reklama

Popularita cyklistiky roste, jezdí více než každý třetí Čech

Češi stále využívají jízdní kola převážně k rekreačním účelům, v okolních zemích se stala i oblíbeným způsobem dopravy do práce. Na silnicích tak v cizině často ráno i večer potkáte zhruba stejné množství cyklistů jako automobilů. Trend se začíná postupně rozšiřovat i u nás a popularita cyklodopravy roste. Podíváme se na čísla.

reklama

Z průzkumu, který v dubnu provedla společnost United Assistaince na vzorku patnácti set respondentů, můžeme vyčíst, že kolo jako jediný dopravní prostředek u nás používají pouze 4 procenta lidí. Zbytek využívá převážně vlastní automobil nebo hromadnou dopravu. 15 procent lidí chodí podle průzkumu do práce pěšky a 4 procenta se svezou autem společně s kolegou.

Češi tedy kolo vnímají především jako prostředek pro rekreaci a sport. Projížďkám se věnuje 35,5 procenta obyvatel. Stejně jako v ostatních evropských státech se i u nás cyklistice častěji věnují muži než ženy. Jedinou zemí, kde častěji potkáte cyklistku než cyklistu, je Dánsko

Cyklistika v poslední době ještě získává na oblibě

S rostoucím zájmem o dovolené v tuzemských destinacích roste i zájem právě o jízdní kola a vypadá to, že se cyklistika bude toto léto těšit ještě větší oblibě než doposud. Prodejci se ale s nárůstem nových zákazníků obávají, že kvůli zahraničním dodavatelům nebudou schopni zajistit některé součástky.

K tématu

Na otázku, jestli se opravdu zvedl zájem o cyklistiku, odpovídal vedoucí jedné pražské prodejny s koly František Myslivec. „Je to zapříčiněné tou dobou, ve které lidé museli být doma a nemohli se věnovat aktivnímu sportu. Najednou se všichni nahrnuli do prodejen a ten zájem je teď větší.“

Mezi největší zájemce patří rodiny s dětmi. Přibylo ale i mnoho starších lidí, kteří často využívají elektrokola. Kromě jízdních kol lidé často nakupují i cyklistické oblečení a boty.

Podle vedoucího cykloprodejny nechávají rodiny v obchodech za jízdní kola desetitisíce korun. V případě elektrokol se pak ceny vyšplhají až do několika stovek tisíc.

Profesionální silniční cyklista Roman Kreuziger zvýšený zájem o cyklistiku pozoruje i z vlastní zkušenosti s dětmi, se kterými v období pandemie trávil hodně času na projížďkách v lese. „V lese byla těch lidí opravdu spousta, takže jsem z toho byl překvapený,“ popsal.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama