reklama

Golfský proud ovlivňující počasí v Evropě je nejpomalejší za tisíc let. Brzy se může zhroutit

Směry Golfského proudu
Zdroj: CNN Prima NEWS

Golfský proud, který výrazně ovlivňuje klima na Zemi, zpomalil na nejnižší rychlost za poslední tisíciletí. Ve dvou nových studiích k tomuto závěru dospěli vědci, podle jejichž měření oceánský proud, který přináší teplou vodu k Evropě, zeslábl vinou globálního oteplování více, než se předpokládalo. Může to mít velmi znepokojující důsledky, napsal deník Financial Times.

reklama

V odborném magazínu Nature Geoscience experti zveřejnili studii založenou na měření teplot a pohybu sedimentů, z níž vyplývá, že takzvaná Atlantická jižní cirkulace výrazně zpomalila. „Velmi pravděpodobně je to způsobené emisemi skleníkových plynů, protože pro zpomalení jiné přesvědčivé vysvětlení neexistuje,“ tvrdí Stefan Rahmstorf, jeden z autorů studie z Institutu pro zkoumání změn klimatu v německé Postupimi, a dodává: „Přesně toto nám klimatické modely předpovídaly už desítky let.“

K tématu

Golfský proud je oceánské proudění, které unáší teplou vodu z tropů podél východního pobřeží severoamerického kontinentu. Proud, kterým teče stokrát více vody než korytem Amazonky, se cestou postupně ochlazuje, v oblasti Grónska klesá ke dnu a chladnou vodu unáší jižním směrem do Atlantského oceánu.

Za poslední století Golfský proud zpomalil o 15 procent a podle Stefana Rahmstorfa už tím citelně ovlivňuje vzorce počasí nad kontinentem. V jižní Evropě jsou kvůli tomu například častější vlny extrémních veder. Atlantické proudění je ale komplexní fenomén a kromě proudění teplé vody k Evropě hraje roli i v tom, že má Velká Británie mírné zimy. Proud také ovlivňuje tvorbu bouří nad Atlantikem.

Právě proto považuje Rahmstorf zjištění za znepokojivá. „Pokud to tak bude pokračovat, můžeme se brzy přiblížit k bodu zvratu, kdy se celé proudění úplně naruší,“ varuje německý odborník.

Německý klimatolog Stefan Rahmstorf z Postupimi.
Německý klimatolog Stefan Rahmstorf z Postupimi.
Zdroj: Getty Images

Jedním z důvodů, proč atlantický systém proudění zpomaluje, je tání ledu v Grónsku, kde se do oceánu dostává obrovské množství chladné sladké vody, která ovlivňuje proces zanořování proudu ke dnu. Svou roli hrají i vyšší srážky v Severní Americe, kde se do oceánu dostává větší množství sladké vody, a také stoupající teplota oceánu, která snižuje rozdíl teplot vody mezi tropy a pólem.

Zpomalení není přirozené

Britský oceánograf Andrew Meijers, který se na výzkumu nepodílel, ale tvrdí: „Studie odhaluje, že před érou změn klimatu způsobených lidskou činností bylo atlantické proudění relativně stabilní a silnější, než je nyní. To naznačuje, že zpomalení není přirozenou změnou, ale výsledkem lidského vlivu.“

K tématu

Jiní vědci ale zdůrazňují, že ohledně toho, jak Golfský proud ovlivňuje počasí v Evropě, stále panuje velká nejistota. „Jde o zajímavou studii a vyžaduje další bádání. Přesto bychom v jejích výsledcích neměli vidět víc, než v nich je,“ poznamenává klimatolog Tim Palmer z Oxfordské univerzity ve Velké Británii.

Výzkum zveřejněný v časopise PLAS tvrdí, že tempo globálního oteplování se zvyšuje, což může Golfský proud zcela zastavit. Šéf výzkumného týmu Johannes Lohmann z Kodaňské univerzity se ale domnívá, že během následující stovky let k tomu nedojde, pokud oteplování nenabere vyšší rychlost.

„Stále se vede široká debata o tom, zda už je bod zvratu v atlantickém proudění na spadnutí,“ říká Lohmann a doplňuje: „Máme díky klimatickým změnám v historii přesvědčivé důkazy o tom, že už dříve přešla Atlantická jižní cirkulace ze stavu podobného tomu, v němž se nacházíme nyní, až k úplnému zastavení.“

K tématu

Tagy: voda moře Německo počasí Evropa studie klimatická změna globální oteplování Stefan Rahmstorf Golfský proud
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Arenberger: Buďte rádi, že chodí děti do školy. Víc zatím nečekejte, nevíme

Arenberger: Buďte rádi, že chodí děti do školy. Víc zatím nečekejte, nevíme

Kdy bude představen plán rozvolňování, jaká opatření budou následovat, začne se sportovat a budeme moct na koncert s PCR testem? Na žádnou z těchto otázek ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na očekávané páteční tiskové konferenci konkrétně neodpověděl. Tvrdil, že zatím neví, vše řeší a na plánu se pracuje. Lidé by podle něj měli být vděční za to, že se otevřely školy.

Fotbal

Toto je pro tebe, Glene. Fanoušky těšilo, že debakl Slavie zařídili černošští hráči

Toto je pro tebe, Glene. Fanoušky těšilo, že debakl Slavie zařídili černošští hráči

Arsenal Londýn ukončil čtyřgólovou lekcí skvělé putování Slavie Praha touto sezonou Evropské ligy. Na Britských ostrovech pochopitelně zavládla skrze postup do semifinále radost. V tomto případě s extra příchutí. Mnozí lidé za Lamanšským průlivem brali jednoznačné vyřazení českého mistra jako zadostiučinění po tom, co se odehrálo 18. března, kdy fotbalisté z Vršovic hráli s glasgowskými Rangers na stadionu Ibrox.

Případ Kúdely děsí Höschla. Obvinění bez objektivních důkazů jsou 50. léta, varuje
Stát nám hází klacky pod nohy, tvrdí praktici. Tisíce pacientů čekají na očkování marně
Šampion US Open Thiem mění plány: Na olympiádě chce hrát čtyřhru s deblovým veteránem
Dánsko se zbavuje vakcín AstraZeneca. Hamáček je chce, Prymula před nimi varuje
Policista v USA zastřelil chlapce s rukama nad hlavou, ukazuje video. Měl mít zbraň
reklama
reklama
Švédsko přebralo štafetu „best in covid“. Denním přírůstkem nakažených válcuje Evropu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Velký kormidelník z Hradu posouvá figurky na šachovnici, říká Topolánek o vládě
Další články
reklama
reklama