterou však později odpoledne prosvitlo slunce. „Teď už si to užívám, skoro bych tančil,“ dodal umělec.

K tématu

Podle Hábla je při malování nejtěžší si celé dílo komplexně představit. „Nemám odstup. To malování připomíná chůzi po laně se zavázanýma očima. Musím často zajet dolů, abych se podíval na celou malbu,“ vysvětlil Hábl.

A proč malíř zvolil pro své dílo motiv vodopádu? „Přijde mi, že je to signifikantní do dopravního uzlu Žižkova, kde protékají chodci, tramvaje a auta. Cílem bylo dostat sem přírodní prvek. Je to metafora určité osvobozující cirkulace,“ uzavřel umělec.

Čtyřicetimetrový obraz je k vidění na paneláku na pražském Žižkově, nedaleko Olšanského náměstí.

Další hlavní zprávy

Školství

Blatný rodiče nepotěšil. Návrat dětí do škol je nadále nejistý, závisí na epidemii

Blatný rodiče nepotěšil. Návrat dětí do škol je nadále nejistý, závisí na epidemii

Přestože by se díky chystaným úpravám epidemiologického systému PES mohly do škol vrátit alespoň závěrečné ročníky základních a středních škol, návrat dalších školáků je značně nejistý. Ve čtvrtém stupni, ve kterém se přitom Česko už podle indexu nachází řadu dní, se do lavic vrátí žáci prvního stupně základních škol. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) však nadšení mírní. Podle něj by nejdříve musel výrazně klesnout počet hospitalizovaných s nemocí COVID-19.

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem
Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama