reklama

Pře expertů. Hostomský by rušil všechna opatření, Flegr předpovídá stovku mrtvých denně

Zcela opačné názory na vývoj pandemie koronaviru mají evoluční biolog Jaroslav Flegr a biochemik Zdeněk Hostomský. Zatímco Flegr v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS predikoval, že v příštích měsících může být až 20 tisíc nakažených a 100 mrtvých denně. Hostomský nesouhlasí a myslí si, že díky očkování a promoření v populaci již máme kolektivní imunitu. Všechna opatření by proto zrušil.

reklama

Podle Flegra bude situace s nakaženými a zemřelými na covid opět špatná. „Průšvih přijde později než loni, ale klidně může být i větší,“ řekl s tím, že by mohlo být i přes sto mrtvých denně.

Poukázal také na to, že denní přírůstky nakažených a lidí v nemocnicích stoupá. „Dostaneme se v počtu nakažených zase do množství 10 až 20 tisíc denně a v počtu hospitalizovaných budeme v jednotkách tisíců,“ varoval Flegr.

Daleko optimističtější názor má biochemik Hostomský. „My máme šťastnou polohu, kterou jsme si vytrpěli. Máme slušnou vakcinaci a promořenost je u nás nesmírně vysoká. Jsme v něčem, čemu se říká kolektivní imunita. Veškerá opatření bych zrušil,“ uvedl ve studiu CNN Prima NEWS Hostomský.

Velmi kritický byl k nošení roušek na veřejnosti. Sám přiznal, že například v tramvaji už ji nenosí. „Je to symbol. S epidemií to nesouvisí,“ pravil Hostomský. Podle něj je hlavním problémem ohroženost seniorů. Nošení roušek například v MHD tak nepovažuje za něco, co by vývoj nákazy zvrátilo.

Nízká čísla ukolébávají

Další host pořadu, epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula, pronesl, že jeho názor se nachází mezi oběma řečníky. Problém vidí v tom, že v Česku je pořád poměrně vysoký počet neočkovaných. „Vlna dominantně dopadne na seniory. Je jasné, že počty nakažených budou narůstat,“ řekl Prymula.

Dále dolal, že aktuálně relativně nízká čísla veřejnost „ukolébávají“. „Ale tu třetí dávku bychom u kategorie seniorů aplikovat měli, protože jinak bude odkrytá celá. Jinak se můžeme dostat do katastrofičtějších scénářů,“ dodal Prymula.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer
Rozhovor

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama