CNN Prima News Michail Gorbačov

Michail Gorbačov

Výpis příspěvků ke štítku „Michail Gorbačov“

Zemřel sovětský lídr Michail Gorbačov. Stál u konce studené války i u rozpadu SSSR

30. srpna 2022 22:35

Ve věku 91 let zemřel po dlouhé a těžké nemoci bývalý nejvyšší představitel Sovětského svazu Michail Sergejevič Gorbačov. S odkazem na prohlášení nemocnice o tom informovaly agentury TASS a Interfax. Politik, který se podílel na ukončení studené války a odvrácení hrozby jaderného konfliktu, byl ale ve své zemi obviňován z rozpadu Sovětského svazu a jeho ústupu z pozice jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí. Držitel Nobelovy ceny míru byl jednou z nejvýznamnějších politických osobností druhé poloviny 20. století. Na vlastní přání bude pohřben vedle své ženy Raisy na hřbitově v Moskvě, napsal TASS s odkazem na příbuzné zesnulého.

Boris Jelcin. Kdo byl muž, který pro Rusko vybral Putina? Opilec i vítěz nad Gorbačovem

23. dubna 2022 18:18

Od úmrtí prvního ruského prezidenta Borise Jelcina uplynulo přesně 15 let. Ředitel Ústavu východoevropských studií Filozofické fakulty UK Stanislav Tumis v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, že bělovlasý inženýr od Uralu ušel dlouhou cestu – od zlomeného muže páchajícího sebevraždu až po politika, který se odnaučil prohrávat. Pokud tedy nepočítáme jeho alkoholické excesy a sázku na snaživého kágébáka jménem Vladimir Putin.

Putin kriminalizoval pravdu o válce na Ukrajině. Lépe bylo i za Gorbačova, říká novinář

20. března 2022 23:33

Rusko potlačuje protesty proti brutální a nevyprovokované invazi na Ukrajinu. Podle informací lidskoprávních organizací bylo od začátku invaze při protiválečných demonstracích zatčeno téměř 15 tisíc lidí, včetně novinářů. Právě tento týden byla zadržena ruská novinářka, která do přímého přenosu Prvního kanálu ruské státní televize odvážně vstoupila s nápisem odsuzujícím válku. Byla nucena zaplatit pokutu a později byla propuštěna. O tom, jak to v Rusku momentálně vypadá, hovořil se stanicí CNN Jamie Fly, prezident a generální ředitel Rádia Svobodná Evropa, které po více než 30 letech pozastavilo činnost v Ruské federaci.

Pajerová: Bez Gorbačova bychom možná dopadli jako Bělorusko. Západ by nám nepomohl

17. listopadu 2021 13:12

Češi žijí už 32 let v demokracii, tvrdá diktatura však leží nedaleko. Slavíme 17. listopadu, diktátor Alexandr Lukašenko ale vězní 869 politických vězňů. Nemáme místo oslav svobody spíše protestovat proti totalitě v Bělorusku? „Obávám se, že pokud v Moskvě nepadne režim Vladimira Putina, nezmění se ani Bělorusko. Během sametové revoluce byly karty rozdány jinak,“ porovnává jedna z předních studentských vůdkyň sametové revoluce Monika MacDonagh Pajerová (55).

Karel Gott obdivoval Gorbačova a zastával se Ruska. Měl tam milenky na jednu noc

14. srpna 2021 09:52

V bývalém Sovětském svazu a po jeho rozpadu v Rusku odzpíval Karel Gott stovky koncertů pro desetitisíce lidí. Zažil tam neskutečné věci a byl tam téměř jako doma. Dokonce od tehdejšího prezidenta Michaila Gorbačova dostal vyznamenání. Ve své knize Má cesta za štěstím věnoval národu, který bývá ve světě často kritizován, spoustu vzpomínek.

Historik: Berlínskou zeď Chruščov stavět nechtěl, jenže zde utíkaly statisíce Němců

13. srpna 2021 23:41

Před 60 lety započala výstavba nechvalně proslulé Berlínské zdi, která na téměř tři desetiletí rozdělila Berlín a s ním i rodiny či sousedy. Některým se podařilo zeď překonat a utéct na západ, jiní při pokusu prchnout zemřeli. Historik Jan Koura říká, že Berlínská zeď už byla jen jakousi špičkou ledovce, protože Evropa již v té době byla rozdělena a komunistické státy svým občanům i jinde bránily utéct ze země.

Neúspěšná přestavba aneb Jak Miloš Jakeš předal zhroucenou ekonomiku

14. července 2020 23:54

Když komunisté v únoru 1948 přebírali v Československu moc, patřila naše republika stále ještě k ekonomicky nejvyspělejším zemím světa. Tuzemská hospodářská úroveň byla ještě na počátku 50. let srovnatelná s rakouskou. O čtyřicet let později už nebylo pochyb, že centrálně plánovaná ekonomika Československé socialistické republiky žije jen z podstaty a nevyhnutelně se blíží její zhroucení. Nic na tom nemohla změnit ani přestavba, kterou měl zaštítit a zrealizovat poslední předlistopadový generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš.

Havel, Churchill nebo Reagan. Jejich slavné projevy pohledem dneška

13. května 2020 23:01

Působivost projevu čerstvě zvoleného československého prezidenta Václava Havla v americkém Kongresu nebyla v tom jak, ale co říkal, uvedl překladatel a bývalý diplomat Michael Žantovský. Churchillův projev byl pozitivní, ač lidi připravoval na to nejhorší, což je těžké, zhodnotil politolog a publicista Alexander Tomský. Několik slavných projevů z historie i slov podpory současné doby koronavirové hodnotili hosté CNN Prima NEWS.