Poprvé v historii byl v živém organismu – v měkkýši známém jako „putující sekaná“ – objeven vzácný železitý minerál, informoval web CNN. Zuby tohoto tvora, v jednom z nichž byl minerál zpozorován, patří k nejtvrdším přírodním materiálům. Vědci se jím chtějí inspirovat a vyrobit ho na 3D tiskárně.
Měkkýš Cryptochiton stelleri ze třídy chroustnatek dostal svou přezdívku „putující sekaná“ kvůli tomu, že se svým velkým plochým tvarem červenohnědé barvy podobá tomuto pokrmu.
Tento tvor žije u skalnatých pobřeží a největší jedinci mohou dorůstat až třiatřiceti centimetrů. Vědci byli překvapeni, když v jeho zubu nalezli minerál santabarbarait, který dříve nacházeli pouze ve skalách.
Jeden z nejtvrdším přírodních materiálů na světě
Zuby tohoto měkkýše, které jsou připevněny k pružné jazykové struktuře zvané radula, patří k nejtvrdším materiálům v přírodě. Tvor potřebuje tvrdý chrup, protože v podstatě žvýká kameny, aby z nich odškrábal řasy a další pro něj nezbytnou potravu.
Nový výzkum vědcům pomáhá pochopit, jak zuby měkkýše dokážou vydržet opotřebení související s jeho stravovacími návyky. Výsledky poznání by mohly vést k vyvinutí náplně do 3D tiskárny, z níž by mohl být vyroben ultra tvrdý a odolný materiál.
„Tento minerál byl v geologických vzorcích pozorován pouze v malém množství a nikdy předtím nebyl spatřen v biologickém kontextu,“ uvedl hlavní autor studie Derk Joester z Northwestern University.
Fascinující chroustnatky
Vědci minerál objevili v horním hrotu (stylus) měkkýše, který spojuje zub s radulou. „Stylus je jako kořen lidského zubu, který spojuje špičku našeho zubu s čelistí,“ vysvětlil Joester. „Je to tvrdý materiál složený z extrémně malých nanočástic ve vláknité matici vytvořené z biomakromolekul podobným kostem v našem těle,“ dodal.
Joester a jeho výzkumný tým se chtějí inspirovat tímto materiálem a vytvořit náplň (inkoust) do 3D tiskárny. Ta by měla obsahovat železo a fosfáty smíchané do přírodní látky produkované měkkýšem a po zaschnutí by měla vytvořit tuhý materiál.
„Chroustnatkami jsme fascinování už dlouho,“ uvedl Joester. „Mechanické struktury jsou jen tak dobré, jaký je jejich nejslabší článek, takže je zajímavé se učit, jak chroustnatka řeší inženýrský problém spojení svého ultra tvrdého zubu k měkké podkladové struktuře,“ dodal vědec.