reklama

Fetisov a spol.: Osobnosti ruského hokeje vzpomínají na emotivního trenéra Říhu

V 61 letech zemřel bývalý trenér hokejové reprezentace Miloš Říha. Jeho smrt zdrtila i ruskou nejvyšší hokejovou soutěž – Kontinentální hokejovou ligu (KHL), kde Říha v minulosti vedl Spartak, Atlant, SKA, Avangard a Slovan.

reklama

Říha zanechal významnou stopu v Rusku. Osobnosti ruského hokeje a fanoušci zprávu o úmrtí českého trenéra přijali s neskrývaným zármutkem. K Říhově odchodu se vyjádřila i nejvyšší hokejová liga KHL.

K tématu

Český trenér měl v Rusku dobré jméno. Zasloužil se o malý zázrak na ledu. V sezóně 2010/11 dotlačil malý klub z Moskevské oblasti, dnes již neexistující Atlant Mytišči, do finále KHL. Ještě předtím zaznamenal skvělé úspěchy v moskevském Spartaku, později také v petrohradském SKA a omském Avangardu. Celkem v Rusku na pozici hlavního trenéra strávil sedm sezón.

Letos na jaře ruská média spekulovala, že by se Říha mohl vrátit do Kontinentální hokejové ligy. Údajně dostal nabídku od blíže neupřesněného týmu ruské nejvyšší ligy.

Web CNN Prima NEWS se zeptal osobností ruského hokeje, jak Miloše Říhu vnímaly.

„Chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a blízkým Miloše. Osobně jsme se znali. Byl neuvěřitelně otevřený a hluboký člověk. Emotivní a charismatický. Tyto vlastnosti chybí mnohým trenérům. Byl výraznou osobností hokeje posledního desetiletí světové úrovně. Světový hokej teď přišel především o dobrého člověka a velkého specialistu. Nikdy na Miloše nezapomeneme a budeme mu vděční za jeho vztah k této velké hře,“ sdělil CNN Prima NEWS legendární sovětský hokejista a zakladatel KHL Vjačeslav Fetisov.

V exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS se o vzpomínky na Miloše Říhu podělil Andrej Jakovenko, ruský hokejový trenér, který byl během Říhova angažmá v moskevském Spartaku generálním manažerem týmu a po odchodu českého kouče převzal jeho štafetu.

Jak vzpomínáte na trenéra Miloše Říhu?

Jen v dobrém. Ve Spartaku jsme spolupracovali tři roky. Byl to super člověk, výborný v partě a samozřejmě skvělý trenér. Miloš dal mužstvo dohromady a lidi začali díky němu chodit na naše zápasy. Zkrátka, dělal dobře svou práci.

A jaký byl podle vás trenér? Dokázal si získat autoritu u ruských hráčů?

Je pravda, že byl přísný, ale vždycky s hráči dovedl navázat kontakt. Měl výhodu, že se s nimi snažil mluvit rusky. A když k nim byl tvrdý, tak oni chápali proč a za co.

Jaký byl Říhův největší úspěch v Rusku?

Jako trenér týmu Atlant Mytišči se dostal do finále KHL. Všichni na to vzpomínají. Měl dobré výsledky v petrohradském SKA. Nevím, proč tehdy rozvázali smlouvu, co se tam nakonec stalo. Tým byl na špici tabulky.

Pro Spartak udělal vynikající věci, protože jsme se s ním dostali do play-off a dvakrát jsme prošli prvním vyřazovacím kolem, přičemž jsme porazili moskevské Dynamo a SKA Petrohrad. To byly vynikající výsledky.

Díky Říhovi byl vždy stadion plný fanoušků, na každém zápase byla vynikající atmosféra. Všichni na něho vzpomínají jen v nejlepším. Dnes jsem měl snad tisíc telefonátů od ruských novinářů. Všichni o něm mluvili jen v dobrém.

A jak na trenéra Říhu vzpomínají ruští fanoušci? Už jste zmínil, že je doslova vrátil na ochozy.

Fanoušci Spartaku ho vnímali pozitivně, milovali ho. To je pravda. A naopak byli zklamaní, když odešel do Atlantu. Stoprocentně ale na něho vzpomínají jen v dobrém, protože to byl právě Miloš Říha, kdo Spartak pozvedl.

Rozhovor s vámi vedeme v češtině. Vy jste spolu ve Spartaku mluvili česky? Nemohu se nezeptat, česky jste se naučil od pana Říhy?

Pět let jsem hrál v české extralize za Slavii, proto umím česky. Tehdy jsme se s Milošem neznali. Když jsem hrál za Slavii, on trénoval Zlín. Když přišel do Spartaku, tak jsme spolu mluvili česky. V kabině jsme samozřejmě mluvili rusky, ale v soukromí jsme přecházeli na češtinu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Situace v Česku je podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové velmi vážná a Slovensko se z toho podle ní musí poučit. Občané čelí emoci strachu a je to stav, na který není manuál. Prohlásila to ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS v rozhovoru, který s ní vedla Terezie Tománková. Sama osobně vládu podporuje v nařízeních směřujících k omezení pohybu osob, naopak má výhrady k celoplošnému testování, na které se Slovensko připravuje. Vyjádřila se i k odvolání českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, považuje to za logický důsledek jeho chování.

reklama
Nápor nakažených nepolevuje ani o svátku, do večera přibylo přes 8000 případů
Zeman vyznamenal Prymulu či Rychetského. In memorian se dočkají i Gott s generálem Píkou
Začíná platit zákaz nočního vycházení: Jak se nové opatření dotkne bezdomovců?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Požár v Praze prakticky zničil vzácný dřevěný kostel sv. Michala. Zbyly jen ohořelé trosky
V Praze proběhly na několika místech demonstrace. Policie musela řešit konflikty
Další články
reklama
reklama