Obdarovávání nepřátelských vojáků i fotbal. Před 110 lety došlo na vánoční zázrak mezi zákopy

Když nastaly pár měsíců po začátku první světové války Vánoce, vojska si teprve postupně zvykala na neutuchající salvy kulek, dělostřelecké nápory, bahno a zimu. Vyčerpaní vojáci v zákopech si přesto odpočinuli alespoň na Štědrý den, psal se rok 1914. Na linii u belgického města Ypry však došlo k něčemu neuvěřitelnému – britští a němečtí vojáci, kteří po sobě ještě pár dní nazpět stříleli, se u příležitosti svátků klidu setkali v zemi nikoho. Povídali si, sdíleli strasti i vzpomínky na domov, dokonce si zahráli fotbal. Co stálo za tímto „vánočním zázrakem“?

Již počáteční měsíce ve vřavě první světové války byly pro mnoho vojáků na obou stranách opravdovým peklem. Konflikt se od srpna 1914 rozbujel do dosud nevídaných rozměrů, z představy rychlého a přímého boje tváří v tvář na válečném poli se pomalu stával vleklý a úmorný střet v bahnitém labyrintu zákopů, kdy se vyčkávalo na chybu nepřítele.

ČTĚTE TAKÉ: Jak Husák hostil Asada na Pražském hradě ruskou vodkou aneb Syrští přátelé komunistů

S tímto bezvýchodným poznáním prožívali období vánočních svátků nejen britští a němečtí vojáci v provizorních přístřešcích vykopaných v zemi. I v těchto hrozivých podmínkách si ale chtěli uchovat zbytky lidství, které jim mezi rozbombardovanou zemí a ostnatými dráty zbyly.

Na Štědrý den roku 1914 si proto předávali drobné dárky vlastní výroby, často šlo o přání napsaná během krátkých chvílí klidu a oddechu. Britské jednotky na západní frontě v Belgii zaslechly zpěv koled a národních písní z německých zákopů, uvádí web londýnského muzea Imperial War Museum.

Stille Nacht linoucí se ze zákopů

Na obou stranách si rovněž postavili provizorní vánoční stromečky, přičemž německé armádě je přímo na frontovou linii zaslal císař Vilém II. Pruský, aby povzbudil morálku. Vojáci je začali umisťovat mimo kryty již den předem.

Když se z jejich strany linulo během večera na Štědrý den „Stille Nacht, heilige Nacht“, tedy Tichá noc, reagovali Britové svou vlastní verzí této populární koledy. Mezi jednotlivými body na frontě se již v ten večer ozývaly nejrůznější vzkazy.

Následujícího dne došlo na mnoha místech k něčemu, co bylo do té doby nepředstavitelné – jednotky se odvážily vylézt ze zákopů, složit zbraně a potkat se tváří v tvář se svým nepřítelem. Vojáci si v zemi nikoho povídali, společně sdíleli vzpomínky na domov i vyhlídky na to, co jednou bude, až se vrátí, dokonce si i předali dárky.

VIDEO: Dědeček by mi tleskal nejhlasitěji, říká vítězka Zrádců Nicole. Jaké plány má s výhrou?

Z kabátů a jiných předmětů si někteří také vytvořili branky a sehráli fotbalový zápas, což je zaznamenáno i na fotografiích přímo z místa. Tuto neobvyklou událost rovněž nasazení muži využili k pohřbení svých padlých kamarádů a opravám poničených příkopů a provizorních bunkrů.

Na navázání dialogů mezi jazykově odlišnými armádami měli zásadní podíl Sasové v německých uniformách. Vojáci na obou stranách je totiž považovali za důvěryhodné zprostředkovatele nevyřčené dohody o klidu zbraní. Případy, kdy 25. prosince na krátkou chvíli přestala válečná vřava, byly nejčastější v bodech linie, kde Britové čelili plukům složeným ze Sasů, připomíná web encyklopedie Britannica.

K vánočnímu příměří ovšem nedocházelo všude na západní frontě. Někde se dokonce bojovalo i na Štědrý den. Řada důstojníků chvilkové opomenutí válečného konfliktu považovala za velmi nešťastné, jelikož se obávala narušení bojového ducha v prvních měsících války.

V místech, kde proti sobě stáli Němci a Francouzi, k podobným setkáváním nedocházelo. Mezi Francouzi panovala stále silná nevraživost kvůli výraznému postupu jednotek císařství Viléma II.

Když padla mlha, koukali jsme si do očí

Vánoční dění na západní frontě popsal v dopisu ženě i britský generál Walter Congreve, který vedl jeden ze střeleckých pluků. Vojáci prý využili chvíle, kdy se zvedla hustá mlha, aby opravili opevnění svých pozic.

„Jenže tento opar najednou rychle zmizel. Naproti jsme podél linie spatřili Němce, jak dělají to samé. Nějakou chvíli jsme na sebe jen koukali, když v tom dva naši vojáci vyrazili směrem k nim. Potkali se s členy německé pěchoty uprostřed, podali si ruce, vyměnili si cigarety a hovořili spolu,“ cituje záznam generála web BBC. Válečné běsnění jako by se podle něj „na chvíli zastavilo“.

Spontánní příměří označil v dopise sepsaném během Štědrého dne jako „mimořádný stav věcí“. „Zákopy jsou v těsné blízkosti. Slyšeli jsme tak nějakého Němce, jak křičí, že chtějí jednodenní klid zbraní. Jeden z našich mužů se následně opatrně zvedl nad okraj a viděl jednoho z nepřátelských jednotek, jak dělá to samé. Oba vyšli z krytů, následovali je další. Všichni jsme strávili společně den, předávali si doutníky a zpívali koledy,“ napsal generál.

Jenže po 26. prosinci se vše vrátilo do starých kolejí. Znovu se ozvaly dělostřelecké rány, vojáci se přesunuli zpět do svých zákopů plných bláta. Z chvilkově rovnocenných lidí se stali opět nepřátelé na život a na smrt.

Odraz v kultuře

Příběh si získal v popkultuře význačné místo. Důkazem je i francouzský film z roku 2005 Šťastné a veselé, který je těmito událostmi na frontě inspirován. V úspornější formě se tento děj objevil i ve vánoční reklamě obchodního řetězce z Velké Británie Sainsbury's.

Naposledy tento sled událostí z fronty využil klávesista německé kapely Rammstein Christian „Flake“ Lorenz, a to ve svém sólovém projektu Flake feiert Weihnachten (Flake slaví Vánoce). Předělávku vánoční písně Johna Lennona Happy Xmas (War is over) doplnil videoklipem s touto tématikou.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Z Prahy slavnostně odjel první vlak ČD linky Baltic Express. Měl téměř půlhodinové zpoždění

Tagy:
válka historie Německo Velká Británie Francie mlha Vánoce voják Němci fotbal zápas kryt Britové První světová válka Vilém II. Pruský zákop Christian Lorenz konflikt, válka a mír