STAN si posvítí na finanční dary. Podezřelé peníze braly i jiné strany, ty nechají zhasnuto

Kauza kolem bývalého náměstka pražského dopravního podniku a bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka se dotýká i financování politických stran. Některým partajím do stranických pokladen přitekly peníze, které lze považovat za podezřelé. Pocházejí totiž od aktérů kauzy, jejich blízkých nebo firem, kde působili.

Kauza kolem pražského dopravního podniku vypukla před deseti dny a poznamenala politickou scénu. Ukázala třeba na to, od koho různé strany dostávaly finanční dary. V hlavním podezření je hnutí Starostů a nezávislých, na jejichž konto přiteklo minimálně 300 tisíc korun od hlavy celé skupiny – podnikatele Michala Redla. Strana proto teď dělá hloubkový audit.

„Pustili jsme se do té nejpodrobnější prověrky darů, jakou vůbec lze udělat, máme na to specializovaný software a bude to trvat týdny, protože jdeme do takových vazeb, že do nich ještě žádná strana v ČR nešla. Chceme udělat tlustou čáru za touhle kauzou,“ uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Podle Rakušana je hnutí připraveno vrátit jakékoliv podezřelé peníze. Mladá Fronta Dnes přišla se zjištěním, že od lidí kolem kauzy putovaly dary i k ODS nebo hnutí ANO. První strana prý obdržela půl milionu korun od společnosti, kde byl ve vedení otec Redla. Babišovo ANO zase 200 tisíc od firmy, kde v dozorčí radě figuroval jeden z obviněných.

Zatímco Starostové dělají hloubkový audit finančních darů, občanští demokraté a hnutí ANO takové kroky nechystají. A peníze vracet nebudou. „Smlouvu v roce 2012 ODS podepsala dle platných interních předpisů a v souladu s platnou legislativou,“ uvedl mluvčí ODS Jakub Skyva. „Je to z roku 2015 a 2016. V momentě, kdy by to byl dar přímo od něj a bylo to v inkriminované době, které se týká šetření policie, tedy v letech 2019 a 2022, tak bychom to samozřejmě vrátili,“ sdělil Patrik Nacher (ANO).

Podle politologa se postupným policejním vyšetřováním mohou ukázat další podezřelé vazby a finanční toky, které se mohou týkat jakékoliv politické strany. „Každý má kontakty na firmu, která s ním spolupracovala nebo tam působil, často ty firmy nacházíme jako sponzory politických stran, a to nejen Starostů, ale i ODS nebo ANO. To znamená, že se může rozkrýt mnohem širší spektrum těch vazeb,“ podotkl politolog Lukáš Jelínek.

Podle politického matadora a senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL) bylo největší chybou hnutí STAN v aktuální kauze to, že dostávalo peníze od podnikatele Redla nebo jeho nejbližších. „Když si od někoho vezmu peníze, tak s ním musím být dál v kontaktu. Je vidět, že strany v tomhle mají velké mezery,“ řekl Čunek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert
360°

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Infobox
sledujeme živě
05:25

V Plzni bude vládnout koalice ANO, Piráti a STAN, nově s podporou PRO Plzeň

04:57

Státní volební komise projedná výsledky obecních a prvního kola senátních voleb

04:20

Dobré pondělní ráno. Povolební vyjednávání sledujeme dál podrobně.

23:46

Volební on-line přenos pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost.

Meloniová míří na vrchol. Parlamentní volby v Itálii jasně ovládl pravicový blok

Aktualizováno

Pravicový blok jasně zvítězil v neděli v italských parlamentních volbách i podle předběžných propočtů, které zveřejňují italská média. Favorizovaná aliance si podle televize přišla na zhruba 43 procenta hlasů. Jasné vítězství aliance pravicových stran předvídaly i první odhady založené na průzkumech mezi voliči. Středolevá Demokratická strana už podle agentury Reuters uznala porážku a oznámila, že bude hlavní opoziční silou.

Sáhl jsem si na úplné dno. Partner Soukalové popsal chvíle zoufalství při pátrání po Gábině

O tom, že si bývalá biatlonistka a nynější moderátorka pořadu Showtime Gábina Soukalová prožila v italských Alpách zlý sen, když se při výletě na kole ztratila, již CNN Prima NEWS informovala. Další detaily ale nyní exkluzivně pro ShowTime popsal i její partner Miloš Kadeřábek, který ve středu v podvečer zalarmoval záchranáře poté, co se Gábině ještě stačil dovolat, než se jí vybil mobil. Tušil díky tomu, že se kus značené cesty utrhl a jeho milá hledá cestu zpět.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: V Praze se sešli Praha sobě, Piráti a STAN, konkrétní dohoda nevznikla

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Domácí zpravodajství

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Lepší SPD než kmotři z ODS a TOP 09. Zakládající člen Pirátů vyzval k vendetě v Plzni

Aktualizováno

Plzeňští Piráti v krajském městě zamýšleli koalici s hnutím ANO a STAN i s kontroverzní podporou od dvou zastupitelů za SPD. Proti tomu se však ohradil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Strana po nedělním jednání nakonec došla k závěru, že se o podporu SPD neopře. Jeden ze zakládajících členů Pirátů Dalibor Záhora, který je ostrým kritikem plzeňské ODS i TOP 09, si spolupráci s SPD na komunální úrovni představit uměl.

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil Vystrčil. ANO čeká na Babiše a Spolu tápe

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se dostal s 45 procenty do druhého kola senátních voleb, které bude příští týden. ANO podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové „čeká na Andreje Babiše“. Koalice Spolu tápe. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že nejspíš někoho podpoří.