Křeček polní nebo velryba černá: Seznam ohrožených druhů se rozšiřuje

Koronavirová krize zasáhla svět zvířat mnohem víc, než by se mohlo zdát. Kromě vážných zásahů pro živočišný průmysl se dotkla i ochrany ohrožených druhů. Ochránci přírody tak letošek považují za „rok, ke kterému ani nedošlo“. Těmito slovy Craig Hilton-Taylor z Mezinárodního svazu pro ochranu přírody popisuje nezměrnou ztrátu dat důležitých pro vyhodnocení stavu biodiverzity na světě.

Na začátku července ale i přesto vyšel aktualizovaný Červený seznam ohrožených druhů, který sleduje přes sto dvacet tisíc druhů zvířat. Více než třetině z nich hrozí v současné době vyhynutí. Mezi ně nyní patří i velryby černé či křečci polní. Spolu s několika druhy lemurů se nově přesunuli do kategorie „kriticky ohrožené druhy“. Například křečkům polním hrozí podle svazu vyhynutí v následujících třiceti letech. Nejen, že se obecně snížil počet mláďat v každém vrhu (z dvaceti na pouhých pět), křečci již zmizeli z mnoha částí Německa, Francie i východní Evropy. Přitom ještě v roce 2016 patřil tento druh do kategorie „málo dotčený druh“, která je prvním bodem škály Červeného seznamu.

Podobně jsou na tom i velryby černé, kterých zbývá něco málo přes dvě stě dospělých jedinců. Od roku 2011 velikost jejich populace klesla o patnáct procent. Kvůli zvyšující se teplotě moří a následnému nedostatku potravy na jejich původních lovištích se totiž velryby stále častěji vydávají za potravou na sever. Tady však křižují významné trasy lodní dopravy. Situace není příznivá ani pro naprostou většinu lemurů – ze 107 současných druhů jich 103 považujeme za ohrožené, třetinu dokonce za kriticky ohroženou.

Některé další druhy však v novém zhodnocení došly do kategorie nejvyšší – byly prohlášeny oficálně za vyhynulé. Týká se to například netopýra Sturdeeova či pralesničky panamské. Nicméně změny v Červeném seznamu nejsou jen negativní. Několika druhům se podařilo díky vhodným zásahům „vstát z mrtvých“. Do nižší kategorie ohrožení se tak přesunuli kozorožci walia z Etiopie či leguáni východobahamští. Příští rok by se navíc měl uskutečnit Světový kongres ochrany přírody, který by měl nastavit nový směr ochrany ohrožených druhů.

Tagy: