Tvrdá kritika se snáší na vládu Petra Fialy (ODS) kvůli možným daňovým změnám. Ostře proti ní vystupuje zejména bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO), podle které by úprava daně z přidané hodnoty zdražila občanům běžný život. Její někdejší politický soupeř Miroslav Kalousek (TOP 09) navíc připomíná, že navrhovaná úprava DPH by přinesla proinflační kroky. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) ale v reakci uvedl, že se jedná o neoficiální návrh.
Ministerstvo financí pod vedením Zbyňka Stanjury navrhuje úpravy DPH. Nově by vznikla nejnižší sazba 14 procent, která by doplnila základní sazbu na 21 procentech. Resort financí navrhuje, aby se služby ze zaniklé deseti a patnáctiprocentní sazby přesunuly. Opozice ale takový krok odmítá s tím, že by došlo k velkému zdražení například u léků či vodného a stočného.
ČTĚTE TAKÉ: Kratom jako heroin? Pokud se nestihne regulace, hrozí látce zařazení mezi zakázané drogy
„Rychle jsem si to vypočítala a vychází mi, že čtyřčlenná rodina v třípokojovém bytě by měla roční výdaje navíc o tři tisíce korun. Zatíží to životy občanů, protože se to týká také léků nebo celé řady živnostenských profesí,“ řekla Alena Schillerová ve vysílání CNN Prima NEWS.
Podle ní navíc nemůže dojít k poklesu cen v obchodech. Potraviny se sice přesunou ze sazby 15 procent do nově vzniklé 14procentní hranice, Schillerová ale namítá, že obchodníci by tento posun do cen nepromítli. „Pomůže to jenom řetězcům. Nechají si peníze občanů pro sebe a zákazníci to vůbec nepocítí. V tuto chvíli je to jenom proinflační krok, který povede k zadušení ekonomiky. Ať vláda přijde s hospodářskou strategií a podporou českých firem,“ vyzvala bývalá ministryně financí.
Se Schillerovou se shoduje i další bývalý šéf státní kasy. „Je skutečně zarážející, jak důsledně proinflační politiku vláda dělá. Neschopnost razantně škrtat se snoubí se zvyšováním mandatorních výdajů, počtu zaměstnanců a populistickými dárečky. A teď ještě zvýšíme ceny administrativně. Je to úmysl, nebo amatérismus?“ zeptal se řečnicky Miroslav Kalousek.
Je skutečně zarážející, jak důsledně proinflační politiku vláda dělá. Neschopnost razantně škrtat se snoubí se zvyšováním mandatorních výdajů, počtu zaměstnanců a populistickými dárečky. A teď ještě zvýšíme ceny administrativně…Je to úmysl, nebo amatérismus? https://t.co/Y4IXVGsoWu
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) April 11, 2023
Někdejší předseda TOP 09 připomíná, že změny u sazeb DPH jsou proinflačním krokem. Oproti tomu zvýšení daně z příjmu fyzických osob, kterému se vláda snaží vyhnout, je krok protiinflační. „Jenom připomínám, že všichni ministři se shodnou, že naším největším nepřítelem je inflace,“ dodal.
Do vlády Petra Fialy se opřel i další z bývalých ministrů Karel Havlíček (ANO). Ten dříve šéfoval resortům průmyslu a obchodu i dopravy ve vládě Andreje Babiše. „Daně můžete snižovat, když je důsledně vybíráte. Alespoň tak jsme to dělali my. Tato ‚pravicová‘ vláda nejdříve zruší EET, nažene firmy do šedé zóny, a když přijde o příjmy do rozpočtu, tak navrhne za stejné služby zvýšení daní. To nevymyslíš,“ uvedl Havlíček.
Skepticky se k návrhu Stanjury staví i koaliční poslanec za KDU-ČSL Michael Kohajda. Podle něj se povede nad návrhem dlouhá debata. „Některé návrhy kolegů mi smysl vůbec nedávají, třeba snížení první snížené sazby DPH z 15 procent na 14 procent. V cenách pro spotřebitele se to neprojeví, v poklesu rozpočtových příjmů ano,“ uvedl Kohajda na sociálních sítích.
Premiér Petr Fiala (ODS) v prohlášení uvedl, že koalice bude o úpravách DPH teprve jednat. Zatím není nic sjednaného a uniklý návrh byl pouze neoficiální. „Finální návrhy z expertních a politických debat na téma snížení schodku státního rozpočtu sdělím jménem vlády osobně zhruba za měsíc. Nic jiného není a nemůže být relevantní,“ sdělil šéf kabinetu.