reklama

Oběti klimatické změny: Na jihozápadě USA umírají tisíce migrujících ptáků

Mrazivě vysoké počty mrtvých ptáků má na svědomí zřejmě klimatická změna, která stojí za severoamerickými požáry. (Zdroj: New Mexico State University)
Foto:

V několika posledních týdnech se v severoamerickém státě Nové Mexiko začaly objevovat tisíce mrtvých ptáků, kteří byli na cestě na svá zimoviště. O podobné situaci informují i média v dalších pěti státech USA a čtyřech mexických státech. Ornitologové mluví o národní katastrofě. Za ohromným počtem mrtvých ptáků stojí zřejmě klimatická změna a rozsáhlé požáry.

reklama

Mrtvé sovy, lesňáčci, kolibříci, potáplice, tyrani, datlové i další druhy ptáků migrujících na zimu na jih se od konce srpna objevují v několika státech USA a Mexika. Kromě Nového Mexika jde například o Colorado, Texas, Arizonu, ale i Nebrasku. Podle odhadů ornitologů se počty mrtvých jedinců vyšplhají až na šesticiferné číslo. Zdá se, že někteří z ptáků začali padat střemhlav k zemi za letu. Mnozí z nich měli velice malé zásoby podkožního tuku i svalové hmoty.

Odborníci se domnívají, že za masivní vymírání migrujících ptáků mohou požáry, které v současné době zuří na velké částí amerického kontinentu. Ptáci migrující z aljašských a kanadských tunder musí během cesty na zimoviště v Jižní Americe podniknout dlouhou cestu. Během ní se musí hned několikrát občerstvit. Kvůli ničivým požárům zřejmě ale museli vyrazit na cestu dřív, než byli připraveni. Navíc museli změnit směr cesty a na místo pobřežních oblastí, kde bývá potravy dostatek, se dostali k pouštím, kde doslova vyhladověli k smrti. Ornitologové, kteří jejich těla studují, uvádějí, že velká část mrtvých ptáků je skutečně vyhublá na kost a je možné, že letěli, dokud jim síly stačily.

První úmrtí byla oznámena v Novém Mexiku 20. srpna. Zpočátku se zdálo, že jde o ojedinělé případy, ale ornitologové si záhy všimli, že k podobným případům dochází v celé oblasti. Nedlouho poté také zjistili, že se vymírání netýká domácích druhů, jako je například drozdec skvrnitoprsý, vlhovec velkoocasý, kukačky či křepelky. Do sbírání dat o mrtvých ptácích se zapojili i amatérští pozorovatelé ptáků. Výsledky pitev budou známy do několika týdnů.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

  • Aktualizováno

Českem stále rezonují dozvuky nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. Původně poklidný protest přerostl v násilné střety mezi částí demonstrantů a policisty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozpoutali násilnosti fotbaloví chuligáni. Fanoušci ostravského Baníku, kteří byli jedni z hlavních iniciátorů spojení ultras a chuligánských skupin z celé republiky, to ale vidí jinak. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS z rozpoutání násilností viní policisty. Ti to ale odmítají, podle nich to nedává smysl.

Domácí

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Koně, slzný plyn a vodní děla na straně policie. Z opačné strany lahve, kameny a dělobuchy. Nedělní pražská demonstrace proti vládním opatřením se zvrhla v násilnosti. Policie předvedla 144 lidí, z nich stíhá 14. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požaduje nejvyšší možné tresty jak pro organizátory, tak pro účastníky, kteří nedodržovali rozestupy a neměli roušky. Částky mohou jít do milionů korun. Nedělní demonstraci se věnoval i pořad 360° Pavlíny Wolfové.

reklama
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama