Bombardování Pásma Gazy (zdroj: AP)
V noci na úterý opět pokračovalo intenzivní bombardování Pásma Gazy izraelskou armádou, centrem náletů se hned po půlnoci stalo město Gaza. Mezi zasaženými budovami byly kanceláře katarského Červeného půlměsíce v Gaze a také jediná klinika pro trasování nákazy COVID-19, napsala agentura AFP.
Bomby zasáhly také infrastrukturu, v Gaze panuje prakticky úplná tma. Vedle bezpečnostních rizik vzniká podle AFP i krize humanitární, o své domovy přišlo při bombardování přes 2 500 Palestinců a na 40 tisíc jich muselo své bydliště opustit, Palestinci se hromadí v přeplněných krytech, píše DPA.
Ostřelování v noci na úterý čelil také židovský stát. Libanon vystřelil na Izrael šest raket, žádná ale nepřeletěla hranici. Na libanonský útok Izrael reagoval vypálením střel do místa odpalu, ani jedna ze stran nehlásí zraněné ani škody.
Prozatímní síly OSN v Libanonu (UNIFIL) uvedly, že v koordinaci s libanonskými ozbrojenými silami zvyšují bezpečnostní kontroly na jihu země a pátrají po místě odpalu raket. Situace se podle UNIFIL již uklidnila. Libanonský bezpečnostní zdroj agentuře Reuters sdělil, že Izrael na Libanon vypálil celkem 22 střel.
Radikální hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, se podle televize Al-Džazíra na šest hodin v ostřelování odmlčelo, ale zároveň hrozilo, že bude pokračovat v odpalování raket na Tel Aviv, pokud izraelské letectvo nepřestane „mířit na civilisty“. Armáda se hájí, že cílem náletů jsou tunely, které podle ní islamisté využívají k zásobování zbraněmi a municí. Část útoků podle armády mířila na pět domů vysoce postavených velitelů Hamásu a jeho operační středisko pro vnitřní bezpečnost, píše DPA.
Hamás se ráno přihlásil k odpovědnosti za raketový útok na izraelské město Netivot a uvedl, že byl reakcí na „sionistickou agresi“, což je slovníkem Hamásu odkaz na izraelské noční bombardování, píše list The Times of Israel.
Od začátku vzájemného ozbrojeného střetu 10. května již zemřelo 212 Palestinců, z toho 61 dětí. Na izraelské straně je deset obětí. Na obou stranách jsou stovky raněných. Izraelská armáda uvedla, že Hamás na Izrael odpálil od začátku konfliktu 3 350 raket, jen za pondělí jich bylo 200. Do Izraele jich však dopadne jen minimum, většinu jich ještě ve vzduchu zničí obranný systém Iron Dome.
Za klid zbraní se v úterý poprvé přimluvil také americký prezident Joe Biden. Spojené státy přitom dosud blokovaly vydání rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která by boje razantně odsoudila. Rada se k dalšímu jednání sejde opět dnes.