Milan Hnilička, šéf Národní sportovní agentury, loboval u ministra zdravotnictví Romana Prymuly za to, aby mohl i v dalších týdnech pokračovat profesionální sport. Ale neuspěl. A tak se soutěže od pondělí 12. října k velké nevoli především hokejových a fotbalových klubů „uloží“ minimálně na 14 dní ke spánku. „Zastavovat sport není dobré řešení. Ale finální rozhodnutí bylo na panu ministrovi,“ uvedl v rozhovoru pro iSport.cz Hnilička.
Další tvrdá rána pro tuzemský sport je tady. A nelze se jí bránit. I přes množství argumentů z fotbalového i hokejového prostředí, které tvrdí, že konání zápasů první ligy, respektive extraligy není z hlediska tuzemské situace kolem onemocnění COVID-19 rizikové, byl ministr zdravotnictví Roman Prymula neoblomný.
Fotbaloví šéfové nesouhlasí s pozastavením soutěží a chtějí změnit postoj vlády
Ligová fotbalová asociace nesouhlasí s rozhodnutím české vlády, která v rámci kroků proti šíření koronaviru od pondělí na dva týdny pozastavila i fotbalové soutěže. Podle vedení první a druhé ligy to s ohledem na vlastní přísná protiepidemiologická opatření ve fotbale nedává smysl. Zástupci asociace chtějí, aby vláda postoj přehodnotila.
Hokejové kluby křičí směrem k vládě: Celá extraliga už je promořená. Není tak nijak nebezpečné hrát na stadionech, kam nemohou žádní fanoušci.
Zástupci fotbalových týmů se zase odvolávají na předchozí vynaložené úsilí: Jsme neustále testovaní, investovali jsme miliony korun do toho, aby se zamezilo nákaze. Nemůžeme být více obezřetnější. Není moc lepších úkrytů před koronavirem než místní prvoligové stadiony.
Přesně to se snažil Prymulovi přetlumočit šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička. Neúspěšně. „Domácí soutěže se po dobu dvou týdnů určitě hrát nebudou,“ sdělil Hnilička webu iSport.cz. „Týmy fotbalové ligy, které hrají Evropskou ligu, jsou omezené v tréninku pouze maximálním počtem (tedy 20) lidí. Nyní by měly požádat o výjimku, aby mohly trénovat v plném formátu, jak potřebují,“ uvedl dále Hnilička.
Příjemné evropské povinnosti čekají na trojici českých celků – Slavia Praha, Sparta Praha a Slovan Liberec. Zbylé týmy Fortuna ligy nemají na výjimku nárok a musejí trénovat maximálně ve 20 lidech.
Předložil jsem všechny argumenty. Prymula zvolil jinou cestu
Šéfovi Ligové fotbalové asociace Dušanovi Svobodovi se nelíbí, že s ním nikdo od Prymuly a vlády zmražení profesionálních soutěží první a druhé ligy nekonzultoval. Hnilička tu možnost probrat „sportovní lockdown“ s ministrem zdravotnictví měl.
„Konzultovali jsme to, moje připomínka k tomu, aby se profesionální soutěže nezastavovaly, samozřejmě padla. Zastavovat sport není dobré řešení. Ale finální rozhodnutí bylo na panu ministrovi a ten se přes veškeré připomínky rozhodl i vrcholový sport zastavit. Holt se nedá nic dělat než to respektovat, on je pro nás v tomto tou nejvyšší autoritou,“ konstatoval trojnásobný hokejový mistr světa a olympijský šampion z Nagana.
Bývalý gólman, který působil i v NHL, se podle vlastních slov snažil u Prymuly za sport oddaně bojovat. Ale musel následně akceptovat bolestivé rozhodnutí. „Přestože měl pan ministr ode mě na stole veškeré argumenty proti uzavření obou elitních soutěží, ale i argumenty pro zachování amatérského sportu, zvolil jinou cestu. A je třeba ji respektovat,“ upřesnil Hnilička. Sám věří, že se brzy podaří křivku nákazy tzv. zploštit a sport se po 14 dnech znovu rozběhne.
Lístkovné pro kluby do konce roku
Už v tuto chvíli mohou kluby počítat ničivé ztráty, které se za poslední měsíce pořádně nasčítaly. V letních měsících na tribuny stadionů mohly zamířit i tisícovky fanoušků, avšak příjmy ze vstupného se i tak momentálně nacházejí na hranici ekonomického krachu. Hrát bez lidí se z finančního hlediska nevyplatí. Proto jednotlivé organizace chtějí od státu co nejdříve vidět kompenzaci, takzvané „lístkovné“.
Momentálně je stav takový, že program je připravený a Hnilička řeší detaily s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem. Pro profesionální sport by v tomto ohledu měla být vyčleněna částka 500 milionů korun. „Pokud program vláda schválí, výzva se může vypsat téměř okamžitě, je připravená,“ řekl Hnilička, podle kterého by měly peníze ke klubům doputovat stoprocentně do konce kalendářního roku.