Hamás napodruhé vrátil správné ostatky unesené ženy. Předtím předal úřadům jiné tělo

Hamás nevrátil tělo rukojmí

Nové ostatky, které palestinské teroristické hnutí Hamás předalo v pátek v Pásmu Gazy Červenému kříži, patří unesené rukojmí Širi Bibasové. Potvrdil to podle agentur kibuc Nir Oz, kde žena žila před svým únosem teroristy v říjnu 2023.

Ostatky ženy měly být spolu s ostatky jejích dvou malých synů do Izraele vráceny již ve čtvrtek. Rakev, kterou Hamás ten den předal Červenému kříži, však obsahovala tělo jiné, neznámé ženy.

K TÉMATU: V izraelském městě Bat Jam vybuchly tři autobusy. Nikdo nebyl zraněn, hlásí policie

Zjištění, že mezi pozůstatky předanými Hamásem ve čtvrtek nebylo tělo Bibasové, jak hnutí tvrdilo, vyvolalo silnou kritiku. Izraelská armáda uvedla, že ze strany Hamásu jde o vážné porušení dohody o příměří, a izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že za to Hamás zaplatí vysokou cenu. Hamás tvrdil, že pozůstatky Bibasové byly v sutinách patrně promíchány s těly ostatních obětí izraelského náletu.

Hamás následně v pátek zřejmě poprvé předal tělo rukojmí mimo sjednané termíny a bez veřejné demonstrace svých členů. Tyto manifestace v posledních dnech vyvolávaly kritiku v Izraeli i v zahraničí.

Radikálové předali i další těla unesených

Hamás ve čtvrtek předal ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy zástupcům Červeného kříže na základě dohody o příměří čtyři těla, která podle hnutí patřila lidem uneseným při útoku Hamásu na Izrael ze 7. října 2023. Jedno z nich bylo identifikováno jako Oded Lifšic, jemuž bylo v době únosu 83 let a který byl celoživotním mírovým aktivistou a spoluzakladatelem kibucu Nir Oz.

Jeho manželka Jocheved byla také unesena, ale Hamás ji propustil už po 16 dnech zajetí spolu s další starší ženou. Dvě ze tří těl byla identifikována jako synové Bibasové, třetí se však podle Izraele při pitvě nepodařilo identifikovat. Manžel Bibasové Jarden byl propuštěn 1. února během první fáze příměří, která začala 19. ledna.

Všichni rukojmí byli uneseni do Pásma Gazy předloni v říjnu při vpádu Hamásu na jih Izraele. Teroristé při útoku zabili téměř 1 200 lidí, převážně civilistů, a dalších 251 osob unesli jako rukojmí.

Izrael by měl propustit stovky palestinských vězňů

Hamás by měl v sobotu Červenému kříži v rámci dohody o příměří s Izraelem předat dalších šest izraelských rukojmí. Na svobodu by se měli dostat čtyři lidé unesení při útoku z předloňského října a dva muži, které Hamás držel v zajetí zhruba deset let. Palestinci výměnou očekávají propuštění 602 svých vězňů z izraelských věznic.

V rámci současného příměří půjde dnes o poslední předání živých rukojmí. Příští týden by Hamás měl ještě vrátit pozůstatky čtyř unesených. V takzvané první fázi příměří měl Hamás propustit 33 lidí. Osm z nich je ale po smrti. Nad rámec dohody se dostalo na svobodu pět Thajců. Izrael již propustil přes tisíc Palestinců. Část z nich věznil bez soudu.

Dohoda o příměří začala platit 19. ledna, má zajistit zastavení bojů na 42 dní, to znamená do konce příštího týdne. Hamás stále drží několik desítek rukojmích, kteří by se měli dostat na svobodu v rámci druhé fáze příměří, jejíž podmínky nejsou zatím dojednané.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Záběry apokalypsy v Torecku. Jak město vypadalo před ruskou invazí a co z něj zbylo?

Tagy:
Izrael Červený kříž Blízký východ Pásmo Gazy Palestina Hamás Benjamin Netanjahu ostatky rukojmí příměří Chán Júnis Nir Oz útok Hamásu na Izrael Širi Bibasová