Osmdesát let od slavného projevu Churchilla Krev, dřina, slzy a pot
Před osmdesáti lety pronesl britský premiér Winston Churchill svůj nejslavnější projev, jenž vešel do dějin pod symbolickým názvem „Krev, dřina, slzy a pot“. Zazněl na půdě dolní sněmovny 13. května 1940 – tři dny poté, co se stal premiérem a nahradil ve funkci Nevilla Chamberlaina. Současný premiér Boris Johnson se snaží právě Churchilla ve svých projevech napodobovat.
„Budeme bránit náš ostrov za jakoukoli cenu, budeme bojovat na plážích, budeme bojovat na polích, ve městech i v kopcích, ale nikdy se nevzdáme,“ burcoval Winston Churchill veřejnost v době, kdy Británii reálně hrozila německá invaze. „Nemohu nabídnout nic než krev, dřinu, slzy a pot. Ptáte se, jaký je náš cíl? Mohu odpovědět jedním slovem: vítězství. Vítězství za každou cenu, vítězství navzdory všem hrůzám, vítězství, jakkoli dlouhá a těžká bude cesta, neboť bez vítězství není přežití,“ dodal před osmdesáti lety.
V jako vítězství: Slavný symbol Winstona Churchilla má kořeny ve stoleté válce
Známé gesto symbolizující vítězství lze použít i jako urážku. Přitom má dlouhou historii, která sahá až do stoleté války. Obzvláště pro Brity se tak dodnes jedná o velmi výrazný kulturní odkaz.
Churchill za druhé světové války vrátil Britům víru ve vítězství. Země měla v době jeho projevu za sebou několik vojenských neúspěchů v Evropě a čekala ji potupná evakuace vojska z Dunkerquu a (nakonec vítězná) letecká bitva o Británii, jež začala v červenci 1940. Churchill spolu s americkým prezidentem Franklinem Delano Rooseveltem a sovětským vůdcem Josifem Stalinem později tvořili takzvanou velkou trojku lídrů mocností, jež porazily Hitlerovo Německo.
Churchill jako vzor pro koronavirovou krizi
Momentálně Británie zažívá jednu z vůbec největších krizí od druhé světové války. Místo nepřátelských vojsk ale bojuje s pandemií koronaviru. Lidé i politici si období Winstona Churchilla připomínají a vzpomínají, jak byl tento premiér schopný a dokázal společnost podpořit. „V Británii je vidět, jak se v souvislosti s pandemií všichni ohlíží zpět ke druhé světové válce, k poslední velké národní a mezinárodní krizi. Pandemie v Londýně se přirovnává k bleskové válce. A královna parafrázuje zpěvačku Veru Lynn a mluví o tom, že se znovu shledáme,“ komentuje Allan Packwood, ředitel Archivu Winstona Churchilla.
I současného premiéra Borise Johnsona vnímá společnost velice pozitivně. Ve svých projevech se totiž inspiruje právě Churchillem. Využívá hlavně podobnou dikci a stejná slova, což mu pomáhá při burcování společnosti. „Situace se teď obrací na naši stranu. Pokud by tento virus byl fyzický útočník, tak teď nastal okamžik, kdy se nám ho společně daří dostat na lopatky,“ povzbudil britskou společnost před dvěma týdny Johnson, který sám nemoc COVID-19 prodělal.
Winston Churchill nejen mluvil, ale i konal. Aktivně se do všeho zapojoval, chodil za lidmi, které povzbuzoval. Právě v tom se ukáže, jak moc podobný je Johnson Churchillovi.