reklama

Churchill před osmdesáti lety vyburcoval Brity k vítězství. Johnson se jím inspiruje

Před osmdesáti lety pronesl britský premiér Winston Churchill svůj nejslavnější projev, jenž vešel do dějin pod symbolickým názvem „Krev, dřina, slzy a pot“. Zazněl na půdě dolní sněmovny 13. května 1940 – tři dny poté, co se stal premiérem a nahradil ve funkci Nevilla Chamberlaina. Současný premiér Boris Johnson se snaží právě Churchilla ve svých projevech napodobovat.

reklama

„Budeme bránit náš ostrov za jakoukoli cenu, budeme bojovat na plážích, budeme bojovat na polích, ve městech i v kopcích, ale nikdy se nevzdáme,“ burcoval Winston Churchill veřejnost v době, kdy Británii reálně hrozila německá invaze. „Nemohu nabídnout nic než krev, dřinu, slzy a pot. Ptáte se, jaký je náš cíl? Mohu odpovědět jedním slovem: vítězství. Vítězství za každou cenu, vítězství navzdory všem hrůzám, vítězství, jakkoli dlouhá a těžká bude cesta, neboť bez vítězství není přežití,“ dodal před osmdesáti lety.

Churchill za druhé světové války vrátil Britům víru ve vítězství. Země měla v době jeho projevu za sebou několik vojenských neúspěchů v Evropě a čekala ji potupná evakuace vojska z Dunkerquu a (nakonec vítězná) letecká bitva o Británii, jež začala v červenci 1940. Churchill spolu s americkým prezidentem Franklinem Delano Rooseveltem a sovětským vůdcem Josifem Stalinem později tvořili takzvanou velkou trojku lídrů mocností, jež porazily Hitlerovo Německo.

Churchill jako vzor pro koronavirovou krizi

Momentálně Británie zažívá jednu z vůbec největších krizí od druhé světové války. Místo nepřátelských vojsk ale bojuje s pandemií koronaviru. Lidé i politici si období Winstona Churchilla připomínají a vzpomínají, jak byl tento premiér schopný a dokázal společnost podpořit. „V Británii je vidět, jak se v souvislosti s pandemií všichni ohlíží zpět ke druhé světové válce, k poslední velké národní a mezinárodní krizi. Pandemie v Londýně se přirovnává k bleskové válce. A královna parafrázuje zpěvačku Veru Lynn a mluví o tom, že se znovu shledáme,“ komentuje Allan Packwood, ředitel Archivu Winstona Churchilla.

I současného premiéra Borise Johnsona vnímá společnost velice pozitivně. Ve svých projevech se totiž inspiruje právě Churchillem. Využívá hlavně podobnou dikci a stejná slova, což mu pomáhá při burcování společnosti. „Situace se teď obrací na naši stranu. Pokud by tento virus byl fyzický útočník, tak teď nastal okamžik, kdy se nám ho společně daří dostat na lopatky,“ povzbudil britskou společnost před dvěma týdny Johnson, který sám nemoc COVID-19 prodělal.

Winston Churchill nejen mluvil, ale i konal. Aktivně se do všeho zapojoval, chodil za lidmi, které povzbuzoval. Právě v tom se ukáže, jak moc podobný je Johnson Churchillovi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek
Rozhovor

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Experiment japonských školáků pokračuje i po 37 letech. Na Havaji vyplaval vzkaz v lahvi

Tichý oceán vyplavil na Havaji lahev se vzkazem, kterou před 37 lety vhodili do moře studenti japonské střední školy v rámci vědeckého experimentu. Cílem pokusu bylo monitorování oceánských proudů, uvedl web The Guardian. V letech 1984 a 1985 školáci hodili do oceánu poblíž Tokia 750 lahví. Od té doby se našly na 17 místech planety. Například na japonském ostrově Okinawa, v Číně, na Filipínách nebo na západním pobřeží USA.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Očkujte se, stihl vyzvat miliony fanoušků. Pak slavný youtuber covidu podlehl

Proslavil se vytvořenými sériemi skriptových videí ze hry Minecraft, na Youtube ho sledovalo více než 1,5 milionu odběratelů. Americký 36letý youtuber Brandon Ashur však podlehl komplikacím spojeným s nemocí COVID-19. Své sledující o svém zdravotním stavu pravidelně informoval na sociálních sítích. „Doufám, že to přežiju,“ psal pod fotografie z nemocnice. Nakonec všechny žádal o jediné: „Prosím, očkujte se, tohle nechcete.“

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama