Gorilí mládě Gaia z pražské zoologické zahrady v sobotu slaví první narozeniny. Zoo připravila na celý den tematický program. Dárek dostane celá gorilí tlupa v 15:00 hodin. Chovatelé jim připraví k jídlu rozkvetlé větve ovocných stromů, na hraní dostanou předměty z vrbového proutí. Řekl to vrchní chovatel primátů Martin Vojáček. Gaia pode něho dobře prospívá. Začala už sama chodit a čas tráví zkoumáním pavilonu. Na rozdíl od své sestry Mobi má velmi klidnou povahu. Gaia se narodila 12. dubna 2024 samici Kijivu.
Tematický program se koná v Rezervaci Dja. Každou celou hodinu mezi 10:00 a 13:00 se mohou návštěvníci zúčastnit některého z komentovaných setkání u goril. V Africké třídě je připraven program pro děti. Mohou vyrobit přání pro Gaiu nebo si zahrát edukativní hry o ochraně goril ve střední Africe. V 15:00 předají chovatelé gorilám dárek. Pokud zůstane slunečné počasí, oslava se uskuteční ve venkovním výběhu.
ČTĚTE VÍC: Pražská zoo získala kriticky ohrožený druh strašilek. „Stromoví humři“ měří až 15 centimetrů
V gorilím výběhu žijí v současnosti dvě mláďata, kromě roční Gaii je to Mobi, která se narodila loni v lednu. "Mobi, starší z obou mláďat, je živel. Gaia je povahově klidnější. Už se začala samostatně pohybovat, takže zkoumá vybavení pavilonu," popsal Vojáček. Zpočátku Gaia svou sestru nezvykle rychle doháněla ve vývoji a odkoukávala všechny její pokroky, poslední dobou však vyniká její mírná povaha.
Obě mláďata si spolu ráda hrají. "Jejich hry připomínají rvačku, ale je to spíš poměřování sil, neubližují si. Často spolu válí sudy, dělají kotrmelce, různě se přetlačují, hrají si na honěnou," vyjmenoval Vojáček.
Obě gorily lze snadno rozeznat. O čtvrt roku starší Mobi je větší a matka Duni jí stále udržuje "účes" vytrháváním chloupků z hlavy. Kijivu naopak svému pátému mláděti poprvé do porostu vůbec nezasahuje.
Gaia k narozeninám dostane jarně laděné krmení
Gaia už jí stejnou potravu jako zbytek tlupy, například papriky, rajčata nebo mrkev. Kromě toho bude ještě asi dva roky pít mléko od matky. K narozeninám dostane jarně laděné krmení. "To znamená rozkvetlé ovocné větve. Dostane také hračky z vrbového proutí," vysvětlil vrchní chovatel primátů.
Pražská zoo chová gorily nížinné od roku 1963. Prvním gorilím chovancem zahrady byl samec Titan, po něm do zoo přišla samice Nigra. První mládě se v pražské zoo narodilo 13. prosince 2004 - samička Moja se stala prvním gorilím mládětem narozeným v zoologické zahradě v Česku. V listopadu 2011 Moja odcestovala do Španělska, kde žije v parku Cabárceno.
Zoologická zahrada v Troji v současnosti chová gorily nížinné na dvou místech areálu. V novém pavilonu Rezervace Dja žije rodinná skupina vedená samcem Kisumuem, a to včetně nejstarší pražské gorily Kamby, která jako jediná pochází z volné přírody. V původním pavilonu ve spodní části zahrady, pojmenovaném Centrum Méfou, vytvořili samčí skupinu Richard a jeho synové Nuru a Kiburi. Richard už nesmí mít mláďata, protože jeho linie je v evropském chovu goril dostatečně zastoupena.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nejstrašidelnější les v Česku: Děsivé legendy i podrážděná zvířata. Jak vypadá Pánova březina?