reklama

Oběti klimatické změny: Na jihozápadě USA umírají tisíce migrujících ptáků

V několika posledních týdnech se v severoamerickém státě Nové Mexiko začaly objevovat tisíce mrtvých ptáků, kteří byli na cestě na svá zimoviště. O podobné situaci informují i média v dalších pěti státech USA a čtyřech mexických státech. Ornitologové mluví o národní katastrofě. Za ohromným počtem mrtvých ptáků stojí zřejmě klimatická změna a rozsáhlé požáry.

reklama

Mrtvé sovy, lesňáčci, kolibříci, potáplice, tyrani, datlové i další druhy ptáků migrujících na zimu na jih se od konce srpna objevují v několika státech USA a Mexika. Kromě Nového Mexika jde například o Colorado, Texas, Arizonu, ale i Nebrasku. Podle odhadů ornitologů se počty mrtvých jedinců vyšplhají až na šesticiferné číslo. Zdá se, že někteří z ptáků začali padat střemhlav k zemi za letu. Mnozí z nich měli velice malé zásoby podkožního tuku i svalové hmoty.

Odborníci se domnívají, že za masivní vymírání migrujících ptáků mohou požáry, které v současné době zuří na velké částí amerického kontinentu. Ptáci migrující z aljašských a kanadských tunder musí během cesty na zimoviště v Jižní Americe podniknout dlouhou cestu. Během ní se musí hned několikrát občerstvit. Kvůli ničivým požárům zřejmě ale museli vyrazit na cestu dřív, než byli připraveni. Navíc museli změnit směr cesty a na místo pobřežních oblastí, kde bývá potravy dostatek, se dostali k pouštím, kde doslova vyhladověli k smrti. Ornitologové, kteří jejich těla studují, uvádějí, že velká část mrtvých ptáků je skutečně vyhublá na kost a je možné, že letěli, dokud jim síly stačily.

První úmrtí byla oznámena v Novém Mexiku 20. srpna. Zpočátku se zdálo, že jde o ojedinělé případy, ale ornitologové si záhy všimli, že k podobným případům dochází v celé oblasti. Nedlouho poté také zjistili, že se vymírání netýká domácích druhů, jako je například drozdec skvrnitoprsý, vlhovec velkoocasý, kukačky či křepelky. Do sbírání dat o mrtvých ptácích se zapojili i amatérští pozorovatelé ptáků. Výsledky pitev budou známy do několika týdnů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu
360°

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama