reklama

Terapie s prasetem pomáhá dětem s autismem i vadou řeči

Zdravotní sestra Ludmila Rohelová se k terapiím se zvířaty dostala díky své lásce nejen ke čtyřnohým tvorům, ale také k dětem. Všechno začalo koňmi, které však zcela zastínila třistakilová prasinka Mášenka. Ta přítomnost dětí sama vyhledávala a brzy se stala velmi oblíbeným zvířetem na ranči Na Kačeně.

reklama

„Rozhodla jsem se tomu věnovat, protože se to líbilo jak dětem, tak prasatům,“ vzpomíná Rohelová. „Když sem děti přijdou, tak aktivujeme Mášu. Buď péčí o ni nebo už je Máša nachystaná a následuje samotná práce s ní – polohování, hlazení a podobně,“ popisuje průběh terapií zdravotní sestra.

Za Mášou jezdí děti s mentálním i fyzickým hendikepem, ale také ty, které mají problém s řečí nebo jen potřebují kontakt. „Snažíme se vždycky s rodiči, sociálními nebo pedagogickými pracovníky vytyčit nějaký cíl, zvolit si, co je nejvhodnější, a pak se cvičí to, co je potřeba. Pomůže to i dětem, které mají vadu řeči. Někdy je to jen stresem, který potřebují odbourat,“ vysvětluje Ludmila Rohelová.

U dětí s autismem dochází k rozvoji v komunikaci, hlavně mezi rodinnými příslušníky, procvičuje se jemná a hrubá motorika i senzorika. Dítě kontaktem s Mášou ztrácí zábrany a to je vlastně začátek komunikace.

Kontakt s Mášou pomáhá dětem nejen s budováním důvěry v sebe sama, ale i se správným dýcháním, což je důležité mimo jiné i pro správnou výslovnost. „Děti si lehnou na Mášu, poslouchají, jak dýchá ona, dýchají s ní, a tím pádem když se naučí správně dýchat, můžou potom i správně mluvit,“ popisuje ve videu nad článkem Ludmila Rohelová.

Máša je kanadské pastevecké prase, a i když má v sobě něco z divočáka, je velmi trpělivá a dětem neublíží. Ne nutně to ale znamená, že tyto druhy jsou pro terapie nejvhodnější. Jak říká sama Rohelová, prase se k tomu zkrátka musí narodit.

Třistakilová prasinka se nemusela učit nic speciálního. „Spíš se snažíme využít jejich přirozeného chování. Máša ráda leží na matraci, má ráda kontakt s dětmi. Je to sice chování naučené, protože prasátka běžně na matraci nelehávají, ale Máša když viděla někde matraci, tak nechtěla ležet na zemi, ale na matraci, takže pro ni je to vlastně chování přirozené,“ směje se Ludmila Rohelová.

Ranč Na Kačeně byl domovem pro desítky zvířat, která se teď budou kvůli plánované výstavbě přehrady stěhovat. A desetiletou Mášu, která za svůj život pomohla stovkám dětí, teď čeká zasloužený důchod.

Nestihli jste poslední díl našeho pořadu Prima Mazlíček? Pak si nenechte ujít náš Facebook, stejně jako SOUTĚŽ s naším partnerem Fitmin, ve které můžete vyhrát krmivo pro vašeho chlupáče na celý život.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama