reklama

Terapie s prasetem pomáhá dětem s autismem i vadou řeči

Zdravotní sestra Ludmila Rohelová se k terapiím se zvířaty dostala díky své lásce nejen ke čtyřnohým tvorům, ale také k dětem. Všechno začalo koňmi, které však zcela zastínila třistakilová prasinka Mášenka. Ta přítomnost dětí sama vyhledávala a brzy se stala velmi oblíbeným zvířetem na ranči Na Kačeně.

reklama

„Rozhodla jsem se tomu věnovat, protože se to líbilo jak dětem, tak prasatům,“ vzpomíná Rohelová. „Když sem děti přijdou, tak aktivujeme Mášu. Buď péčí o ni nebo už je Máša nachystaná a následuje samotná práce s ní – polohování, hlazení a podobně,“ popisuje průběh terapií zdravotní sestra.

Za Mášou jezdí děti s mentálním i fyzickým hendikepem, ale také ty, které mají problém s řečí nebo jen potřebují kontakt. „Snažíme se vždycky s rodiči, sociálními nebo pedagogickými pracovníky vytyčit nějaký cíl, zvolit si, co je nejvhodnější, a pak se cvičí to, co je potřeba. Pomůže to i dětem, které mají vadu řeči. Někdy je to jen stresem, který potřebují odbourat,“ vysvětluje Ludmila Rohelová.

U dětí s autismem dochází k rozvoji v komunikaci, hlavně mezi rodinnými příslušníky, procvičuje se jemná a hrubá motorika i senzorika. Dítě kontaktem s Mášou ztrácí zábrany a to je vlastně začátek komunikace.

Kontakt s Mášou pomáhá dětem nejen s budováním důvěry v sebe sama, ale i se správným dýcháním, což je důležité mimo jiné i pro správnou výslovnost. „Děti si lehnou na Mášu, poslouchají, jak dýchá ona, dýchají s ní, a tím pádem když se naučí správně dýchat, můžou potom i správně mluvit,“ popisuje ve videu nad článkem Ludmila Rohelová.

K tématu

Máša je kanadské pastevecké prase, a i když má v sobě něco z divočáka, je velmi trpělivá a dětem neublíží. Ne nutně to ale znamená, že tyto druhy jsou pro terapie nejvhodnější. Jak říká sama Rohelová, prase se k tomu zkrátka musí narodit.

Třistakilová prasinka se nemusela učit nic speciálního. „Spíš se snažíme využít jejich přirozeného chování. Máša ráda leží na matraci, má ráda kontakt s dětmi. Je to sice chování naučené, protože prasátka běžně na matraci nelehávají, ale Máša když viděla někde matraci, tak nechtěla ležet na zemi, ale na matraci, takže pro ni je to vlastně chování přirozené,“ směje se Ludmila Rohelová.

Ranč Na Kačeně byl domovem pro desítky zvířat, která se teď budou kvůli plánované výstavbě přehrady stěhovat. A desetiletou Mášu, která za svůj život pomohla stovkám dětí, teď čeká zasloužený důchod.

Nestihli jste poslední díl našeho pořadu Prima Mazlíček? Pak si nenechte ujít náš Facebook, stejně jako SOUTĚŽ s naším partnerem Fitmin, ve které můžete vyhrát krmivo pro vašeho chlupáče na celý život.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. V zemi je nyní více 113 tisíc nakažených. Počet úmrtí celkem je už 1619. V zemi ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny. Kabinet oznámí další zpřísnění.

Domácí

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Celé řadě českých restaurací a hospod, které nevyužívají výdejní okénko, kvůli pandemii koronaviru a opatřením hrozí, že se jejich pivo v tancích a sudech může do znovuotevření zkazit. V takovém případě by musely pivo vylít do kanalizace. S pomocí ovšem přicházejí některé velké pivovary. Ty totiž plánují restauracím prošlé pivo kompenzovat. Pivovary zároveň chtějí restauracím pomoci i v dalších směrech – včetně těch, které k výdeji z okénka přistoupily.

Koronavirus

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Ve středu v Česku vstupují v platnost další opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Nově platí povinnost nosit roušky i venku či v autech, byť za určitých podmínek. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly však tato opatření nebudou stačit k tomu, aby se zabránilo přesažení kapacit nemocnic, které je podle něj nevyhnutelné. Ve hře tak jsou i další opatření, o kterých bude vláda jednat již ve středu ráno.

reklama
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama