reklama

Flegr: Školy a obchody jsou hrozba. Sto mrtvých denně můžeme mít nepříjemně dlouho

Evoluční biolog Jaroslav Flegr přesně před měsícem předpověděl, že bude do 30 dnů umírat na COVID-19 na tisíc osob denně. Jeho předpověď se nenaplnila. To si nyní vysvětluje tím, že nemocní často umírají již do čtrnácti dnů od nákazy, ale většina přežívá mnohem déle, takže se ve statistice objeví až se zpožděním. Na exponenciálu by nás však podle něj mohlo vrátit otevření škol a obchodů.

reklama

Flegr ve svém facebookovém příspěvku ukázal, že počty zemřelých za den stoupaly dle jeho grafu po dva týdny k číslu 257. Pak ale začaly klesat zpět směrem ke stovce, 20. listopadu dokonce počet úmrtí po dlouhé době klesl pod hodnotu sto, na 84. Biolog přitom v říjnu tvrdil, že tragický scénář tisíce mrtvých denně je již nezvratný.

„Jak je to možné?“ ptá se na svém Facebooku. „Přiznávám, že jsem původně pesimisticky předpokládal, že čím dál větší podíl nemocných je odrazován od cesty do nemocnic a následně umírá doma,“ vysvětlil, jak si nejprve zdůvodňoval pokles počtu zemřelých. „Myslel jsem, že se rodiny i lékaři snaží držet nemocné doma a že někteří se také sami bojí jít do nemocnice, že tam chytí kdoví co,“ řekl pro redakci CNN Prima NEWS.

Pro svou mylnou předpověď však našel jiné vysvětlení, a to že řada nemocných umírá již do čtrnácti dnů, nikoli do měsíce od nákazy, a proto se opatření projevují rychleji. „Nedávno jsem přišel na o dost optimističtější řešení záhady. Průměrná doba, která uteče od nákazy k eventuálnímu úmrtí pacienta, je asi skutečně 3-4 týdny,“ vysvětluje v příspěvku.

„Jenže kromě průměru je stejně důležitým parametrem rozložení této veličiny. Většina obětí koronaviru zřejmě podlehne nemoci do méně než dvou týdnů, průměr však posunuje ke čtyřem týdnům menšina pacientů, která dokáže s nemocí bojovat mnohem déle než měsíc,“ napsal. Přiznává však, že se jedná pouze o teorii a důvod poklesu může být ještě jiný.

„Četl jsem studii, kde se psalo, že někteří nakažení bojují o život i tři měsíce. Data k tomu nemám, možná že je má ÚZIS, ale to by se musela zveřejňovat i rozložení úmrtí, nejen průměr,“ sdělil Flegr CNN Prima NEWS. Vyhráno podle něj nemáme. „Vzestup počtu mrtvých se sice zastavil o 14 dnů dříve, než jsem očekával, o to déle však budou lidé nakažení ještě před zavedením opatření umírat. Otázkou tedy je, jak dlouho se budeme vracet k nule. Na stovce úmrtí denně můžeme zůstat nepříjemně dlouho,“ předpokládá.

Flegrova teorie není potvrzená

Jako hrozbu navíc evoluční biolog vnímá návrat dětí do školních lavic i potenciální otevření obchodů. „K exponenciálnímu růstu se můžeme zase velmi rychle vrátit. Předpokládám, že se situace s otevřením škol zhorší. Návrat žáků prvních a druhých tříd do škol je pochopitelně nejdůležitější, ale prezenční výuka by měla být i pro ně dobrovolná. Některé rodiny mají možnost děti nechat doma,“ myslí si. Již dříve předpokládal, že většina žáků a studentů se do škol nepodívá až do dubna.

Přestože je Flegrova teorie zatím nepotvrzená, biolog se z ní těší. „Nevím jak ty Micíku, ale já mám z tohoto svého objevu moc velkou radost. Nejen, že jsme ušetřili pěkných pár tisíc mrtvých, ale také slibuje, že počty umírajících zareagují na jakékoli utažení i uvolnění opatření docela svižně,“ míní. „Kdyby tam byl ten měsíční odstup, nejspíš by politici nyní uvolnili opatření a k jejich zpřísnění by přistoupili až někdy o Vánocích, až by naše krematoria začala opět nestíhat. Takhle snad máme šanci epidemii uregulovat. A na to si dám skleničku oskerušovice!“ svěřuje se svému kocourovi na závěr.

V rozhovoru pro DVTV, kde Flegr před měsícem svůj pesimistický scénář vyložil, také uvedl, že v ten den zavedená opatření jsou jen cárem papíru, protože mají tolik výjimek, že jsou v praxi nevymahatelná. Právě po jeho výrocích se začaly některé restrikce ještě utužovat. „Nechci pochopitelně tvrdit, že je to moje zásluha, ale třeba jsem ke včasnému zavedení opatření a především k ochotě veřejnosti ,nevymahatelná‘ opatření dodržovat aspoň trochu přispěl,“ řekl redakci.

„Teď už je to s ochotou dodržovat opatření zase o něco lepší a také je začala více vynucovat policie. Ale stále je v tomto směru co zlepšovat. Mám pocit, že se postupně upustilo od řady výjimek, obávám se však, že se nyní začínají do nařízení nenápadně vracet. Vymahatelnost nařízení a ochota je dodržovat bude tedy zase postupně klesat,“ myslí si.

Tagy:
Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí
Rozhovor

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí

V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.

Živě
ON-LINE 13. den OH: Fantastická Mäki. Sedm měsíců po porodu zaběhla rekord a je ve finále

Česká medailová sbírka, která v Tokiu čítá již osm cenných kovů, se ve středu nejspíš nerozšíří, byl však pokořen český rekord. Kristiina Mäki překonala v olympijském semifinále běhu na 1 500 metrů běh Ivany Walterové z roku 1986, a postoupila tak do finále. Oštěpaři Vítězslav Veselý a Jakub Vadlejch zaznamenali v kvalifikaci svá sezónní maxima a postoupili do finále, v rozjížďkách se rovněž dařilo deblkajaku ve složení Josef Dostál, Radek Šlouf.

Většina nakažených covidem měla ukončené očkování. Podstatný je průběh, uklidňuje expert

Výzkum z amerického městečka Provincetown ve státě Massachusetts ukazuje, že očkovaní mohou v sobě nosit stejné množství viru jako lidé, kteří vakcinaci ještě nepodstoupili. Vědci Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) totiž zveřejnili data, z kterých vyplývá, že tři čtvrtiny z celkových 469 nakažených mají uzavřené očkování. Imunolog Jaroslav Svoboda ve vysílání CNN Prima NEWS vysvětlil proč.

Úprk běloruských atletů. Po sprinterce prchá i stříbrný olympionik a sedmibojařka

Běloruská sprinterka Kryscina Cimanouská není jedinou atletkou, která se odmítla vrátit do své vlasti. Kvůli tamní politické situaci se nechtějí vrátit ani stříbrný olympijský medailista z pekingského desetiboje Andrej Kravčenko a jeho žena, kterou je úspěšná sedmibojařka Jana Maximová. Společně se rozhodli, že nadále budou žít v Německu. A to kvůli diktatuře prezidenta Alexandra Lukašenka. Cimanouská protestuje „jen“ proti chybám funkcionářů na olympiádě.

Léto plné tragédií, reaguje Babiš na srážku vlaků. Jurečka volá po větší bezpečnosti

Léto plné tragédií. Tak reagoval na železniční neštěstí u obce Milavče na Domažlicku premiér Andrej Babiš (ANO). Střet rychlíku a osobního vlaku nepřežili podle informací CNN Prima NEWS tři lidé. Desítky dalších jsou zraněny, někteří z nich zůstávají v kritickém stavu. Šéf lidovců Marian Jurečka volá po zlepšení bezpečnosti na českých železnicích.

Prskavec: Před závodem jsem si pustil Pyšnou princeznu. Na dovolenou pojedu pod stan

Večer před závodem jsem si pustil Pyšnou princeznu, rád se koukám na pohádky se šťastným koncem, prozradil v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS olympijský vítěz Jiří Prskavec. Zároveň zlatý medailista z vodního slalomu řekl, že chce vzít za odměnu rodinu na dovolenou, nejspíš pojedou pod stan. Vyjádřil se i ke „covidovému letu“ české výpravy do Tokia.

Živý odtud neodejdu, řval ukrajinský veterán. S granátem v ruce vtrhl na vládu

Policie v Kyjevě zadržela muže, který ve středu s granátem v ruce vtrhl do sídla ukrajinské vlády a hrozil jeho odpálením. S odkazem na mluvčího ministerstva vnitra o tom informují tiskové agentury. Útočník se po vyjednávání policii vzdal a za své chování se omluvil, incident se obešel bez výbuchu. Policie mezitím potvrdila, že granát byl pravý. Muži hrozí až 15 let vězení.

reklama

Domácí zpravodajství

Dodávka smetla dva silničáře, kteří pokládali dopravní značení. Na místě zemřeli

Aktualizováno

Dva lidé zemřeli ve středu ráno při srážce nákladního automobilu a dodávky v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Čtyřicetiletý řidič nákladního automobilu jel ve směru od Starého Města na Kunovice. Z doposud přesně nezjištěných příčin na rovném úseku vozovky přehlédl při pravé krajnici stojící automobil Peugeot Boxer, u kterého dva pracovníci pokládali přenosné značení. Při nárazu do stojícího automobilu oba pracovníci ve věku 57 a 58 let zemřeli.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Postřelil strážníka, k soudu ale zřejmě nepůjde. Podle znalce byl muž nepříčetný

Březnový případ střelby na benzince v Trutnově, kde skončil postřelený jak zloděj, tak strážník městské policie, má zajímavé pokračování. Pachatel se s největší pravděpodobností nedostane ani před soud. Je totiž podle lékařů psychicky nemocný a měl by se léčit v detenčním zařízení. Policisté také nově zveřejnili zbraňový arzenál, který u sebe v době incidentu měl, a trutnovští strážníci video zachycující jeho jednání před střelbou.

reklama