Milan Kňažko (na snímku vpravo vzadu) byl i u podepsání smlouvy o stažení sovětských vojsk z Československa. Zdroj: Profimedia.cz
Někdejší spolužáci z moskevských studií - Alexander Dubček (vlevo) a Michail Gorbačov. Zdroj: Profimedia.cz
Generální tajemník ÚV KSSS Michail Gorbačov s Gustávem Husákem. Zdroj: ČTK
Raisa Gorbačovová
Ronald Reagan a tehdejší sovětský prezident Michail Gorbačov v roce 1987 Zdroj: profimedia.com
Dcera Irina a Michail Gorbačov doprovázejí rakev se zesnulou Raisou při převozu z Německa.
Rok 1988 a první dámy: Barbara Bush, Raisa Gorbačovová, Marcela de Cuellar a Nancy Reagan.
Raisa Gorbačovová s chotěm a Fidelem Castrem Zdroj: Getty Images
Michail Gorbačov Zdroj: Getty Images
Mladá Raisa a její manžel Michail Sergejevič Gorbačov.
Ronald Reagan a Michail Gorbačov v roce 1987 podepisují smlouvu INF. Zdroj: Volné dílo / White House Photographic Office
Gustáv Husák s manžely Gorbačovovými Zdroj: Getty Images
Michail Gorbačov před smrtí říkal, že Vladimir Putin zničil jeho reformy. Zdroj: Profimedia.cz
Putin se ke Gorbačovově smrti vyjádřil poměrně zdrženlivě. Zdroj: Profimedia.cz
Michail Gorbačov na snímku z roku 2017. Zdroj: Profimedia.cz
Michail Gorbačov v roce 2016 Zdroj: AP
Michail Gorbačov při oslavě svých 89. narozenin Zdroj: AP
Milan Kňažko (na snímku vpravo vzadu) byl i u podepsání smlouvy o stažení sovětských vojsk z Československa. Zdroj: Profimedia.cz
Někdejší spolužáci z moskevských studií - Alexander Dubček (vlevo) a Michail Gorbačov. Zdroj: Profimedia.cz
V roce 1987 byl Gorby v Praze – a my jako gymnazisté jsme ho šli vítat. Bylo to povinné, ale tohle jsem nebral jako újmu. Ten pán měl ve srovnání se zaprděnými českými bolševiky jisté kouzlo. A nebylo to jenom v tom, že měl padnoucí oblek, uměl mluvit a provázela ho sympatická manželka Raisa. Mimochodem.... do té doby soudruzi své ženy radši a oprávněně schovávali doma. Prostě vedle západních státníků vypadal jako rovnocenný partner a ne „ďáďa Váňa“ v kvádru z partijovky. Nejlepší na něm ale bylo, že se před ním ti naši Husákové, Biľakové, Štrougalové a další Brežněvovi pohrobci klepali strachy.
Přestavba, glasnosť, chozrasčot – tři slova, z kterých čeští komunisté dostávali osypky. První slovo mělo změnit to, co je po roce 1968 vyneslo k moci. Glasnosť znamenala otevřenost a dokonce i kritiku. Slovo chozrasčot bylo nebezpečné už v tom, že ho skoro nikdo nechápal. A soudruzi, kteří ho pochopili, museli být zděšeni – představte si, že státní podniky si měly na sebe vydělávat.
Gorby se stal popkulturní ikonou. Ještě mám někde doma jeho knihu Přestavba a nové myšlení pro naši zemi a pro celý svět. Na rozdíl od stranických příruček, kterých se lidé štítili i zadarmo, tahle knížka se prodávala – fakt za peníze. A určitě bych našel i odznáček, jakousi placku od světských majících jaktěživo nos na tržní trendy.
Bylo nám 17 a stáli jsme podél silnice, kudy měla limuzína projet. A mezi námi podivní pánové, kteří k nám nepatřili ani věkem, ani oblečením, prostě ničím. Gorby projel a jistý spolužák jednoho z těch pánů zatahal za rukáv... „Pane, vy jste tajnej?“ Chlap zmizel jak pára nad hrncem. O pár let později zmizela vláda pracujícího lidu, Sovětský svaz i Gorby.
S Rusy jsem společnou řeč o Gorbym nenašel. Pro ně byl symbolem všeho špatného, co přišlo – bídy, zločinnosti a zejména rozpadu impéria. Nespravedlivé mi to přišlo tehdy stejně jako dnes. Sovětský svaz kráčel na smetiště dějin už před ním. Ne nadarmo si sami Rusové doma potichu zpívali hymnu na slova „Sojuz něrušimyj, prokljatyj i gnilyj“. Gorby se to jen snažil zastavit – přestaňte chlastat, vyhrožovat světu jadernými hlavicemi a začněte makat. Gorby umřel a pravda.ru napsala: „Gorbačov udělal z USA světového hegemona.“ Kdepak, „milánci“, v tomhle Gorby nejede, zato vy jste si vybrali toho nejlepšího z vás – obyčejného gangstera. Jak se říká, svůj k svému.