reklama

Popularita cyklistiky roste, jezdí více než každý třetí Čech

Češi stále využívají jízdní kola převážně k rekreačním účelům, v okolních zemích se stala i oblíbeným způsobem dopravy do práce. Na silnicích tak v cizině často ráno i večer potkáte zhruba stejné množství cyklistů jako automobilů. Trend se začíná postupně rozšiřovat i u nás a popularita cyklodopravy roste. Podíváme se na čísla.

reklama

Z průzkumu, který v dubnu provedla společnost United Assistaince na vzorku patnácti set respondentů, můžeme vyčíst, že kolo jako jediný dopravní prostředek u nás používají pouze 4 procenta lidí. Zbytek využívá převážně vlastní automobil nebo hromadnou dopravu. 15 procent lidí chodí podle průzkumu do práce pěšky a 4 procenta se svezou autem společně s kolegou.

Češi tedy kolo vnímají především jako prostředek pro rekreaci a sport. Projížďkám se věnuje 35,5 procenta obyvatel. Stejně jako v ostatních evropských státech se i u nás cyklistice častěji věnují muži než ženy. Jedinou zemí, kde častěji potkáte cyklistku než cyklistu, je Dánsko

Cyklistika v poslední době ještě získává na oblibě

S rostoucím zájmem o dovolené v tuzemských destinacích roste i zájem právě o jízdní kola a vypadá to, že se cyklistika bude toto léto těšit ještě větší oblibě než doposud. Prodejci se ale s nárůstem nových zákazníků obávají, že kvůli zahraničním dodavatelům nebudou schopni zajistit některé součástky.

K tématu

Na otázku, jestli se opravdu zvedl zájem o cyklistiku, odpovídal vedoucí jedné pražské prodejny s koly František Myslivec. „Je to zapříčiněné tou dobou, ve které lidé museli být doma a nemohli se věnovat aktivnímu sportu. Najednou se všichni nahrnuli do prodejen a ten zájem je teď větší.“

Mezi největší zájemce patří rodiny s dětmi. Přibylo ale i mnoho starších lidí, kteří často využívají elektrokola. Kromě jízdních kol lidé často nakupují i cyklistické oblečení a boty.

Podle vedoucího cykloprodejny nechávají rodiny v obchodech za jízdní kola desetitisíce korun. V případě elektrokol se pak ceny vyšplhají až do několika stovek tisíc.

Profesionální silniční cyklista Roman Kreuziger zvýšený zájem o cyklistiku pozoruje i z vlastní zkušenosti s dětmi, se kterými v období pandemie trávil hodně času na projížďkách v lese. „V lese byla těch lidí opravdu spousta, takže jsem z toho byl překvapený,“ popsal.

Další hlavní zprávy

Politika

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek bude na svůj post ve straně rezignovat. CNN Prima NEWS to potvrdil důvěryhodný zdroj ze Sněmovny. K rezignaci Faltýnka vyzval šéf hnutí a premiér Andrej Babiš poté, co se Faltýnek sešel ve středu večer v restauraci na Vyšehradě s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO). Ten má na svůj post podle výzvy Babiše rezignovat také.

reklama
Vláda ruinuje státní kasu. Exprezident Klaus: Hlavním viníkem je ministryně Maláčová
reklama
reklama
Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Další články
reklama
reklama