Za rekordní počty nakažených v posledních dnech může podle evolučního biologa Jaroslava Flegra špatná kázeň lidí. Řešení vidí v zavedení drakonických pokut, pokud by někdo vládní nařízení porušoval. Podle Flegra by se lidé neměli navštěvovat a měli by dbát na nošení roušek i v práci.
Problémem je i to, jak zareagovali na opatření dopravci. Zařadili méně spojů a méně vagónů, takže se lidi zahustili v autobusech a vlacích
Poslední dva dny bylo přes 15 tisíc nakažených. Co za tím podle vás je? Nezabírají vládní opatření?
Nejsem si jistý, jestli v minulém týdnu třeba nedošlo k nějakému technickému problému, jestli například v diagnostických laboratořích nedošly špičky nebo nějaká chemikálie, a v důsledku toho se jim tam ty vzorky hromadily. Proto mohly být koncem minulého týdne zdánlivě malé počty nakažených. Teď začínají nahromaděné vzorky dovyšetřovat a počty nakažených se nám opět radikálně zvedly. Každopádně to nyní vypadá, že opatření nezabírají. Tipuji, že je to především tím, že lidé opatření nedodržují.
Flegr: Stát odmítá spolehlivé testy na covid. Nemají osvědčení, brání se Prymula
Mám levné a spolehlivé testy, díky kterým během týdne otestujeme populaci na COVID-19, ale stát je nechce. To je vzkaz majitele laboratoře GenDetective Emanuela Žďárského, který se zabývá molekulární genetikou a biologií. Exministr zdravotnictví Roman Prymula se však brání s tím, že zmiňované testy nejsou validní.
Co podle vás lidé nedodržují?
Především osobní ochranu na pracovištích. Dále nedostatečně omezili kontakty ve volném čase. A problémem je i to, jak zareagovali na opatření dopravci. Zařadili méně spojů a méně vagónů, takže se lidi zahustili v autobusech a vlacích. Víc lidí se pak může nakazit v MHD, když jsou omezené kapacity spojů. Je to tak trochu nechtěná sabotáž protiepidemických opatření
Pomohl by tvrdý lockdown, po kterém volají někteří odborníci?
Pomohlo by, kdyby lidé po práci seděli doma a nechodili se navštěvovat. To je to poslední opatření, které bychom měli zkusit zavést před úplným lockdownem zahrnujícím úplné vypnutí ekonomiky. Je potřeba se podívat po Evropě, jak reagovaly státy, které jsou v podobné situaci jako my a poučit se. Nevymýšlet žárovku, ale udělat to, co udělali jinde. Teď je taková situace, že pokud epidemii nezastavíme, tak se s tím budeme trápit až do jara a na nějaké Vánoce budeme moci zapomenout. Bez radikálního řezu to zkrátka nepůjde.
Ten radikální řez už musí bohužel udělat vláda a po dobrém to už nepůjde
Co má být tím radikálním řezem?
Nemůžeme spoléhat na to, že by se lidé nějakým zázrakem začali dobrovolně chovat jinak, než jak se chovali v uplynulých týdnech. Ten radikální řez už musí bohužel udělat vláda a po dobrém to už nepůjde. Musí přijít tvrdý osobní lockdown na veškeré mimopracovní aktivity a jeho přísné vymáhání. A podobně tvrdé vymáhání dodržování opatření na pracovištích, včetně zavedení práce z domova. Nemusí být nijak zvlášť časté sofistikované kontroly, stačí, když budou dostatečně drakonické pokuty a lidé si rozmyslí, co budou dělat. Ostatně, tak to dnes dělají i v jiných evropských zemích.