Prima Mazlíček: Terapie s prasetem
Zdravotní sestra Ludmila Rohelová se k terapiím se zvířaty dostala díky své lásce nejen ke čtyřnohým tvorům, ale také k dětem. Všechno začalo koňmi, které však zcela zastínila třistakilová prasinka Mášenka. Ta přítomnost dětí sama vyhledávala a brzy se stala velmi oblíbeným zvířetem na ranči Na Kačeně.
„Rozhodla jsem se tomu věnovat, protože se to líbilo jak dětem, tak prasatům,“ vzpomíná Rohelová. „Když sem děti přijdou, tak aktivujeme Mášu. Buď péčí o ni nebo už je Máša nachystaná a následuje samotná práce s ní – polohování, hlazení a podobně,“ popisuje průběh terapií zdravotní sestra.
Za Mášou jezdí děti s mentálním i fyzickým hendikepem, ale také ty, které mají problém s řečí nebo jen potřebují kontakt. „Snažíme se vždycky s rodiči, sociálními nebo pedagogickými pracovníky vytyčit nějaký cíl, zvolit si, co je nejvhodnější, a pak se cvičí to, co je potřeba. Pomůže to i dětem, které mají vadu řeči. Někdy je to jen stresem, který potřebují odbourat,“ vysvětluje Ludmila Rohelová.
U dětí s autismem dochází k rozvoji v komunikaci, hlavně mezi rodinnými příslušníky, procvičuje se jemná a hrubá motorika i senzorika. Dítě kontaktem s Mášou ztrácí zábrany a to je vlastně začátek komunikace.
Kontakt s Mášou pomáhá dětem nejen s budováním důvěry v sebe sama, ale i se správným dýcháním, což je důležité mimo jiné i pro správnou výslovnost. „Děti si lehnou na Mášu, poslouchají, jak dýchá ona, dýchají s ní, a tím pádem když se naučí správně dýchat, můžou potom i správně mluvit,“ popisuje ve videu nad článkem Ludmila Rohelová.
Prase jako terapeut: Když dětem pomáhá 300 kilo lásky
Hlavním hrdinou šestého dílu seriálu LÁSKA JAKO PRASE je prasinka Mášenka. Pomáhá totiž dětem. Spolu se svou majitelkou Ludmilou Rohelovou provádí terapie u dětí s autismem, ADHD nebo třeba u takových, kteří jsou příliš uzavření či mají fyzický hendikep. Původně jezdily děti na ranč kvůli koním. Ale Mášenka děti miluje a tak se objevila všude, kde zrovna byly. A ony ji samy a rády vyměnily za koně. Takže netrvalo dlouho a stala se mistryní oboru.
Máša je kanadské pastevecké prase, a i když má v sobě něco z divočáka, je velmi trpělivá a dětem neublíží. Ne nutně to ale znamená, že tyto druhy jsou pro terapie nejvhodnější. Jak říká sama Rohelová, prase se k tomu zkrátka musí narodit.
Třistakilová prasinka se nemusela učit nic speciálního. „Spíš se snažíme využít jejich přirozeného chování. Máša ráda leží na matraci, má ráda kontakt s dětmi. Je to sice chování naučené, protože prasátka běžně na matraci nelehávají, ale Máša když viděla někde matraci, tak nechtěla ležet na zemi, ale na matraci, takže pro ni je to vlastně chování přirozené,“ směje se Ludmila Rohelová.
Ranč Na Kačeně byl domovem pro desítky zvířat, která se teď budou kvůli plánované výstavbě přehrady stěhovat. A desetiletou Mášu, která za svůj život pomohla stovkám dětí, teď čeká zasloužený důchod.
Nestihli jste poslední díl našeho pořadu Prima Mazlíček? Pak si nenechte ujít náš Facebook, stejně jako SOUTĚŽ s naším partnerem Fitmin, ve které můžete vyhrát krmivo pro vašeho chlupáče na celý život.