reklama

Oběti klimatické změny: Na jihozápadě USA umírají tisíce migrujících ptáků

Mrazivě vysoké počty mrtvých ptáků má na svědomí zřejmě klimatická změna, která stojí za severoamerickými požáry. (Zdroj: New Mexico State University)

V několika posledních týdnech se v severoamerickém státě Nové Mexiko začaly objevovat tisíce mrtvých ptáků, kteří byli na cestě na svá zimoviště. O podobné situaci informují i média v dalších pěti státech USA a čtyřech mexických státech. Ornitologové mluví o národní katastrofě. Za ohromným počtem mrtvých ptáků stojí zřejmě klimatická změna a rozsáhlé požáry.

reklama

Mrtvé sovy, lesňáčci, kolibříci, potáplice, tyrani, datlové i další druhy ptáků migrujících na zimu na jih se od konce srpna objevují v několika státech USA a Mexika. Kromě Nového Mexika jde například o Colorado, Texas, Arizonu, ale i Nebrasku. Podle odhadů ornitologů se počty mrtvých jedinců vyšplhají až na šesticiferné číslo. Zdá se, že někteří z ptáků začali padat střemhlav k zemi za letu. Mnozí z nich měli velice malé zásoby podkožního tuku i svalové hmoty.

Mrtvý ptáci se začali objevovat na konci srpna. Zdroj: New Mexico State University
Mrtvý ptáci se začali objevovat na konci srpna. Zdroj: New Mexico State University

Odborníci se domnívají, že za masivní vymírání migrujících ptáků mohou požáry, které v současné době zuří na velké částí amerického kontinentu. Ptáci migrující z aljašských a kanadských tunder musí během cesty na zimoviště v Jižní Americe podniknout dlouhou cestu. Během ní se musí hned několikrát občerstvit. Kvůli ničivým požárům zřejmě ale museli vyrazit na cestu dřív, než byli připraveni. Navíc museli změnit směr cesty a na místo pobřežních oblastí, kde bývá potravy dostatek, se dostali k pouštím, kde doslova vyhladověli k smrti. Ornitologové, kteří jejich těla studují, uvádějí, že velká část mrtvých ptáků je skutečně vyhublá na kost a je možné, že letěli, dokud jim síly stačily.

Počty mrtvých ptáků se mohou vyšplhat na miliony. Zdroj: New Mexico State University
Počty mrtvých ptáků se mohou vyšplhat na miliony. Zdroj: New Mexico State University

První úmrtí byla oznámena v Novém Mexiku 20. srpna. Zpočátku se zdálo, že jde o ojedinělé případy, ale ornitologové si záhy všimli, že k podobným případům dochází v celé oblasti. Nedlouho poté také zjistili, že se vymírání netýká domácích druhů, jako je například drozdec skvrnitoprsý, vlhovec velkoocasý, kukačky či křepelky. Do sbírání dat o mrtvých ptácích se zapojili i amatérští pozorovatelé ptáků. Výsledky pitev budou známy do několika týdnů.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vláda

Omezení obchodů a služeb bude platit. Vláda znovu schválila zrušené opatření

Omezení obchodů a služeb bude platit. Vláda znovu schválila zrušené opatření

Vláda v pátek dopoledne během 15minutového on-line zasedání schválila opatření o omezení obchodu. Reagovala tak na čtvrteční zrušení opatření Nejvyšším správním soudem (NSS). Informoval o tom mluvčí kabinetu Vladimír Vořechovský. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) už ve čtvrtek uvedl, že plánuje nahradit normu novou verzí opatření proti šíření covidu. V novém opatření chybí například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací na 100.

reklama
reklama
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?

Reportáž

Domácí zpravodajství

Volební model: Piráti a STAN vedou před ANO a Spolu. Šlachta si jde pro státní příspěvek
Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Další články
reklama
reklama