Hipoterapie není jen ježdění na koni, pomůže s psychikou i fyzickým hendikepem

V Toulcově dvoře v Praze najdete celou řadu zvířat – od krav a prasat přes králíky až po kachny. Své místo tady mají o koně. I když poněkud jiné, než ostatní zvířata. Spolu s odborníky tady totiž pomáhají lidem, především pak dětem.

„Hipoterapie je léčebná metoda, kde se používá speciálně vycvičený kůň, který je vycvičený pro hipoterapii a má složené specializační zkoušky. Terapii vede fyzioterapeut nebo ergoterapeut, který má specializaci pro vedení těchto lekcí a na koni sedí klient, většinou děti. Ale jsou i stáje, které se věnují dospělým klientům,“ vysvětluje specialistka pro hipoterapii Monika Šťastná Kohoutová ze sdružení SRAZ.

Cílem hipoterapie je, aby kůň za pomoci svého pohybu a pod vedením terapeuta dokázal klientovi pomoci

Pohyb koně je hodně unikátní a to je důvod, proč se nepoužívají třeba velbloudi, krávy a jiná zvířata. Kůň se pochybuje křižmochodem, tzn. že střídá nohy stejně, jako je střídáme my. „Každý kůň se pohybuje ve třech rovinách. Mechanika pohybu musí být při hipoterapii naprosto stoprocentní, aby klienta neučil nějaké patologické vzorce,“ popisuje ve videu nad článkem Kohoutová.

A kdy může kůň opravdu pomoci? „Ve chvíli, kdy speciálně vycvičeného koně s určitým pohybem napasuje terapeut ke klientovi s určitým hendikepem, kde je cíl něco zlepšovat. Tímhle napasováním, správně zvolenými pomůckami, správně zvoleným tempem, povrchem, polohou, ve které klient jede, teprve pomáhá,“ doplňuje Kohoutová.

Stejně, jako potřebuje člověk odborné znalosti pro to, aby mohl svému klientovi opravdu pomoci, potřebuje samotný kůň i konkrétní dovednosti a předpoklady pro to, aby se mohl stát plnohodnotným prvkem hipoterapie. „Pokud na koně posadíme kohokoliv s těžkým hendikepem a jdeme se projet, tak to může naopak hodně uškodit v tom, že nastartujeme u klienta patologii a de facto zhoršíme jeho problém. Kůň musí být vybrán opravdu dobře kvůli mechanice pohybu. Spousta koní s tím má problém, jedna noha jde například s větším akcentem než druhá – takový kůň v hipoterapii být nesmí,“ vysvětluje Monika Šťastná Kohoutová.

Nejen v případě klientů, ale i koní samotných je potřeba dbát na správnou péči. „Kůň není stroj, takže my se musíme o tu jeho celkovou stavbu starat tak, aby měl převážně záda v pořádku. Ale on nebude mít záda v pořádku, když nebude celkově fit. Koně v hipoterapii mají vyvážený program včetně ježdění, kdy se dostanou do terénu pod zdravým jezdcem, ale mají často i různé fyzioterapeutické metody, dopřáváme jim například Dornovu metodu a spoustu dalších aktivit přímo proto, aby byli fit na terapii a mohli pomáhat,“ popisuje Kohoutová.

Hipoterapie není vhodná pro ty, kteří mají alergii na srst koně nebo trpí velkým strachem z těchto zvířat. Pomoci může u neurologických a ortopedických vad, čemuž se věnují právě v Toulcově dvoře. „Pracujeme i s lidmi po cévních mozkových příhodách, po různých úrazech, pracujeme s dětmi s poruchou svalového tonu. Pak je tam ještě část sociální a pedagogická pro lidi s mentální a sociální diagnózou, kde už není fyzioterapeut a ergoterapeut, ale pedagog,“ uzavírá Monika Šťastná Kohoutová. A jak taková hipoterapie vypadá v praxi? To se dozvíte ve videu nad článkem.

Nestihli jste poslední díl našeho pořadu Prima Mazlíček? Pak si nenechte ujít náš Facebook stejně jako SOUTĚŽ s naším partnerem Fitmin, ve které můžete vyhrát krmivo pro vašeho chlupáče na celý život.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stovky oklamaných radnic vyvěšují 5. července falešnou moravskou vlajku. Expert nechápe
Historie

Stovky oklamaných radnic vyvěšují 5. července falešnou moravskou vlajku. Expert nechápe

Spolek Moravská národní obec dokázal obalamutit většinu moravských radnic emotivní výzvou: Chcu, aby na mojí radnici vlála moravská vlajka. Údajná moravská vlajka teď nad Moravou plápolá vždy ve svátek sv. Cyrila a Metoděje, letos ji mělo vyvěsit 1 588 obcí a měst. „Bohužel, tenhle spolek dokázal radnicím vsugerovat úplný nesmysl. To, co radnice vyvěšují, není moravská vlajka, jak se domnívají starostové. Nikdy nebyla, a ani nebude,“ říká přední český heraldik a ředitel Zemského archivu v Opavě Karel Müller.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:30

Jed ropuchy, Gazprom a teď kulky v bazénu. Rusko řeší už sedmou záhadnou smrt oligarchy

19:58

Organizace pro zákaz chemických zbraní: Rusko bezdůvodně obviňuje Ukrajinu z úmyslu použít chemické zbraně

19:44

Ukrajinská 63. mechanizovaná brigáda ostřeluje ruské pozice a vybavení

19:29

Ministerstvo: 44 dětí unesených Ruskem se vrací na území kontrolované Ukrajinou

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Živě
ON-LINE: Ukrajinci v branném věku nesmí mimo místo bydliště. Žádnou paniku, uklidňují úřady

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 30 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně tanku, houfnic nebo raketometů Uragan. Náčelník ukrajinských ozbrojených sil poděkoval Česku a Polsku za tanky. Ukrajina zakázala mužům v branném věku opouštět místo bydliště bez zvláštního povolení, oznámil generální štáb ukrajinské armády.

Děláš si p*del, Markéto? Novotný se ostře pustil do Pekarové a zastal se Pospíšila

Kauza Dozimetr vyvolává spory mezi politiky uvnitř pětikoalice. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nepřímo vyzvala svého spolustraníka a pražského zastupitele Jiřího Pospíšila, aby v nadcházejících komunálních volbách už nekandidoval. Pavel Dovhomilja – jeden z obviněných – totiž uvedl, že europoslanec navazoval kontakt s podnikatelem Michalem Redlem. Pospíšila, který jakákoliv obvinění odmítá, se zastal řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS). Ten se do současné šéfky Sněmovny ostře pustil na sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

Recept proti zdražování? Inspirujme se a udělejme to, co Británie, nabádá Richterová

Ohledně pomoci občanům během ekonomické krize je potřeba se inspirovat v zahraničí. V Novém dni na CNN Prima NEWS to uvedla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti). Vláda čelí stále silnější kritice, že občanům v posledních měsících nepomáhá. Richterová se ale hájí tím, že kabinet Petra Fialy (ODS) připravil nebo připravují krátkodobá i dlouhodobá opatření.

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Nových případů covidu je v Česku denně přes tisíc. Přibývá opakovaných nákaz

Testy v Česku v pondělí mezi volnými dny potvrdily 1 297 případů koronaviru, zhruba stejně jako před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu přibylo na 376 ze 341 o týden dřív. Počet hospitalizovaných s covidem se vrátil nad 200, ve vážném stavu je 13 pacientů. Na 100 000 obyvatel za poslední týden dál připadá 60 nově nakažených. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.