reklama

Churchill před osmdesáti lety vyburcoval Brity k vítězství. Johnson se jím inspiruje

Před osmdesáti lety pronesl britský premiér Winston Churchill svůj nejslavnější projev, jenž vešel do dějin pod symbolickým názvem „Krev, dřina, slzy a pot“. Zazněl na půdě dolní sněmovny 13. května 1940 – tři dny poté, co se stal premiérem a nahradil ve funkci Nevilla Chamberlaina. Současný premiér Boris Johnson se snaží právě Churchilla ve svých projevech napodobovat.

reklama

„Budeme bránit náš ostrov za jakoukoli cenu, budeme bojovat na plážích, budeme bojovat na polích, ve městech i v kopcích, ale nikdy se nevzdáme,“ burcoval Winston Churchill veřejnost v době, kdy Británii reálně hrozila německá invaze. „Nemohu nabídnout nic než krev, dřinu, slzy a pot. Ptáte se, jaký je náš cíl? Mohu odpovědět jedním slovem: vítězství. Vítězství za každou cenu, vítězství navzdory všem hrůzám, vítězství, jakkoli dlouhá a těžká bude cesta, neboť bez vítězství není přežití,“ dodal před osmdesáti lety.

K tématu

Churchill za druhé světové války vrátil Britům víru ve vítězství. Země měla v době jeho projevu za sebou několik vojenských neúspěchů v Evropě a čekala ji potupná evakuace vojska z Dunkerquu a (nakonec vítězná) letecká bitva o Británii, jež začala v červenci 1940. Churchill spolu s americkým prezidentem Franklinem Delano Rooseveltem a sovětským vůdcem Josifem Stalinem později tvořili takzvanou velkou trojku lídrů mocností, jež porazily Hitlerovo Německo.

Churchill jako vzor pro koronavirovou krizi

Momentálně Británie zažívá jednu z vůbec největších krizí od druhé světové války. Místo nepřátelských vojsk ale bojuje s pandemií koronaviru. Lidé i politici si období Winstona Churchilla připomínají a vzpomínají, jak byl tento premiér schopný a dokázal společnost podpořit. „V Británii je vidět, jak se v souvislosti s pandemií všichni ohlíží zpět ke druhé světové válce, k poslední velké národní a mezinárodní krizi. Pandemie v Londýně se přirovnává k bleskové válce. A královna parafrázuje zpěvačku Veru Lynn a mluví o tom, že se znovu shledáme,“ komentuje Allan Packwood, ředitel Archivu Winstona Churchilla.

I současného premiéra Borise Johnsona vnímá společnost velice pozitivně. Ve svých projevech se totiž inspiruje právě Churchillem. Využívá hlavně podobnou dikci a stejná slova, což mu pomáhá při burcování společnosti. „Situace se teď obrací na naši stranu. Pokud by tento virus byl fyzický útočník, tak teď nastal okamžik, kdy se nám ho společně daří dostat na lopatky,“ povzbudil britskou společnost před dvěma týdny Johnson, který sám nemoc COVID-19 prodělal.

Winston Churchill nejen mluvil, ale i konal. Aktivně se do všeho zapojoval, chodil za lidmi, které povzbuzoval. Právě v tom se ukáže, jak moc podobný je Johnson Churchillovi.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama