reklama

Očkovat, očkovat a očkovat. Ministr Vojtěch zavádí nové pravidlo 3O

K pravidlu 3R (roušky, ruce, rozestupy), které provází české občany už více než rok a půl koronavirové pandemie, přidal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zásadu 3O. V Novém dni na CNN Prima NEWS objasnil, že tím nabádá k vakcinaci, protože zkratka znamená „očkovat, očkovat a očkovat“. Ministr také prozradil, že o třetí dávku vakcíny proti covidu mají zájem tisíce lidí.

reklama

Ke třetí dávce očkování se mohou Češi registrovat od 20. září. „Zájem je v řádu tisíců. Nejsou to jen senioři, ale také zdravotníci, kteří byli očkováni ze začátku roku. Na vyhodnocení musíme počkat, přece jen doba od spuštění je krátká a musíme vydržet třeba měsíc,“ řekl Vojtěch. Dodal, že proočkovanost mezi lidmi nad 70 je přes 80 procent, celkově u seniorů je nad 70 procenty.

V mladších věkových kategorií je ovšem očkován přibližně jen každý druhý člověk, přičemž hospitalizovaní s covidem jsou v drtivé většině neočkovaní. Jak zbytek populace přesvědčit o významu očkování?

„Je to o roli praktických lékařů, kteří jsou zejména se seniory v největším kontaktu. Jsou hospitalizovaní i lidé kolem 50 let. Pokud s tím chceme něco dělat, tak kromě 3R máme pravidlo 3O, tedy očkovat, očkovat a očkovat. To je jediné řešení,“ vzkázal ministr.

Epidemiolog Roman Prymula ve čtvrtek ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že někteří odpůrci vakcinace mají svůj postoj jen na oko a očkují se tajně. Vojtěch s tímto výrokem ale nesouhlasil. „Neznám každého občana, ale na datech je zřejmé, kolik máme očkovaných. Není možné systém ošidit, protože jedinou možností by bylo, pokud by lékař nezadal data do systému,“ vysvětlil Vojtěch s tím, že zmíněná situace je velice nepravděpodobná.

Komunikace mezi ministerstvy není vždy ideální

Během rozhovoru došlo i na téma důstojného stáří, což bez pochyby znamená i kvalitní zdravotní péči, a to včetně paliativní. Podle Vojtěcha se Česko v tomto ohledu za poslední roky posunulo. „Paliativní péče dříve nebyla hrazena z veřejného zdravotního pojištění, dnes je to úplně jinak,“ uvedl.

Ministr však zdůraznil, že resorty práce a sociálních věcí a zdravotnictví musí spolu v otázce financování lépe komunikovat, protože zdravotní pojišťovny nemohou hradit sociální péči. „Není vždy ideální, že tyto dva světy jsou oddělené. Spadl nám do toho covid, debata o změně legislativy se přetrhala. Doufám, že budoucí garnitura po volbách na debatu naváže,“ přeje si Vojtěch.

Jako příklad dobré spolupráce uvedl centra pro duševně nemocné, kde pracují lidé ze zdravotnictví i sociálních služeb. U obou skupin je jasné, kdo jejich práci hradí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Modlitby střídá hněv. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem
Miloš Zeman

Modlitby střídá hněv. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

 • Aktualizováno
 • Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

  Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

  Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

  Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

  Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

  Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

  Aktualizováno

  Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

  Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

  Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Jurečka: Vondráček by měl rezignovat. Nechceme ho ani v novém vedení Sněmovny

  Radek Vondráček (ANO) by měl rezignovat na post předsedy Sněmovny, prohlásil na tiskové konferenci předseda lidovců Marian Jurečka. Vondráčkovi stejně končí mandát předsedy 21. října, podle Jurečky by ale rezignace byla jakýmsi symbolem. Lidovci se zároveň vyslovili proti tomu, aby byl Vondráček ve vedení nové Sněmovny. Ustavující schůze Sněmovny se má konat 8. listopadu. Právě na ní by si měli poslanci volit své vedení, tedy předsedu i místopředsedy.

  Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

  Aktualizováno

  Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

  reklama