Populární „Filmovka“ neboli Letní filmová škola, je dlouhodobě zakotvená ve sluncem zalitém Uherském Hradišti. Navzdory platným omezením se nakonec uskutečnila i letos, a to už po čtyřicáté šesté. Filmoví fanoušci se tak v těchto dnech koncentrují na jižní Moravě.
Letní filmová škola tradičně představuje uvolněnější alternativu kupříkladu ke slavné karlovarské festivalové variantě. Staví především na neformální atmosféře, uherskohradišťskému géniu loci a v neposlední řadě i na pečlivé dramaturgii filmových sekcí a doprovodného programu. Ve výsledku se tak jedná o festival, kde se s filmaři zvučných jmen potkáváte na ulici a užíváte si cinefilní momenty i navzdory leckdy palčivému horku. (cinefilie označuje intenzivní zájem o film, filmovou historii a filmovou teorii; pozn. red.)
Nezpochybnitelné snahy
O uskutečnění letošního ročníku panovaly velké pochyby, v květnu se však zástupci Asociace českých filmových klubů (AČFK), která festival pořádá, rozhodli, že pokud to bude jen trochu možné, akce se uskuteční. Navzdory určitým finančním i programovým omezením, jež si vyžádala třeba zkrácení festivalu na šest dní oproti tradičním devíti, se daří realizovat většinu plánovaných aktivit jen s minimálními omezeními. Oproti minulým rokům chybí například možnost vyzkoušet si virtuální realitu, neboť zajištění potřebných hygienických podmínek by u této aktivity nebylo možné; v rámci běžného, filmového programu se však omezení projevují především v podobě větších rozestupů mezi jednotlivými projekcemi, jelikož je potřeba sály dezinfikovat.
Příznivci filmově-festivalového dění si však mohou libovat, že se podařilo zachovat třeba oblíbené debaty s filmaři či odborníky na filmu blízká témata. Hlídá se u nich spíše počet účastníků, aby se v případě naplnění kapacity dohlédlo na nasazení roušek. To je samozřejmě největší téma, neboť není možné zajistit, aby především během filmových projekcí zůstaly roušky všech návštěvníků na obličejích. Festival v této podobě tedy jistě skýtá určitá rizika. Na druhou stranu je třeba uznat, že organizátoři se v rámci možností snaží aktuálně platná nařízení dodržovat.
Zkrácený program i výběr hostů
Obavy z koronaviru, změny v letním programu a v neposlední řadě i tradičně vysoké jihomoravské teploty znamenají, že počet zahraničních hostů je letos skutečně minimální. Ocenění ze strany AČFK se zatím dočkal scenárista Vladimír Körner, stojící za československými klasikami jako Adelheid či Údolí včel, dále Radek Pernica, zodpovědný za vedení filmových klubů v Brně a Boskovicích. In memoriam byl oceněn slavný polský režisér Andrzej Wajda a s ním i jeho manželka Krystyna Zachwatowicz-Wajdová. Devadesátileté scénografce a autorce kostýmů však příjezd do Hradiště znemožnil zákaz cesty od lékaře.
Přestože je filmových projekcí i samotných snímků o poznání méně, dramaturgům se podařilo připravit obsah pro bezmála dvě desítky programových sekcí. Dominovala jim retrospektiva zmíněného Andrzeje Wajdy, záběr na současný izraelský film, vzpomínka na legendárního komika Bustera Keatona doprovázená živým hudebním doprovodem či půlnoční projekce neprvoplánových akčních filmů. Nechyběly ani projekce nedávných českých snímků a distribučních novinek AČFK. Filmovka tak odvážně zkouší hledat cestu i v současných velmi specifických podmínkách.