CNN Prima News Grónsko

Grónsko

Výpis příspěvků ke štítku „Grónsko“

Kontroverzní most na titulní straně. Časopis TIME oceňuje lávku na Dolní Moravě

13. července 2022 18:53

Visutý most v Dolní Moravě se objevil mezi nejlepšími místy světa roku 2022 podle amerického časopisu Time. Fotografie moravského mostu se dokonce dostala na titulní stranu časopisu. Na padesátimístném seznamu je také například Arktida či Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Nejvíce ocenění si podle žebříčku odnesl evropský kontinent.

Na Evropu se řítí další ničivá bouře. Vichřice Franklin může dosáhnout síly hurikánu

20. února 2022 18:17

Zatímco hasiči stále odklízejí spoušť po víkendovém řádění bouře Eunice, na evropské země už se řítí další vichřice. Podle meteorologického webu Severe Weather se nad Grónskem zformoval vichr s označením Franklin, který by měl udeřit v noci na pondělí. Výstrahu před mimořádně silnými větry již vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který mimo jiné varuje také před povodněmi.

Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

29. ledna 2022 12:24

Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

Vědci našli nejsevernější ostrůvek světa. U Grónska vznikl kus země, hrozí mu ale zmizení

29. srpna 2021 09:56

Pohyb ledových ker obnažil u Grónska malý ostrov, který je podle vědců v současnosti nejsevernější výspou zemské pevniny. Dánsko si jej ale zřejmě nárokovat nebude, uvedla agentura Reuters. Objev přichází v době, kdy Spojené státy, Rusko, Kanada, Dánsko a Norsko vedou zápas o nadvládu nad Arktidou, kde tající led vytváří nové rybolovné oblasti i námořní trasy.

Golfský proud ovlivňující počasí v Evropě je nejpomalejší za tisíc let. Brzy se může zhroutit

27. února 2021 14:55

Golfský proud, který výrazně ovlivňuje klima na Zemi, zpomalil na nejnižší rychlost za poslední tisíciletí. Ve dvou nových studiích k tomuto závěru dospěli vědci, podle jejichž měření oceánský proud, který přináší teplou vodu k Evropě, zeslábl vinou globálního oteplování více, než se předpokládalo. Může to mít velmi znepokojující důsledky, napsal deník Financial Times.

Převýchova grónských dětí: Dánsko se omluvilo za nehorázný sociální experiment

14. prosince 2020 11:47

Vychovat elitní skupinu obyvatelstva se v padesátých letech minulého století rozhodly grónské úřady. Šestnáct nezletilých (sirotků i dětí z rodin) proto poslaly do Dánska na „převýchovu“. Po návratu je ale umístily do dětského domova a některé děti se už nikdy se svými rodinami nesetkaly. Minulý týden se za experiment omluvila dánská premiérka.