reklama

Tající led otevřel brány hladovějícím kosatkám, které útočí na ohrožené velryby

Velryby kdysi chráněné ledem se nyní stávají obětí hladovýc kosatek.
Foto: Pexels

Americká vládní agentura Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) potvrdila tvrzení, že kosatky dravé se ve vodách USA stále častěji vrhají na jedince ohrožené populace velryby grónské. Vědci k tomu letos poprvé získali důkazy. Na vině je zřejmě dramatický úbytek ledu v Severním ledovém oceánu.

reklama

Studie zveřejněná v Springer Nature je založena na desetiletém vzdušném pozorování velryb grónských u pobřeží Aljašky a na prozkoumání třiatřiceti mrtvých jedinců tohoto druhu. Osmnáct z nich neslo na těle známky útoku kosatek dravých. I přesto, že jizev po zranění kosatkami si rybáři i vědci všímají již dobrá tři desetiletí, je to poprvé, co byly stupňující se útoky kosatek u pobřeží Aljašky potvrzeny. První důkazy se objevily teprve v roce 2015, kdy bylo objeveno velrybí mládě s jasnými poraněními od kosatek. V dalších letech se podobně zraněných velryb začalo objevovat více a vědci se začali zajímat o to, zda k podobným útokům nedocházelo již dříve.

„Dosud jsme si mysleli, že velryby grónské v arktických vodách USA nezažívají predační tlaky ze strany kosatek dravých,“ uvedla Amy Willoughby z Washingtonské univerzity a NOAA. „Teď víme, že  právě útoky kosatek byly v letech 2009–⁠2018 hlavní příčinou sledovaných úmrtí velryb v oblasti.“ Velryby grónské obývají ledem pokryté vody Arktidy. S chladem a ledem jim pomáhá podkožní tuk i ohromné lebky, které dokáží prorazit i šedesáticentimetrovou vrstvu ledu. Kvůli rozsáhlému tání ledu se ale ocitají v nebezpečí. Kosatky se totiž do zaledněných vod nevydávají. Na otevřeném moři tak velryby nemají kam uniknout.

Vědci si však nejsou jisti, jaké mohou mít útoky kosatek dopady na chování velryb grónských a zda by je mohly donutit vzdálit se od pobřeží. Velryby grónské jsou považovány za životně důležitý prvek pro jedenáct původních aljašských komunit, které velryby loví. Před zákazem lovu velryb v osmdesátých letech stály velryby grónské krok před vyhynutím. Dnes se zdejší populace díky spolupráci NOAA a původních obyvatel stabilizovala. Se stále většími problémy se ale potýkají i kosatky, které kvůli nadměrnému rybolovu i znečištění hladovějí a přicházejí o mláďata.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama