Francouzská riviéra, filmové hvězdy a rozdávání cen se odehrávají na filmovém festivalu v Cannes, který letos slaví 75 let od svého vzniku. Úspěch se svými snímky tu několikrát zažili i českoslovenští a čeští filmaři.
První mezinárodní filmový festival na světě byl slavnostně zahájen v Benátkách v roce 1932. Benátský filmový festival se ale stal prostředkem fašistické a nacistické propagandy, přičemž Itálie Benita Mussoliniho a Německo Adolfa Hitlera diktovaly výběr filmů a rozdělovaly si mezi sebou ceny. Rozhořčená Francie se rozhodla uspořádat alternativní filmový festival.
V červnu 1939 bylo v Paříži oznámeno založení filmového festivalu v Cannes, který se měl konat od 1. do 20. září. Filmy byly vybrány a filmaři a hvězdy začali přijíždět v polovině srpna. Jenže ráno 1. září Hitler napadl Polsko. V Paříži francouzská vláda nařídila všeobecnou mobilizaci a festival v Cannes byl odvolán po promítání jediného filmu – Hrbáč z Notre Dame od německo-amerického režiséra Williama Dieterleho.
Alliance Franco-Tchèque Les Hommes sans ailes - Muži bez křídelhttps://t.co/iEwZoBXTGs
— perceval78 (@perceval78) June 7, 2018
František Čáphttps://t.co/1hz224ry5a
1946https://t.co/k1aqpScLGu
V roce 1946 schválila francouzská provinční vláda obnovení festivalu v Cannes, aby přilákala turisty zpět na Francouzskou riviéru. Festival byl zahájen 20. září 1946 a bylo na něm zastoupeno 18 národů. Jedno ocenění mimo jiné získal československý snímek Muži bez křídel Františka Čápa.
Zlatá palma
V roce 1952 byl festivalu věnován stálý palác Palais des Festivals a v roce 1955 byla zavedena cena Zlatá palma pro nejlepší film festivalu, což je narážka na palmami osázenou Promenade de la Croisette, která je paralelou slavné pláže v Cannes.
Až přijde kocourAž přijde kocour Do malého městečka, skrývajícího své malé hříšníky, nepravosti a pokrytectví pod maskou poklidné všednodennosti, přijel cirkus, který měl s sebou neobyčejného kocoura....
Posted by Filmy pro pamětníky on Sunday, December 24, 2017
Z Čechů byl v Cannes nejúspěšnější Vojtěch Jasný, který v letech 1959 až 1969 získal v různých kategoriích tři ceny za filmy Touha, Až přijde kocour a Všichni dobří rodáci. Právě snímek Až přijde kocour byl během letošního ročníku uveden ve zdigitalizované podobě. Na festival se tak vrátil po více než půl století.
Uctění Formana
Další čeští filmaři, kteří na francouzském festivalu bodovali, byli například i Irena Pavlásková či Miloš Forman. V roce 2019 se v Cannes dočkaly promítání i Formanovy filmy Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko. „71. ročník festivalu v Cannes by nemohl začít bez pocty Miloši Formanovi, který zemřel letos 13. dubna. Český filmař zůstane navždy součástí historie Cannes,“ uvedli pořadatelé festivalu. Připomněli, že Forman v roce 1971 získal na přehlídce zvláštní cenu poroty za snímek Taking Off a jeho filmy byly několikrát zastoupeny v různých soutěžních sekcích.
Hoří má panenko - flaška koňaku - tlačenka - čokoládové koule :D Zdroj: Nova
Posted by Milujeme české seriály on Tuesday, September 8, 2020
Každý rok v květnu přijíždí do Cannes na festival více než 30 tisíc lidí, což je přibližně stonásobek počtu filmových nadšenců, kteří se zúčastnili prvního ročníku v roce 1946. Festival se nekonal v letech 1948 a 1950 a kvůli pandemii koronaviru ani v roce 2020. V roce 1968 byl předčasně ukončen kvůli pařížskému jaru.