Likvidace chovů drůbeže (zdroj: CNN Prima NEWS)
V Dobřenicích na Královéhradecku v pondělí zlikvidovali chov kachen, který zasáhla nákaza ptačí chřipky. Bylo usmrceno 24 tisíc ptáků celkem z jedenácti hal. Na likvidaci se podílelo přibližně 60 lidí z řad hasičů, veterinářů, policistů a pracovníků firmy Perena, které chov patřil. Více než polovinu zasahujících tvořili hasiči.
Kachny usmrcovali v kontejnerech zaplynovaných oxidem uhličitým. „Máme dvě stanoviště a začali jsme s likvidací chovu ve dvou halách současně,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová. V halách bylo od 500 do tří tisíc kachen.
Hasiči kachny z hal vynášeli. Nešlo je totiž usmrtit všechny naráz, neboť konstrukce hal není dostatečně utěsněna a nemohli tak zaplynovat celé objekty.
Všechny chovy patří firmě Perena
Po farmě v Dobřenicích přijde v následujících dnech na řadu likvidace chovů kachen na dalších čtyřech místech. Ptačí chřipka se rozšířila do chovů také v Chudonicích a v Zábědově u Nového Bydžova a na farmách ve Vinici ve Středočeském kraji a ve Vápně u Přelouče v Pardubickém kraji. Celkem bude utraceno asi 55 tisíc ptáků. Veterináři předpokládají, že likvidace chovů by mohla skončit ve čtvrtek. Zasažení chovů ptačí chřipkou potvrdila laboratorní vyšetření minulý týden.
Všechny chovy patří firmě Perena, která je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. Společnost sídlí v Chlumci nad Cidlinou a chovy má i na dalších místech v regionu. V roce 2019 vylíhla 14 milionů kachňat. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) v pátek uvedl, že peníze pro chovatele na částečné odškodnění jsou připraveny jako standardní mandatorní výdaj.
Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 potvrzený v komerčním chovu je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží.