Americká vládní agentura Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) potvrdila tvrzení, že kosatky dravé se ve vodách USA stále častěji vrhají na jedince ohrožené populace velryby grónské. Vědci k tomu letos poprvé získali důkazy. Na vině je zřejmě dramatický úbytek ledu v Severním ledovém oceánu.
Studie zveřejněná v Springer Nature je založena na desetiletém vzdušném pozorování velryb grónských u pobřeží Aljašky a na prozkoumání třiatřiceti mrtvých jedinců tohoto druhu. Osmnáct z nich neslo na těle známky útoku kosatek dravých. I přesto, že jizev po zranění kosatkami si rybáři i vědci všímají již dobrá tři desetiletí, je to poprvé, co byly stupňující se útoky kosatek u pobřeží Aljašky potvrzeny. První důkazy se objevily teprve v roce 2015, kdy bylo objeveno velrybí mládě s jasnými poraněními od kosatek. V dalších letech se podobně zraněných velryb začalo objevovat více a vědci se začali zajímat o to, zda k podobným útokům nedocházelo již dříve.
Arktická populace velryb grónských je v ohrožení. Zdroj: NOAA
„Dosud jsme si mysleli, že velryby grónské v arktických vodách USA nezažívají predační tlaky ze strany kosatek dravých,“ uvedla Amy Willoughby z Washingtonské univerzity a NOAA. „Teď víme, že právě útoky kosatek byly v letech 2009–2018 hlavní příčinou sledovaných úmrtí velryb v oblasti.“ Velryby grónské obývají ledem pokryté vody Arktidy. S chladem a ledem jim pomáhá podkožní tuk i ohromné lebky, které dokáží prorazit i šedesáticentimetrovou vrstvu ledu. Kvůli rozsáhlému tání ledu se ale ocitají v nebezpečí. Kosatky se totiž do zaledněných vod nevydávají. Na otevřeném moři tak velryby nemají kam uniknout.
První důkazy o útocích kosatek se objevily až v roce 2015. Zdroj: NOAA
Vědci si však nejsou jisti, jaké mohou mít útoky kosatek dopady na chování velryb grónských a zda by je mohly donutit vzdálit se od pobřeží. Velryby grónské jsou považovány za životně důležitý prvek pro jedenáct původních aljašských komunit, které velryby loví. Před zákazem lovu velryb v osmdesátých letech stály velryby grónské krok před vyhynutím. Dnes se zdejší populace díky spolupráci NOAA a původních obyvatel stabilizovala. Se stále většími problémy se ale potýkají i kosatky, které kvůli nadměrnému rybolovu i znečištění hladovějí a přicházejí o mláďata.