Část hejtmanů připouští, že by mohli vládě odsouhlasit požadavek na prodloužení nouzového stavu. Šlo by však pouze o 14 dní a ještě za podmínky revize některých opatření. K této variantě se nyní kloní hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček a chce s ním vyrukovat i předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (oba ODS).
Červíček v neděli před jednáním vlády s hejtmany oznámil, že by byl pro prodloužení nouzového stavu, ale pouze o 14 dní a v případě změn některých opatření. Jde například o otevření maloobchodů a služeb za určitých podmínek jako dodržování rozestupů či nošení roušek, ale také zrušení zákazu nočního vycházení po 21:00.
Sportování venku a otevření obchodů. Netolický nastínil jednání hejtmanů s vládou
Podle pardubického hejtmana Martina Netolického (ČSSD) se jednání s vládou ubírá správným směrem. To, že k dohodě o případném pokračování nouzového stavu nedošlo už v sobotu, jako problém nevidí. Důležité je podle něj najít shodu, což je složité, a proto se debata protáhla až do neděle. Netolický pak považuje za nereálné, že by se každý kraj řídil podle jiných pravidel.
„Dále budu požadovat rozšíření úředních hodin provozu úřadů a zajištění bezpečného návratu dětí do škol například tím, že bude předložen harmonogram rozvolňování a potřebná opatření,“ dodal v neděli dopoledne královéhradecký hejtman.
Jeho jihočeský kolega Kuba, který je zároveň předsedou Asociace krajů, před on-line jednáním s vládou uvedl, že jej jeho krizový štáb požádal, aby po kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) požadoval nouzový stav, ale také ne delší než 14 dní. I Kuba se staví za otevření menších obchodů. Naopak ho zaskočila úvaha ministra zdravotnictví, že by přestal platit zákaz nočního vycházení.
„Naprostá většina lidí z krizového štábu v Jihočeském kraji se kloní k tomu, abychom vládu požádali o nouzový stav, a to především proto, že nelze měnit podmínky lidem z minuty na minutu. Proto, aby se zachoval jednotný postup v celé České republice a abychom opozici a koalici dali prostor domluvit se na nějakém racionálním řešení,“ sdělil Kuba před jednáním.
Za zrušení zákazu nočního vycházení i znovuotevření obchodů už v sobotu pro CNN Prima NEWS mluvil liberecký hejtman Martin Půta (SLK). „Chtěli bychom navrhnout například zrušení toho pověstného zákazu nočního vycházení, nebo přehodnocení zákazu obchodů a služeb,“ nastínil některé revize Půta. Opatření totiž podle něj nejsou účinná a ani u občanů nepožívají moc respektu.
Nouzový stav chtějí i vládní hejtmani
To hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) se nechal slyšet, že bude požadovat prodloužení nouzového stavu minimálně o 14 dní, tudíž klidně delší. Navíc má v plánu o něj požádat i v případě, že by se kraje s vládou na novém nouzovém stavu nedohodly.
Nouzový stav požadoval už před sobotním jednáním také moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) a jeho pardubický kolega Martin Netolický (ČSSD).
Bude požadovat otevření maloobchodu a služeb za dodržení režimových opatření, zrušení omezení volného pohybu osob v nočních hodinách. Mělo by být podle něj také přijato krizové opatření pro okres Trutnov, které by spočívalo v omezení volného pohybu, jak se o něm usnesla vláda ve čtvrtek, mělo by však platit maximálně do 28. února. V okrese se rychle šíří nákaza.
„Dále budu požadovat rozšíření úředních hodin provozu úřadů a zajištění bezpečného návratu dětí do škol například tím, že bude předložen harmonogram rozvolňování a potřebná opatření,“ uvedl Červíček. Hradecký kraj není teď připravený na celkové rozvolnění, dodal.