reklama

Havel, Churchill nebo Reagan. Jejich slavné projevy pohledem dneška

Působivost projevu čerstvě zvoleného československého prezidenta Václava Havla v americkém Kongresu nebyla v tom jak, ale co říkal, uvedl překladatel a bývalý diplomat Michael Žantovský. Churchillův projev byl pozitivní, ač lidi připravoval na to nejhorší, což je těžké, zhodnotil politolog a publicista Alexander Tomský. Několik slavných projevů z historie i slov podpory současné doby koronavirové hodnotili hosté CNN Prima NEWS.

reklama

Winston Churchill v době hrozící německé invaze

Před 80 lety, 13. května 1940, pronesl tehdy čerstvě zvolený britský premiér Winston Churchill památný projev, v němž se snažil vyburcovat veřejnost v době hrozící německé invaze.

„Řeknu vám v parlamentu totéž, co jsem říkal těm, kteří se připojili k mému kabinetu. Nemohu nabídnout nic než krev, dřinu, slzy a pot. Ptáte se, jaký je náš cíl? Mohu odpovědět jedním slovem: vítězství. Vítězství za každou cenu, vítězství navzdory všem hrůzám, vítězství, jakkoli dlouhá a těžká bude cesta; neboť bez vítězství není přežití.“

„To, co na tom projevu skutečně překvapuje, je, že připravuje lidi na to nejhorší a že to je zároveň pozitivní. To je velmi těžké,“ upozornil Tomský a dodal, že Churchill byl ohromný rétor. Podle politologa si dokonce zapisoval užitečná spojení slov.

Ronald Reagan a výzva k svržení Berlínské zdi

Další známá slova jsou z projevu amerického prezidenta Ronalda Reagana z června 1987. Tehdy přijel podpořit Berlíňany u příležitosti 750. výročí založení města a před Braniborskou bránou v tehdejší západní části vybídl Sovětský svaz k ukončení rozdělení Berlína a jeho obyvatel zdí. „Generální tajemníku Gorbačove, pokud usilujete o mír, o prosperitu pro Sovětský svaz a východní Evropu, o liberalizaci, přijďte k této bráně! Pane Gorbačove, otevřete tuto bránu! Pane Gorbačove, strhněte tu zeď!“

„Reagan skutečně ovládal mluvené slovo, byl herec, byl na to zvyklý,“ zhodnotil Tomský. Zajímavé je, že také bývalý americký prezident si celý život zapisoval zajímavé věty a bonmoty. Vůbec nejslavnější Reaganův projev pak podle Tomského měl být, když se v USA zmínil o Sovětském svazu a jeho satelitech jako o Říši zla.

Václav Havel po pádu železné opony v Kongresu USA

Zřejmě „nejsvětovější“ řeč českého státníka zazněla 21. února 1990 z úst Václava Havla v USA, necelé dva měsíce po jeho prvním zvolení prezidentem. Tehdy stanul jako první politik ze zemí za tzv. železnou oponou před oběma komorami amerického Kongresu.

„Když mne 27. října zatýkali, žil jsem v zemi, kde vládla nejkonzervativnější komunistická vláda v Evropě a celá společnost dřímala pod příkrovem totalitního systému. Dnes, po necelých čtyřech měsících, k vám promlouvám jako představitel země, která se vydala na cestu k demokracii, v níž je plná svoboda slova, která se připravuje na svobodné volby, chce budovat prosperující tržní ekonomiku a dělat svou vlastní zahraniční politiku,“ řekl tehdy v Kongresu Václav Havel.

„Václav Havel nebyl žádný velký rétor, on nebyl herec, navíc měl mírnou vadu řeči, ještě ke všemu mluvil česky,“ uvedl ex-diplomat Michael Žantovský, který Havlovu řeč v Kongresu osobně překládal do angličtiny. „Ta působivost toho projevu byla v tom, co říkal,“ zdůraznil Žantovský s tím, že důležité byly myšlenky v něm obsažené.

A proč svou řeč Havel přednesl v češtině? „On se tak rozhodl a my jsme mu to nevyvraceli,“ popsal Žantovský s tím, že si v angličtině prezident nebyl jistý a že dokonce v USA dostal učitele rétoriky, který z něj byl však frustrovaný a svou práci brzy „vzdal jako beznadějnou snahu“.

Zdravice britské královské rodiny v době koronaviru

Také doba „koronavirová“ přináší mnoho státnických projevů. Například členové britské královské rodiny na sebe upoutali pozornost při Mezinárodním dni zdravotních sester společným poděkováním.

„Na Mezinárodní den zdravotních sester se chceme moje rodina a já připojit k těm, kteří děkují sestrám po celé Británii i ve světě,“ uvedl Princ Charles, na kterého navázala jeho žena Camilla: „Jste výjimeční lidé ve výjimečných časech. Děkuji z hloubi srdce.“ Pokračoval princ William: „Děkuji za vše, co děláte.“ A následovaly ještě vévodkyně Kate, princezna Anna,  hraběnka z Wessexu Sophie a další.

Tagy:

Hlavní zprávy

Video z nehody na D5: Auta se jen klouzala. Nejlepší bylo vyskákat, popsal řidič
Nehody

Video z nehody na D5: Auta se jen klouzala. Nejlepší bylo vyskákat, popsal řidič

Redakci CNN Prima NEWS se podařilo získat video z nehody 36 osobních a nákladních automobilů na dálnici D5 u Žebráku. Je na něm vidět, jak řidiči nemohli kvůli čerstvému sněhu na silnici kontrolovat své vozy a začali do sebe postupně najíždět. Podle posledních informací se šest lidí zranilo, někteří z nich museli být transportováni vrtulníkem do Prahy.

Konec nadějí pro Michalákovou: Své dva syny vídat nesmí, potvrdil soud ve Štrasburku

Aktualizováno

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve čtvrtek rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy Michalákové, které norská sociální služba Barnevernet před více než deseti lety odebrala syny Denise a Davida a umístila je do pěstounské péče. Podle soudu ve Štrasburku Norsko v případu odebrání dětí manželům Michalákovým neporušilo příslušný článek Evropské úmluvy o ochraně lidských práv.

Nebyl to bordel, ale striptýz. Hokejista Salák s ženou popřeli krizi po divokém večírku

Ve středu to podle některých médií vypadalo, že si hokejista Alexander Salák zadělal na velké rodinné problémy. Jeho manželka Míša ho totiž podle informací deníku Blesk nachytala ve vykřičeném domě, kam bývalý reprezentační gólman vyrazil spolu s dalšími kolegy z týmu Sparty na vánoční večírek. Nyní se ukazuje, že všechno mohlo být jinak. Manželé Salákovi popsali, jak se všechno odehrálo z jejich pohledu.

Královna Alžběta II. je na dně. Starosti jí dělají Andrew a Harry, tvrdí odbornice

Britská královna Alžběta II. je zoufalá, domnívá se odbornice na královskou rodinu Jennie Bondová. Důvodů je prý hned několik. Její syn princ Andrew čelí obvinění ze sexuálního napadení a minulý týden přišel o vojenské tituly. Starosti 95leté panovnici dělá také její vnuk princ Harry, který oznámil, že Velkou Británii nenavštíví kvůli problémům s ochrankou.

Tisícovka denně pokračuje. Kdo má nárok na kompenzační bonus a jak o něj žádat?

Od ledna se rozjelo nové kolo kompenzačního bonusu pro drobné podnikatele. Ti mohou dostat až 1000 korun denně za prosinec 2021 a leden 2022, celkem tak až 71 tisíc korun. Stejně jako v předchozích obdobích mohou živnostníci žádat ale jen za splnění několika konkrétních podmínek. Žádosti mohou posílat až do 1. března, pokud jde o prosincové období, a až do 1. dubna, pokud jde o leden.

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Srážka desítek osobních a nákladních aut. Dálnice D5 je ve směru na Prahu stále uzavřena

Aktualizováno

Dálnici D5 na 33. kilometru ve směru na Prahu u Žebráku zablokovala po 11. hodině dopolední hromadná dopravní nehoda 36 aut, a to 20 osobních a 16 nákladních. Na místo se sjeli záchranáři, k incidentu doletěl i vrtulník. Podle kamer byla dálnice zasněžená. Havarovaná vozidla jsou rozeseta na zhruba 150 metrech. Uvolnění dálnice nelze očekávat dříve než kolem osmé hodiny večer, aktuálně se jede jedním jízdním pruhem směr Rozvadov.

reklama

Domácí zpravodajství

Senát umožnil zmrazení platů ústavních činitelů. Soudcovská unie ostře protestuje

Senát ve čtvrtek umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Velké zklamání. Rozhodnutí soudu v kauze Michalákové je absurdní, zlobí se Zdechovský

Rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové je absolutně absurdní a nepřijatelné, hodnotí verdikt europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Rozsudek chce ještě podrobně prostudovat a zjistit, čím přesně soudci argumentovali v neprospěch české matky, které norské úřady odebraly její syny. Ve vysílání CNN Prima NEWS konstatoval, že čtvrteční rozuzlení hodnotí jako velké zklamání.

Ano, jedeme dál. Andrej Babiš představil členy stínové vlády, je v ní pět exministrů

Předseda hnutí ANO a bývalý český premiér Andrej Babiš představil stínovou vládu, kterou sám povede. Vedle Babiše v ní pomyslně zasedne také pět členů jeho někdejšího kabinetu. Místo se našlo i pro bývalou středočeskou hejtmanku nebo expředsedu Poslanecké sněmovny. Patnáctičlennou stínovou vládu Andrej Babiš představil na čtvrteční tiskové konferenci.

reklama