reklama

Tající led otevřel brány hladovějícím kosatkám, které útočí na ohrožené velryby

Americká vládní agentura Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) potvrdila tvrzení, že kosatky dravé se ve vodách USA stále častěji vrhají na jedince ohrožené populace velryby grónské. Vědci k tomu letos poprvé získali důkazy. Na vině je zřejmě dramatický úbytek ledu v Severním ledovém oceánu.

reklama

Studie zveřejněná v Springer Nature je založena na desetiletém vzdušném pozorování velryb grónských u pobřeží Aljašky a na prozkoumání třiatřiceti mrtvých jedinců tohoto druhu. Osmnáct z nich neslo na těle známky útoku kosatek dravých. I přesto, že jizev po zranění kosatkami si rybáři i vědci všímají již dobrá tři desetiletí, je to poprvé, co byly stupňující se útoky kosatek u pobřeží Aljašky potvrzeny. První důkazy se objevily teprve v roce 2015, kdy bylo objeveno velrybí mládě s jasnými poraněními od kosatek. V dalších letech se podobně zraněných velryb začalo objevovat více a vědci se začali zajímat o to, zda k podobným útokům nedocházelo již dříve.

„Dosud jsme si mysleli, že velryby grónské v arktických vodách USA nezažívají predační tlaky ze strany kosatek dravých,“ uvedla Amy Willoughby z Washingtonské univerzity a NOAA. „Teď víme, že  právě útoky kosatek byly v letech 2009–⁠2018 hlavní příčinou sledovaných úmrtí velryb v oblasti.“ Velryby grónské obývají ledem pokryté vody Arktidy. S chladem a ledem jim pomáhá podkožní tuk i ohromné lebky, které dokáží prorazit i šedesáticentimetrovou vrstvu ledu. Kvůli rozsáhlému tání ledu se ale ocitají v nebezpečí. Kosatky se totiž do zaledněných vod nevydávají. Na otevřeném moři tak velryby nemají kam uniknout.

Vědci si však nejsou jisti, jaké mohou mít útoky kosatek dopady na chování velryb grónských a zda by je mohly donutit vzdálit se od pobřeží. Velryby grónské jsou považovány za životně důležitý prvek pro jedenáct původních aljašských komunit, které velryby loví. Před zákazem lovu velryb v osmdesátých letech stály velryby grónské krok před vyhynutím. Dnes se zdejší populace díky spolupráci NOAA a původních obyvatel stabilizovala. Se stále většími problémy se ale potýkají i kosatky, které kvůli nadměrnému rybolovu i znečištění hladovějí a přicházejí o mláďata.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste žvanilové. Chystáte kšefty. Můžete mlčet? Co zaznělo ve vyhrocené Partii

S blížícím se termínem voleb politici evidentně začínají ztrácet nervy. Výrazně se to projevilo v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Došlo nejen na názorové střety, ale i na okřikování, výzvy ke slušnému chování a na tvrdá obvinění. Přečtěte si přehledně, co prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová či šéf SPD Tomio Okamura.

Skandální věznice v USA: Pokus o útěk autobusem, divoké party a bití spoluvězňů

Newyorská věznice Rikers Island zažila ve čtvrtek scénu jako z amerického filmu. Jeden z trestanců využil nepozornosti strážců a pokusil se uprchnout vězeňským autobusem. Jízda devětadvacetiletého nešťastníka Abubakara Sanuwa ale netrvala dlouho. Sanuwo totiž vzápětí narazil do zdi věznice. Nejedná se přitom o ojedinělý incident. Věznicí Rikers Island hýbe v poslední době jeden skandál za druhým. Trestanci pořádají v celách divoké party, mlátí spoluvězně a videa z „akcí“ sdílejí na sociálních sítích.

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

Záhadné zmizení mladého páru. FBI zřejmě našla ostatky 22leté dívky, po snoubenci pátrá

Američtí vyšetřovatelé řeší záhadné zmizení snoubenců Gabby Petitové a Briana Laudrieho. Pár cestoval po několika západních státech USA, 1. září se však muž vrátil do North Port na Floridě bez své partnerky. Po 22leté dívce bylo 11. září vyhlášeno pátrání, nyní agenti Federálního vyšetřovací úřadu (FBI) uvedli, že pravděpodobně nalezli ostatky ženy ve Wyomingu. Její snoubenec se od minulého úterý taktéž pohřešuje.

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40

Jako by nestačilo, že rostou ceny průmyslových surovin, energetických komodit nebo stavebního materiálu. Na spotřebitele se žene další vlna zdražování, za kterou tentokrát může horší úroda obilí a zejména tvrdé (semolinové) pšenice. Je tak jisté, že nahoru půjdou ceny pečiva a kvalitnějších, ale i těch obyčejných těstovin. Zdražení již dříve oznámily také pivovary.

Cenám Emmy kralovala Koruna. Bodovaly také seriály Dámský gambit a Ted Lasso

Letošní slavnostní udílení amerických televizních cen Emmy ovládly produkce streamovacích služeb, které si poprvé odnesly ocenění ve všech třech hlavních kategoriích. V kategorii nejlepší drama si pro vítězství po třech neproměněných nominacích došel seriál společnosti Netflix – Koruna. Cenu za nejlepší minisérii si taktéž vysloužil netflixovský seriál Dámský gambit. Nejlepším komediálním seriálem se stal Ted Lasso z prostředí amerického fotbalu z platformy Apple TV+.

reklama

Domácí zpravodajství

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla

„Za těch dvacet let v divadelním provozu jsem ztratil sám sebe. Teď se hledám,“ říká odcházející šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar (42). Za jeho rozhodnutím stojí vyostřené vztahy s ředitelem Zlaté kapličky Janem Burianem, který podle Špinara neúměrně kumuluje funkce, když zároveň roky vede katedru činohry na DAMU nebo řídí plzeňský Mezinárodní festival Divadlo. Špinar ve funkci dokončí ještě tuto divadelní sezonu.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama