Fotbalistu Christiana Eriksena měla zachránit i rychlá reakce spoluhráče Simona Kjaera. Kapitán dánské reprezentace podle dostupných informací vytáhl Eriksenovi zapadlý jazyk. Podle slovenského lékaře Martina Kulkovského jde ale o dávno vyvrácený mýtus. Vytažení jazyka může být naopak nebezpečné, uvolnit dýchací cesty lze i lépe.
Během zápasu Dánska s Finskem na fotbalovém Euru celému světu zatrnulo, když se dánský hráč Christian Eriksen zničehonic bezvládně skácel k zemi a následující nekonečné chvíle byl lékaři oživován. Podle doktora dánské reprezentace Mortena Boesena měl zástavu srdce. „Byl pryč, ale podařilo se nám ho oživit,“ uvedl Boesen s tím, že museli využít defibrilátor.
Než se k Eriksenovi dostali lékaři, poskytl mu první pomoc jeho spoluhráč a kapitán dánské reprezentace Simon Kjaer, který podle dostupných informací svému kamarádovi vytáhl zapadlý jazyk. Za svou pohotovou a duchapřítomnou reakci se stal pro fanoušky hrdinou.
Ze zdravotního hlediska pomoc nebyla úplně správná
Ze zdravotního hlediska však jeho pomoc nebyla úplně správná. Alespoň to na Facebooku tvrdí primář interního oddělení z nemocnice v Považské Bystrici. Na úvod zdůraznil, že rychlost je při první pomoci klíčová a rozhoduje o následné prognóze postiženého, a i proto chtěl v rámci edukace společnosti přispět svou trochou do mlýna. Na primářův příspěvek upozornil web tvnoviny.sk.
Eriksen chvíli nežil, prozradil lékař. Spojení s vakcínou proti covidu je hoax
Dánský fotbalista Christian Eriksen, který zkolaboval během sobotního utkání s Finskem, utrpěl zástavu srdce a k životu mu pomohla rychlá resuscitace, oznámil dánský klubový lékař Morten Boesen. Ředitel italského týmu Inter Milán Giuseppe Marotta následně vyvrátil spekulace, že by kolaps devětadvacetiletého záložníka souviset s očkováním proti koronaviru nebo proděláním nemoci COVID-19.
„Spolu s pozitivními zprávami o stabilizovaném stavu Christiana médii proběhly i informace o tom, že mu jeho spoluhráč zachránil život vytažením zapadlého jazyka,“ uvedl Kulkovský k incidentu.
„Tento úkon patří dnes už mezi zbořené mýty o podávání první pomoci. V laické veřejnosti se ale často používá. Z dětských dob si pamatuji rady, jak je potřebné při ztrátě vědomí a epileptickém záchvatu vytáhnout jazyk a fixovat ho případně ,sichrhajskou‘ k ústům,“ vysvětlil primář. „Jednou z dalších rad bylo vložení vařečky do úst. Záchranáři by mohli vyprávět příběhy o výjezdech k epileptikům, kdy nakonec spíše než jejich záchvat řešili dohryzané prsty a polámané zuby,“ doplnil.
Správný postup
„Zapadnutí jazyka je jen terminologická zkratka pro neprůchodné cesty při ochabnutí svalstva, ke kterému při poruše vědomí dochází. Správný postup není vytahovat jazyk, ale zaklonit hlavu, čímž se napnou svaly a zprůchodní dýchací cesty. Vytáhnutí jazyka nemá žádný smysl,“ vysvětlil Kulkovský s tím, že pravdou je, že pokud oživovaný má něco v ústech, například zbytek potravy nebo zvratky, je třeba to před zakloněním odstranit.
Velmi důležité je dle lékaře zachovat klid a nepanikařit. „Při první resuscitaci vás může překvapit praskání žeber. Neznamená to automaticky, že je lámete. Správně vykonaná masáž se však zlomeným žebrům nevyhne,“ dodal v závěru.
V neděli už byl dánský reprezentant a hráč Interu Milán ve stabilizovaném stavu a poděkoval všem za pomoc a podporu. Příčina jeho zástavy srdce zatím není známá a na Dána čekají další vyšetření.