reklama

Křeček polní nebo velryba černá: Seznam ohrožených druhů se rozšiřuje

Počty křečků polních strmě klesají po celé Evropě.
Foto: Wikipedie

Koronavirová krize zasáhla svět zvířat mnohem víc, než by se mohlo zdát. Kromě vážných zásahů pro živočišný průmysl se dotkla i ochrany ohrožených druhů. Ochránci přírody tak letošek považují za „rok, ke kterému ani nedošlo“. Těmito slovy Craig Hilton-Taylor z Mezinárodního svazu pro ochranu přírody popisuje nezměrnou ztrátu dat důležitých pro vyhodnocení stavu biodiverzity na světě.

reklama

Na začátku července ale i přesto vyšel aktualizovaný Červený seznam ohrožených druhů, který sleduje přes sto dvacet tisíc druhů zvířat. Více než třetině z nich hrozí v současné době vyhynutí. Mezi ně nyní patří i velryby černé či křečci polní. Spolu s několika druhy lemurů se nově přesunuli do kategorie „kriticky ohrožené druhy“. Například křečkům polním hrozí podle svazu vyhynutí v následujících třiceti letech. Nejen, že se obecně snížil počet mláďat v každém vrhu (z dvaceti na pouhých pět), křečci již zmizeli z mnoha částí Německa, Francie i východní Evropy. Přitom ještě v roce 2016 patřil tento druh do kategorie „málo dotčený druh“, která je prvním bodem škály Červeného seznamu.

Podobně jsou na tom i velryby černé, kterých zbývá něco málo přes dvě stě dospělých jedinců. Od roku 2011 velikost jejich populace klesla o patnáct procent. Kvůli zvyšující se teplotě moří a následnému nedostatku potravy na jejich původních lovištích se totiž velryby stále častěji vydávají za potravou na sever. Tady však křižují významné trasy lodní dopravy. Situace není příznivá ani pro naprostou většinu lemurů – ze 107 současných druhů jich 103 považujeme za ohrožené, třetinu dokonce za kriticky ohroženou.

Některé další druhy však v novém zhodnocení došly do kategorie nejvyšší – byly prohlášeny oficálně za vyhynulé. Týká se to například netopýra Sturdeeova či pralesničky panamské. Nicméně změny v Červeném seznamu nejsou jen negativní. Několika druhům se podařilo díky vhodným zásahům „vstát z mrtvých“. Do nižší kategorie ohrožení se tak přesunuli kozorožci walia z Etiopie či leguáni východobahamští. Příští rok by se navíc měl uskutečnit Světový kongres ochrany přírody, který by měl nastavit nový směr ochrany ohrožených druhů.

K tématu

Tagy: příroda kriticky ohrožený druh změna klimatu volně žijící živočichové
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Historie

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

Státní svátek připadající na 28. říjen není jen výročím vyhlášení Československé republiky, ale podle současných stoupenců dekolonizačního hnutí souvisí i se zahájením kolonizace Slovenska. Jisté je, že Slovensko museli Češi napřed vojensky dobýt, což se jim plně podařilo až v létě roku 1919.

reklama
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
Messi dosáhl svého. Prezident fotbalové Barcelony podal demisi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama