Slovensko chce do úterý dohodu s Evropskou unií ohledně požadavků Bratislavy k plánu Evropské komise (EK) postupně do konce roku 2027 zastavit dovoz ruského plynu do Evropské unie.
Pokud Slovensko dostane minimální záruky v této záležitosti, bude moci EU přistoupit k hlasování o novém balíku protiruských sankcí. Vyplývá to ze sobotního prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Výbuchy v Kyjevě zabily dva lidi. Čtvrti zahalil kouř, ve vzduchu byl cítit pach spáleniny
Slovensko, které dlouhodobě odebírá plyn z Ruska, podmiňuje svůj souhlas s 18. balíčkem sankcí EU vůči Moskvě právě vyřešením svých obav ohledně plynu. Ke schválení sankcí je potřebný jednomyslný souhlas členských zemí evropského bloku.
„Ne na všechno řeknu: ano. Pokud dostaneme minimální garance, můžeme přistoupit k hlasování o sankčním balíku. Jinak i za cenu obrovské krize jsem připraven dál blokovat sankce vůči Ruské federaci,“ řekl Fico na tiskové konferenci. Na úterý je naplánována schůzka unijních ministrů zahraničí.
Slovensko podle Fica sice nemá námitky vůči samotným novým protiruským sankcím, tuto záležitost ale spojilo s plánem EK ohledně plynu kvůli tomu, že schválení návrhu ukončit dovoz plynu z Ruska do EU nevyžaduje souhlas celé evropské sedmadvacítky.
Kvůli Ficovi se odkládá hlasování o sankcích
Slovenský premiér dlouhodobě žádá záruky například ohledně dostatku plynu pro Slovensko po případném ukončení dovozu ruské suroviny do EU, jakož i garance v souvislosti s možnou arbitráží ruského koncernu Gazprom proti Slovensku. Bratislava má s Gazpromem smlouvu o dodávkách plynu do roku 2034 a podle Fica je kontrakt založen na principu, že za plyn má Slovensko platit i v případě, že ho neodebere. Ficovi se také nezamlouvá, že zastavením dovozu ruského plynu přijde Slovensko o tranzitní poplatky a naopak bude platit za jeho dovoz jinými trasami pro vlastní spotřebu. Přepravu plynu přes Slovensko zajišťuje polostátní firma Eustream, ve které má podíl a manažerskou kontrolu skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského.
Kvůli postoji Slovenska EU už opakovaně odložila hlasování o 18. souboru protiruských sankcí. Fico řekl, že v sobotu hovořil s německým kancléřem Friedrichem Merzem, obsah telefonátu ale odmítl komentovat. Merz podle médií dříve v tomto týdnu v projevu na mezinárodní konferenci o pomoci Ukrajině řekl, že ke schválení nových protiruských sankcí chybí už jen souhlas jediné členské země EU. Současně vyzval Fica, aby nové sankce už neblokoval.
Objem přepraveného plynu přes Slovensko se snižoval už před ruskou invazí na Ukrajinu z roku 2022 a následně prudce klesl. Do konce loňského roku Slovensko odebíralo ruský plyn přes Ukrajinu, která kontrakt s Ruskem ohledně tranzitu suroviny přes své území neprodloužila. Gazprom pak letos začal dodávat plyn na Slovensko přes Turecko a další země, kapacita tohoto plynovodního propojení ale není dostatečná.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záběry ukrajinské demolice ruských motocyklů. Jeden z okupantů uvízl v hořícím stroji