reklama

Flegr: Školy a obchody jsou hrozba. Sto mrtvých denně můžeme mít nepříjemně dlouho

Jaroslav Flegr se ve své předpovědi zmýlil.
Zdroj: Profimedia.cz

Evoluční biolog Jaroslav Flegr přesně před měsícem předpověděl, že bude do 30 dnů umírat na COVID-19 na tisíc osob denně. Jeho předpověď se nenaplnila. To si nyní vysvětluje tím, že nemocní často umírají již do čtrnácti dnů od nákazy, ale většina přežívá mnohem déle, takže se ve statistice objeví až se zpožděním. Na exponenciálu by nás však podle něj mohlo vrátit otevření škol a obchodů.

reklama

Flegr ve svém facebookovém příspěvku ukázal, že počty zemřelých za den stoupaly dle jeho grafu po dva týdny k číslu 257. Pak ale začaly klesat zpět směrem ke stovce, 20. listopadu dokonce počet úmrtí po dlouhé době klesl pod hodnotu sto, na 84. Biolog přitom v říjnu tvrdil, že tragický scénář tisíce mrtvých denně je již nezvratný.

„Jak je to možné?“ ptá se na svém Facebooku. „Přiznávám, že jsem původně pesimisticky předpokládal, že čím dál větší podíl nemocných je odrazován od cesty do nemocnic a následně umírá doma,“ vysvětlil, jak si nejprve zdůvodňoval pokles počtu zemřelých. „Myslel jsem, že se rodiny i lékaři snaží držet nemocné doma a že někteří se také sami bojí jít do nemocnice, že tam chytí kdoví co,“ řekl pro redakci CNN Prima NEWS.

Původní předpověď Jaroslava Flegra se nenaplnila.
Původní předpověď Jaroslava Flegra se nenaplnila.

Pro svou mylnou předpověď však našel jiné vysvětlení, a to že řada nemocných umírá již do čtrnácti dnů, nikoli do měsíce od nákazy, a proto se opatření projevují rychleji. „Nedávno jsem přišel na o dost optimističtější řešení záhady. Průměrná doba, která uteče od nákazy k eventuálnímu úmrtí pacienta, je asi skutečně 3-4 týdny,“ vysvětluje v příspěvku.

„Jenže kromě průměru je stejně důležitým parametrem rozložení této veličiny. Většina obětí koronaviru zřejmě podlehne nemoci do méně než dvou týdnů, průměr však posunuje ke čtyřem týdnům menšina pacientů, která dokáže s nemocí bojovat mnohem déle než měsíc,“ napsal. Přiznává však, že se jedná pouze o teorii a důvod poklesu může být ještě jiný.

K tématu

„Četl jsem studii, kde se psalo, že někteří nakažení bojují o život i tři měsíce. Data k tomu nemám, možná že je má ÚZIS, ale to by se musela zveřejňovat i rozložení úmrtí, nejen průměr,“ sdělil Flegr CNN Prima NEWS. Vyhráno podle něj nemáme. „Vzestup počtu mrtvých se sice zastavil o 14 dnů dříve, než jsem očekával, o to déle však budou lidé nakažení ještě před zavedením opatření umírat. Otázkou tedy je, jak dlouho se budeme vracet k nule. Na stovce úmrtí denně můžeme zůstat nepříjemně dlouho,“ předpokládá.

Flegrova teorie není potvrzená

Jako hrozbu navíc evoluční biolog vnímá návrat dětí do školních lavic i potenciální otevření obchodů. „K exponenciálnímu růstu se můžeme zase velmi rychle vrátit. Předpokládám, že se situace s otevřením škol zhorší. Návrat žáků prvních a druhých tříd do škol je pochopitelně nejdůležitější, ale prezenční výuka by měla být i pro ně dobrovolná. Některé rodiny mají možnost děti nechat doma,“ myslí si. Již dříve předpokládal, že většina žáků a studentů se do škol nepodívá až do dubna.

Přestože je Flegrova teorie zatím nepotvrzená, biolog se z ní těší. „Nevím jak ty Micíku, ale já mám z tohoto svého objevu moc velkou radost. Nejen, že jsme ušetřili pěkných pár tisíc mrtvých, ale také slibuje, že počty umírajících zareagují na jakékoli utažení i uvolnění opatření docela svižně,“ míní. „Kdyby tam byl ten měsíční odstup, nejspíš by politici nyní uvolnili opatření a k jejich zpřísnění by přistoupili až někdy o Vánocích, až by naše krematoria začala opět nestíhat. Takhle snad máme šanci epidemii uregulovat. A na to si dám skleničku oskerušovice!“ svěřuje se svému kocourovi na závěr.

V rozhovoru pro DVTV, kde Flegr před měsícem svůj pesimistický scénář vyložil, také uvedl, že v ten den zavedená opatření jsou jen cárem papíru, protože mají tolik výjimek, že jsou v praxi nevymahatelná. Právě po jeho výrocích se začaly některé restrikce ještě utužovat. „Nechci pochopitelně tvrdit, že je to moje zásluha, ale třeba jsem ke včasnému zavedení opatření a především k ochotě veřejnosti ,nevymahatelná‘ opatření dodržovat aspoň trochu přispěl,“ řekl redakci.

„Teď už je to s ochotou dodržovat opatření zase o něco lepší a také je začala více vynucovat policie. Ale stále je v tomto směru co zlepšovat. Mám pocit, že se postupně upustilo od řady výjimek, obávám se však, že se nyní začínají do nařízení nenápadně vracet. Vymahatelnost nařízení a ochota je dodržovat bude tedy zase postupně klesat,“ myslí si.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

USA

Za vraždu tří žen popravili Američana. Komplic, který střílel, dostal doživotí

Za vraždu tří žen popravili Američana. Komplic, který střílel, dostal doživotí

Dvě popravy během jednoho týdne. Ve Spojených státech byla ve středu 13. ledna usmrcena vražedkyně Lisa Montgomeryová. O dva dny později dostal smrtící injekci 48letý Afroameričan Dustin Higgs, který byl odsouzen za únos a vraždu tří žen, k nimž došlo v roce 1996. Jeho advokáti poukazují na to, že skutečný vrah, jeho známý Willis Haynes, který měl na ženy ve skutečnosti střílet, trestu smrti unikl a vyvázl jen s doživotním trestem.

Domácí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Podklouzly mi nohy. Jsem starší člověk a nemám být tak rychlá, teď už to vím. Také tomu trošku přispělo počasí, řekla CNN Prima NEWS herečka Jiřina Bohdalová. Ta v sobotu odpoledne dorazila do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Stalo se tak poté, co na zmrzlém chodníku ztratila rovnováhu. Nebyla jediná, pražští záchranáři měli plné ruce práce a během dne vyráželi k desítkám případů.

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
Řídili jsme nejzábavnější „traktor“ současnosti – CFMOTO Gladiator Z1000 Sport
PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější
Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Další články
reklama
reklama