Předseda vlády Petr Fiala (ODS) se snaží uklidnit veřejnost před debatou o změnách u daně z přidané hodnoty. Podle premiéra se zatím jedná o neschválený návrh, který není oficiální. Finální změny chce Fiala představit do jednoho měsíce a má se jednat primárně o úspory státu. Až poté by se vláda podívala do peněženek běžných občanů.
Do médií v pondělí unikl návrh ministerstva financí, který přesunuje některé služby do vyššího DPH. Místo tří sazeb by se zavedly dvě, přičemž ty snížené by se sjednotily na 14 procent. Fiala ale odmítá, že by se jednalo o odsouhlasený materiál. „Nelze dělat seriózní závěry z uniklých interních pracovních podkladů, jež jsou zveřejňovány bez patřičného kontextu a vysvětlení. Je to podobná situace jako před nedávnem v případě změn věku odchodu do důchodu,“ uvedl premiér v prohlášení, které zaslal redakci CNN Prima NEWS.
Podle něj je debata o snížení schodku státního rozpočtu velmi rozsáhlá a náročná. Na nižším zadlužení se pracuje už od minulého roku a podílí se na něm několik desítek expertů, ekonomů nebo státních úředníků. „Všichni postupují v rámci platného harmonogramu, jenž počítá s představením finálního výsledku navrhovaných změn na přelomu dubna a května,“ uvedl dále předseda vlády.
ČTĚTE TAKÉ: Kratom jako heroin? Pokud se nestihne regulace, hrozí látce zařazení mezi zakázané drogy
Fiala také připomněl, že uniklé návrhy musí být brány jako nehotové. O případných změnách totiž musí hovořit předsedové koaličních stran. „Finální návrhy z expertních a politických debat na téma snížení schodku státního rozpočtu sdělím jménem vlády osobně zhruba za měsíc. Nic jiného není a nemůže být relevantní,“ řekl Fiala.
Zároveň také potvrdil, že jeho vláda bude chtít primárně hledat úspory na straně státu. „A až poté v kapsách občanů. Tím se bude řídit politické rozhodování nad jednotlivými expertními návrhy,“ dodal.
Ministerstvo financí plánuje podle uniklé analýzy přesun z 10 procent na 21 u ubytovacích služeb, vodného, stočného, tepla, opravy obuvi, kožených výrobků a kol a také u sportovních a kulturních akcí. Zvýšit DPH z 10 na 14 procent chce ministerstvo financí například u léků, veřejné dopravy, stravovacích služeb, knih, novin a časopisů.