reklama

Popularita cyklistiky roste, jezdí více než každý třetí Čech

Češi stále využívají jízdní kola převážně k rekreačním účelům, v okolních zemích se stala i oblíbeným způsobem dopravy do práce. Na silnicích tak v cizině často ráno i večer potkáte zhruba stejné množství cyklistů jako automobilů. Trend se začíná postupně rozšiřovat i u nás a popularita cyklodopravy roste. Podíváme se na čísla.

reklama

Z průzkumu, který v dubnu provedla společnost United Assistaince na vzorku patnácti set respondentů, můžeme vyčíst, že kolo jako jediný dopravní prostředek u nás používají pouze 4 procenta lidí. Zbytek využívá převážně vlastní automobil nebo hromadnou dopravu. 15 procent lidí chodí podle průzkumu do práce pěšky a 4 procenta se svezou autem společně s kolegou.

Češi tedy kolo vnímají především jako prostředek pro rekreaci a sport. Projížďkám se věnuje 35,5 procenta obyvatel. Stejně jako v ostatních evropských státech se i u nás cyklistice častěji věnují muži než ženy. Jedinou zemí, kde častěji potkáte cyklistku než cyklistu, je Dánsko

Cyklistika v poslední době ještě získává na oblibě

S rostoucím zájmem o dovolené v tuzemských destinacích roste i zájem právě o jízdní kola a vypadá to, že se cyklistika bude toto léto těšit ještě větší oblibě než doposud. Prodejci se ale s nárůstem nových zákazníků obávají, že kvůli zahraničním dodavatelům nebudou schopni zajistit některé součástky.

Na otázku, jestli se opravdu zvedl zájem o cyklistiku, odpovídal vedoucí jedné pražské prodejny s koly František Myslivec. „Je to zapříčiněné tou dobou, ve které lidé museli být doma a nemohli se věnovat aktivnímu sportu. Najednou se všichni nahrnuli do prodejen a ten zájem je teď větší.“

Mezi největší zájemce patří rodiny s dětmi. Přibylo ale i mnoho starších lidí, kteří často využívají elektrokola. Kromě jízdních kol lidé často nakupují i cyklistické oblečení a boty.

Podle vedoucího cykloprodejny nechávají rodiny v obchodech za jízdní kola desetitisíce korun. V případě elektrokol se pak ceny vyšplhají až do několika stovek tisíc.

Profesionální silniční cyklista Roman Kreuziger zvýšený zájem o cyklistiku pozoruje i z vlastní zkušenosti s dětmi, se kterými v období pandemie trávil hodně času na projížďkách v lese. „V lese byla těch lidí opravdu spousta, takže jsem z toho byl překvapený,“ popsal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama