Fialova vláda nás dorazí, Babiš to jen začal, řekl Tlustý. Škromach připomněl její „lži“

Vláda Petra Fialy (ODS) naváže na kabinet Andreje Babiše (ANO) a dorazí českou ekonomiku. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl exministr financí Vlastimil Tlustý. Bývalý člen ODS kritizuje vládu mimo jiné kvůli uniklým materiálům ministerstva financí, které počítají s úpravou sazeb DPH. Do kabinetu se ostře pustil také bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). Členové vlády nicméně tvrdí, že žádný konkrétní návrh na změnu DPH zatím neexistuje.

„Zvyšovat daně v ekonomické krizi je zločin. Tahle vláda je ztracená a jen nás dorazí. Je pravda, že už to začala Babišova vláda a její astronomické dluhy odůvodňované covidem byly začátkem velké inflace. Po nástupu Fialovy vlády jsme ale doufali, že přijde rozumné hospodaření, omezení dluhů a že se inflace zpomalí. Naopak se všechno zhoršilo,“ kritizoval Tlustý ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Česká ekonomika kráčí do háje. Ten je čím dál hlubší a temnější. Jsme jako koňský povoz, který zapadl do bláta. Koně musí zabrat, abyste se z toho bláta dostali. Musíte jim snížit zátěž a ulevit jim, ne ji zvyšovat. To jsou přesně ty daně,“ dodal bývalý člen ODS, který se v roce 2009 podílel na pádu vlády Mirka Topolánka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vzácná shoda Schillerové s Kalouskem. Ostře se pustili do Fialovy vlády kvůli změnám DPH

Podle Tlustého by měl Fialův kabinet okamžitě snížit výdaje státu ve všech položkách, aby se přiblížil vyrovnanému rozpočtu. „Jakmile snížíte inflaci, přestanete poslouchat od rána do večera, že zdražují potraviny,“ doporučil.

Ostře se do vlády pustil také Škromach, který před sněmovními volbami 2006 stál politicky na opačné straně barikády než Tlustý. Nyní se však dva političtí matadoři v mnohém shodli.

„Zase nové a nové lži. Zmíněné návrhy měly být předloženy už před volbami loni v létě, aby to v tomto roce mohlo být započítáno do rozpočtu. Opět to bude něco mimořádného a bude se to rychle schvalovat. Je neuvěřitelné, co vláda předvádí. Celé je to navíc nesystémové,“ prohlásil Škromach ve vysílání CNN Prima NEWS. V případě řešení ohromného zadlužení naznačil, že by šel mimo jiné cestou progresivního zdanění.

Zároveň si rýpl do jednotlivých stran pětikoalice: „Určitě šlo o vypuštěné balónky, tedy o součást přípravy k jednáním, která vládní strany vedou v pozadí. Tam hraje víceméně sólo ODS a Piráti s lidovci jsou spíš do počtu.“

Stanjura: Jedná se jen o analytické výpočty

Poté, co se na vládu kvůli uniklým plánům na změnu sazeb DPH snesla obrovská kritika i z řad členů pětikoalice, premiér Fiala zveřejnil prohlášení, v němž se občany snažil uklidnit. Podle něj se v médiích objevila pouze „část z neveřejných analytických materiálů k reformě veřejných financí“.

Fiala rovněž uvedl, že zmíněné materiály byly mylně prezentovány jako finální návrhy daňových změn ministerstva financí. „Tuto interpretaci musím odmítnout. Finální návrhy z expertních a politických debat na téma snížení schodku státního rozpočtu sdělím jménem vlády osobně zhruba za měsíc. Nic jiného není a nemůže být relevantní,“ dodal.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že žádný návrh na změnu sazeb DPH zatím neexistuje a že se jedná jen o analytické výpočty.

Tagy: