SHOWTIME - 6.7. v 19:55
Velkou cenu v hlavní soutěži karlovarského filmového festivalu dostal v sobotu britský dokumentární film Náhlý záblesk hlubších věcí režiséra Marka Cousinse. Za portrét jedné z nejzásadnějších postav britského moderního umění, malířky Wilhelminy Barns-Grahamové, převzal režisér Křišťálový glóbus z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. Velká cena hlavní soutěže je spojená s odměnou 25 tisíc dolarů (asi 600 tisíc korun) a patří rovným dílem režisérovi a producentovi filmu. Cenu prezidenta karlovarského festivalu převzali v sobotu herci Clive Owen a Ivan Trojan.
V hlavní soutěži porota posuzovala 12 snímků. Cenu za režii si odnesla singapurská režisérka Nelicia Lowová za svůj celovečerní debut Na kordy. Snímek je příběhem mladého šermíře Jieho, který sní o tom, že se znovu setká se svým starším bratrem Hanem, jenž si odpykává trest za zabití soupeře při zápasu ve sportovním šermu.
ČTĚTE TAKÉ: Pavel se ve Varech chystá na premiéru Mordu. Na festivalu se vyjádřil k poplatkům i rozpočtu
Filmový festival v Karlových Varech letos nabídl 177 hraných a dokumentárních celovečerních i krátkých filmů. V hlavní soutěži byly dva tuzemské snímky – celovečerní snímek režiséra Adama Martince Mord a Světýlka režisérky Beáty Parkanové.
Herci Clive Owen a Ivan Trojan v sobotu z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky převzali Cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Britský herec Owen na festivalu uvedl film Na dotek, v němž ztvárnil roli Larryho, za kterou získal Zlatý glóbus, cenu BAFTA a nominaci na Oscara. Trojan, který obdržel cenu za mimořádný přínos české kinematografii, v Karlových Varech připomněl film Karamazovi z roku 2008.
„To, že tuto cenu dostávám od Jirky Bartošky, je pro mě důležité, je to náš bůh, jak jste mohli vidět z ukázky (film Anděl Páně, pozn. red.), s ním je na tom světě tak nějak lépe,“ uvedl Trojan.
Sedminásobný držitel Českého lva Trojan patří k největším českým hvězdám posledních desetiletí, a to jak na prknech Dejvického divadla, tak na filmovém plátně nebo na televizních obrazovkách. Před kamerou ztvárnil desítky rolí, často podivínů, ale zahrál si také televizního četníka nebo svérázného detektiva. Kromě Českých lvů získal i divadelní Thálii a Cenu Alfréda Radoka, loni dostal také výroční ocenění Asociace českých filmových klubů. Letos je Ivanu Trojanovi 60 let.
„Gratuluju Cliveovi (Owenovi) a myslím, že je dobře, že cenu dostávám dříve než on, protože jsem o půl roku starší,“ podotkl Trojan.
Owen začal po absolutoriu na Královské akademii dramatických umění hereckou kariéru v londýnském souboru Young Vic Theatre Company, kde vytvořil několik rolí v shakespearovských představeních. Po filmovém debutu ve snímku Vroom v roce 1988 se objevoval především v televizních filmech a seriálech, mezi nejúspěšnější patřila role charismatického Stephena Cranea z kriminální série Hazardér. Hrál ve filmu Král Artuš, ztvárnil také roli Dwighta McCarthyho ve filmu Sin City – Město hříchu.
S režisérem Alfonsem Cuarónem natočil Owen mysteriózní sci-fi Potomci lidí, se Spikem Leem thriller Spojenec, hlavní mužskou roli si zahrál v historickém dramatu Shekhara Kapura Královna Alžběta: Zlatý věk nebo v akčním thrilleru Toma Tykwera International. V roce 2021 ztvárnil Billa Clintona ve třetí sérii antologie American Crime Story.
Příští rok se 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uskuteční od 4. do 12. července.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vary jsou chrám filmu. Bartoška mi splnil sen, říká v exkluzivním rozhovoru hvězdný Brühl