Skupina Chinaski, houslista Pavel Šporcl a divadelní hosté v úterý vystoupili na pilotním koncertu pro 2000 lidí na Křižíkově fontáně v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření sledovali diváci koncert v sektorech na sezení.
Akce byla původně organizována jako protest proti „kriminalizaci kultury“. Nakonec ho pořádala Asociace promotérů a producentů v oblasti kultury ve spolupráci s ministerstvem kultury a ministerstvem průmyslu a obchodu.
„Děkujeme, že se nebojíte na kulturu přijít,“ uvedla na začátku akce, která obsahovala i divadelní program, za pořadatele Jana Heřmánková, jednatelka firmy T Servis.
Vstupenky na koncert si mohli lidé rezervovat v předprodejní síti Ticketlive. Akce nebyla pořádána za účelem zisku, proto bylo vstupné pro zaregistrované návštěvníky zdarma. Vystupující umělci se vzdali nároku na honorář a všechny spolupracující společnosti poskytly lidi, materiál a služby na vlastní náklady.
Diváci museli dodat doklad o tom, že jsou déle než 14 dní po ukončeném očkování nebo že mají maximálně 72 hodin starý negativní výsledek PCR testu či maximálně 48 hodin starý antigenní test provedený profesionální laboratoří. Poslední možností bylo písemné potvrzení lékaře, že maximálně 90 dnů před datem koncertu prodělali onemocnění COVID-19. V hledišti byly oddělené sektory a vstupy. Část fanoušků sledovala koncert za branami areálu.
Večer zahájil houslový virtuos Šporcl, který za podkladu předtočeného doprovodu na své modré housle zahrál mimo jiné skladbu Česká nostalgie a variace na capriccio č. 24 Nicoly Paganiniho. „Doufám, že teď koncertů bude víc a víc,“ řekl Šporcl, který kapelu Chinaski doprovodil ještě v přídavcích ve skladbách Venku je na nule nebo Drobná paralela.
Koncert Chinaski nabídl jejich starší hity jako Vakuum, Dlouhej kouř, Vrchlabí, 1970, Punčocháče i novější skladby jako Kapradí. Posluchači všech generací včetně maminek s dětmi si známé texty zazpívali s Chinaski i přes roušky. „Totálně jsem se těšila na něco podobného, koncerty on-line zdaleka nemají takovou atmosféru,“ libovala si jedna z divaček.
Pilotní koncerty pořádají také zástupci klasické hudby. Česká filharmonie oslavila v pondělí 125 let od svého založení koncertem ve Dvořákově síni Rudolfina, kde mohlo poprvé od října minulého roku sedět 350 posluchačů s platnými PCR testy. Do pilotního projektu ministerstva kultury byly zařazeny také čtyři koncerty festivalu Pražské jaro za přítomnosti publika.