Fascinující a vzácný úkaz na obloze. Saturn na hodinu zmizí, schová se za Měsícem

Začátek roku 2025 nabízí po silvestrovské polární záři hned další vzácný nebeský úkaz. V sobotu 4. ledna brzy večer dojde k zákrytu planety Saturn Měsícem. „Zmizení“ jasné planety můžete sledovat i pouhým zrakem.

Už za sobotního soumraku se k sobě budou Saturn s Měsícem postupně přibližovat, upozorňuje stránka Astrofyzikální progresy z Opavy, kterou provozuje Slezská univerzita. Nejzajímavější fáze pak nastane nad jihozápadním obzorem krátce po půl sedmé večer.

Saturn zmizí za Sluncem neosvětlenou částí Měsíce. Zákryt nastane v Praze v 18:36, jinde po Česku se bude čas o jednotky minut lišit, třeba v Brně bude o tři minuty později.

OBRAZEM: Kometu na obloze doprovodil superúplněk. Podívejte se na unikátní záběry

Planeta vzhledem ke své úhlové velikosti nezmizí za Měsícem hned, ale bude za něj „zalézat“ postupně asi minutu a půl.

„Pokud bude čistý vzduch, úkaz bude k vidění krásně i pouhýma očima, neboť obě tělesa jsou jasná (viditelná i z měst) a v době výstupu Saturnu budou ještě zhruba 10° nad jihozápadním obzorem,“ uvádí web ProGResy.

Ještě zajímavější pohled se ale naskytne těm, kteří mají k dispozici dalekohled. V něm totiž bude možné spatřit i Saturnovy výrazné prstence.

Pokud to počasí dovolí, přímý přenos zákrytu Saturnu Měsícem z jednoho ze svých dalekohledů poskytne brněnská hvězdárna a planetárium.

Zákryt planet Měsícem je vzácný

Jak vlastně k zákrytu Saturnu (platí to ale pro všechny planety) dochází? Měsíc se pohybuje kolem Země na mírně protažené dráze, která je také vzhledem k hlavní rovině Sluneční soustavy mírně nakloněná.

„Když se stane, že je Měsíc na své dráze právě poblíž roviny zemské dráhy (tzv. roviny ekliptiky), může před planetou přímo přejít,“ vysvětluje opavský astronomický web, podle nějž je to ale poměrně vzácný úkaz.

„Statisticky můžeme z jednoho místa na Zemi vidět během roku sotva jeden takový zákryt planety Měsícem,“ vypočítávají odborníci.

A co se týče Saturnu a Česka, další zákryt krásné planety s prstenci bude z česko-slovenského území viditelný až 9. prosince 2036.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Unikátní záběry polární záře. Astronaut natočil úchvatné video z Mezinárodní vesmírné stanice

Tagy: