reklama

Oběti klimatické změny: Na jihozápadě USA umírají tisíce migrujících ptáků

V několika posledních týdnech se v severoamerickém státě Nové Mexiko začaly objevovat tisíce mrtvých ptáků, kteří byli na cestě na svá zimoviště. O podobné situaci informují i média v dalších pěti státech USA a čtyřech mexických státech. Ornitologové mluví o národní katastrofě. Za ohromným počtem mrtvých ptáků stojí zřejmě klimatická změna a rozsáhlé požáry.

reklama

Mrtvé sovy, lesňáčci, kolibříci, potáplice, tyrani, datlové i další druhy ptáků migrujících na zimu na jih se od konce srpna objevují v několika státech USA a Mexika. Kromě Nového Mexika jde například o Colorado, Texas, Arizonu, ale i Nebrasku. Podle odhadů ornitologů se počty mrtvých jedinců vyšplhají až na šesticiferné číslo. Zdá se, že někteří z ptáků začali padat střemhlav k zemi za letu. Mnozí z nich měli velice malé zásoby podkožního tuku i svalové hmoty.

Odborníci se domnívají, že za masivní vymírání migrujících ptáků mohou požáry, které v současné době zuří na velké částí amerického kontinentu. Ptáci migrující z aljašských a kanadských tunder musí během cesty na zimoviště v Jižní Americe podniknout dlouhou cestu. Během ní se musí hned několikrát občerstvit. Kvůli ničivým požárům zřejmě ale museli vyrazit na cestu dřív, než byli připraveni. Navíc museli změnit směr cesty a na místo pobřežních oblastí, kde bývá potravy dostatek, se dostali k pouštím, kde doslova vyhladověli k smrti. Ornitologové, kteří jejich těla studují, uvádějí, že velká část mrtvých ptáků je skutečně vyhublá na kost a je možné, že letěli, dokud jim síly stačily.

První úmrtí byla oznámena v Novém Mexiku 20. srpna. Zpočátku se zdálo, že jde o ojedinělé případy, ale ornitologové si záhy všimli, že k podobným případům dochází v celé oblasti. Nedlouho poté také zjistili, že se vymírání netýká domácích druhů, jako je například drozdec skvrnitoprsý, vlhovec velkoocasý, kukačky či křepelky. Do sbírání dat o mrtvých ptácích se zapojili i amatérští pozorovatelé ptáků. Výsledky pitev budou známy do několika týdnů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie
Koronavirus

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

Skočil spoluvězni koleny na hlavu. Když vyšel na svobodu, putoval vzápětí do vazby

Policisté a soudy v Královéhradeckém kraji se potýkají s agresivním recidivistou. Pětatřicetiletý muž byl odsouzen už dvanáctkrát a ve vězení strávil celkově 15 let. Naposledy byl propuštěn v úterý, ale hned ho zadrželi policisté a ve středu skončil u soudu. Ten ho poslal do vazby, aby nemohl utéct. Kvůli pokusu o vraždu spoluvězně, kterému skočil koleny na hlavu, může recidivista strávit za mřížemi dalších 18 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama