Festivaly, ohňostroje, slavnosti. Opravdu je dobrý nápad brát psa všude s sebou?

Léto plné společných akcí se psy je za námi a před námi zase období například oslav znamenajících konec roku, což se na většině míst neobejde bez hlasitých ran ohňostrojů. Psi jakožto věrní parťáci člověka toho nejsou ušetřeni. Někteří páníčci je s sebou berou opravdu všude, bez ohledu na to, zda je na místě příliš velký hluk i bez předešlého zvážení, jestli je zvíře na případné extrémní situace zvyklé. Je to v pořádku a patří to k socializaci? Nebo by se dalo spíš hovořit o sobeckosti majitele vyústěné v to, mít s sebou zvíře venku za každou cenu?

Zvykat psa na různé podněty je správné. V první řadě jde ale především o to, udělat to dobře. Aby se dobrý úmysl neproměnil v dláždění cesty do pekel, měli byste si mimo jiné ujasnit, jakou psí osobnost máte na konci vodítka. A pak pomalu začít. „V tom, na co není pejsek zvyklý, doporučuji vždycky postupovat od nejjednoduššího ke složitějšímu,” vysvětluje Stanislav Beníšek, zkušený kynolog.

„Sloužil jsem u policie 32 let. Když jsme připravovali psy na demonstrace a podobné akce, vybíral jsem si k tomu ty nejkvalitnější pro tyto účely. Každý pes má totiž jinou nervovou soustavu a snáší věci jinak. A i vhodní psi museli být ze začátku od hlasitých zvuků, například výbušnin, co nejdál. A až pak se výbuchy začaly pomalu blížit. Jakmile jsem jednou nedohlížel na trénink a přišel tam policista, který tak úplně nevěděl, co dělá, hodil psovi výbušku přímo pod nohy. A tím psa definitivně zkazil,” vzpomíná.

Jasně z toho plyne, že je lepší psovi umožnit, aby si na hlasité podněty zvykal pomalu. Pokud tedy k silvestrovskému ohňostroji vezmete malé štěňátko, s největší pravděpodobností budete mít v budoucnu po boku pejska, který je ze silných ran vystresovaný. Beníšek tak doporučuje v případě, že vidíme, že je pejsek z něčeho vystresovaný a raději by utíkal, nebo se mu prostě někde úplně nelíbí, umožnit mu odejít.

Stavějte momentální rozpoložení na první místo

Ale i u psa, který je na hlasité podněty zvyklý, byste měli intenzitu zvuků hlídat. „Pes se dá vychovat, aby zachoval klid, jako je tomu u loveckých, záchranářských nebo policejních psů. Jenže bubínek jako takový se tím rozhodně odolnější nestane, ten se vycvičit nedá. Rozhodně tak hlasité zvuky nejsou psům příjemné. Jen poslouchají svého pána,” vysvětluje situaci lékař Miloš Havelka z veteriny VeMaP s.r.o.

S hlasitými zvuky nebo stresem se taky jinak vyrovnává plemeno od plemene. Například u československého vlčáka bude reakce odlišná, než třeba u jiného plemene, jak tvrdí Beníšek: „Majitelé československých vlčáků by si měli uvědomit, že mají na druhém konci vodítka kus vlka. Převládá tedy příroda a ta nutí plemeno reagovat na některé zvukové nebo i vizuální podněty tak, že chtějí utíkat.”

Jak jistě víte, zvířata mají vyvinutější sluch než my lidé. My jsme schopní vnímat frekvence rozsahu od cca 20 HZ do 20 tisíc HZ. U psů je to ale až 45 tisíc HZ! Zvukovou vlnu, která rozkmitává bubínek, vnímají tedy daleko intenzivněji. Nabízí se otázka - co pes při zvucích, které jsou pro nás ještě docela snesitené, cítí? Můžou ho hlasité zvuky bolet?

To, co člověk vnímá třeba ještě jako snesitelný hluk či zvuk, je pro většinu zvířat, psa nevyjímaje, zvuk zcela nesnesitelný. Vzniká výrazný stres se všemi jeho důsledky pro organismus. Některé frekvence pak působí silnou bolest v oblasti středního a vnitřního ucha, čímž se stres psa násobí,” vysvětluje Havelka. „Může to mít i poměrně výrazné následky v podobě snížení rozsahu sluchových vjemů a v některých případech i totální ztráty sluchu,” doplňuje.

Neštěstí nechodí po horách, ale po psech

Jenže někdy se s chlupatým par'tákem po boku hlasitým zvukům prostě nevyhnete nebo vás může reakce psa na některé podněty překvapit. Jak vybruslit z takové situace? „Nervová soustava psa se se stresem vyrovnává lépe, když pes chodí nebo korzuje. Takže než abychom ho nechali někde ležet a třást se, je lepší to s ním vychodit,” doporučuje Beníšek.

Pokud se vyskytnete v nezvyklé situaci, je dobré psa sledovat a přečíst signály, které vám vysílá. „Vystrašeného psa poznáte podle toho, že má ocas pod nohama, je skrčený, někteří psi se dostanou dokonce do šoku a zatuhnou. V takovém případě ho nebudete moct ani rozchodit. Jako když se člověk objeví u těžké autonehody, uvidí amputovanou končetinu, a přestože chce pomoct, začne místo toho utíkat a najdete ho schovaného někde v pangejtu nebo kukuřici,” vysvětluje kynolog.

Zodpovědnosti vůči okolí se nevyhnete

Tím, že psa dlouhodobě necháváte ve stresu v podobě velmi hlasitých zvuků, nemusíte vystavovat nebezpečí jenom jeho sluch, ale i vaše okolí. Ačkoliv jde o zvíře domestikované více než 12 tisíc let, nemá povinnost snášet veškeré naše nesmysly tak, jak si my lidé zrovna představujeme.

Předpokládejme tak, že byste to měli být vy, kdo svého psa zná nejlépe. Je to totiž opět trochu podobně jako u lidí - u každého zvířete převládá jiný temperament. „Některý pes je spíše melancholik, některý je cholerik, některý je empatický. A pokud u psa převládá cholerická stránka osobnosti, může se stát, že stresující situaci vyřeší útokem. A je mu jedno, jestli vezme malé dítě, starého pána nebo kohokoliv jiného. Stejně jako u lidí - někdo zachová klid, někdo se nebude váhat poprat,” ukončuje Beníšek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Člen pluku Azov o ruském zajetí: Byli jsme pro ně zvířata. Na jídlo jsme měli půl minuty
Ukrajina

Člen pluku Azov o ruském zajetí: Byli jsme pro ně zvířata. Na jídlo jsme měli půl minuty

Není žádným tajemstvím, že se ruští vojáci často chovají ke svým zajatcům velmi brutálně. Svědectví Mychajla Dianova, který se dostal do ruského zajetí poté, co definitivně padla obrana železáren a oceláren Azovstal, ale vyráží dech. Podmínky, kterým jsou ukrajinští zajatci vystavováni – a to zvláště příslušníci Dianovova pluku Azov, nemají podle jeho slov s lidskostí nic společného. Buď jste člověk, nebo dobytek, vzpomíná.

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka
Krimi

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Případ by se měl týkat radnice Brno-střed. Podle webu Aktualne.cz policisté zasahují u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:00

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

09:37

Rusko z Ukrajiny propašovalo obilí za půl miliardy dolarů, zjistila AP

09:13

Svaz průmyslu: Firmy potřebují jednotné evropské řešení energetické krize

08:49

The Kyiv Independent: Orientační odhady ruských bojových ztrát ke 4. říjnu

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Pospíšil: Složitá jednání v Praze? Piráti nám diktují svá pravidla, vydírat se nenecháme

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a pražští Piráti pokračují ve vyjednávání o koalici v hlavním městě. Obě uskupení zatím poukazují na to, že je prý velmi složité se s potenciálním partnerem domluvit. Piráti nechtějí sedět v radě s trestně stíhanými osobami. Spolu si však do svých kandidátů nechce nechat mluvit. Pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se trojkoalice od Pirátů nenechá vydírat. Spolu pokračuje ve vyjednávání rovněž s hnutím ANO.

Šedivý: Zapojení USA do války na Ukrajině? Byl by to blízký přísun k třetí světové válce

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Otázkou by bylo, jak by v takovém případě reagoval Západ. Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého by přímé zapojení USA do konfliktu znamenalo blízký přísun k třetí světové válce. Český generál to uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Domácí zpravodajství

Děsivý nález na Teplicku. V kolejišti objevili lidské tělo, vyšetřování zastavilo provoz

Aktualizováno

V kolejišti za zastávkou Bílina Kyselka se v úterý brzy ráno našlo lidské tělo, podle policejních informací jde o 74letého muže. Vyšetřování zastavilo provoz na frekventované železniční trati z Bíliny směrem na Most. Na Twitteru to uvedla policie. Od 06:30 byla zprovozněna první kolej, od 08:00 je v provozu celá trať, řekla mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová. Okolnostmi úmrtí osoby se policie dál zabývá.

Laboratoře v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru. Přibývá i hospitalizovaných

Laboratoře v České republice v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru, o 87 víc než před týdnem. Výrazně ale v mezitýdenním srovnání z 1 931 na 2 035 přibylo podezření na opakovanou nákazu. Testů bylo mírně víc než před týdnem. Hospitalizovaných s covidem přibylo na 1 666 zhruba o pětinu, 42 z nich ve vážném stavu je ale méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Novotný dál povede Řeporyje, záda mu bude krýt jeho sestra. Ušetříme, říká k rozhodnutí

Na vytvoření koalice na radnici v pražských Řeporyjích se domluvily ODS a TOP 09, v zastupitelstvu budou mít těsnou většinu šesti hlasů z jedenácti. Starostou městské části bude opět Pavel Novotný (ODS). Občanským demokratům, kteří komunální volby v Řeporyjích vyhráli, připadne také místo druhého místostarosty. Obsadí ho dosavadní zastupitelka Lenka Fialová, Novotného sestra.