Kauza Dozimetr se dotýká i financování politických stran
Kauza kolem bývalého náměstka pražského dopravního podniku a bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka se dotýká i financování politických stran. Některým partajím do stranických pokladen přitekly peníze, které lze považovat za podezřelé. Pocházejí totiž od aktérů kauzy, jejich blízkých nebo firem, kde působili.
Kauza kolem pražského dopravního podniku vypukla před deseti dny a poznamenala politickou scénu. Ukázala třeba na to, od koho různé strany dostávaly finanční dary. V hlavním podezření je hnutí Starostů a nezávislých, na jejichž konto přiteklo minimálně 300 tisíc korun od hlavy celé skupiny – podnikatele Michala Redla. Strana proto teď dělá hloubkový audit.
„Pustili jsme se do té nejpodrobnější prověrky darů, jakou vůbec lze udělat, máme na to specializovaný software a bude to trvat týdny, protože jdeme do takových vazeb, že do nich ještě žádná strana v ČR nešla. Chceme udělat tlustou čáru za touhle kauzou,“ uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
Podle Rakušana je hnutí připraveno vrátit jakékoliv podezřelé peníze. Mladá Fronta Dnes přišla se zjištěním, že od lidí kolem kauzy putovaly dary i k ODS nebo hnutí ANO. První strana prý obdržela půl milionu korun od společnosti, kde byl ve vedení otec Redla. Babišovo ANO zase 200 tisíc od firmy, kde v dozorčí radě figuroval jeden z obviněných.
„Nesvéprávný podnikatel“ a známý Gazdíka, Polčáka i gangstera Krejčíře. Kdo je Redl?
Společně s bývalým pražským radním a členem hnutí STAN Petrem Hlubučkem měl být hlavou organizované zločinecké skupiny, kterou v souvislosti s kauzou Dozimetr obvinila policie. Kontroverzní zlínský podnikatel Michal Redl se díky posudku o duševní chorobě již jednou trestu vyhnul. Podaří se to někdejšímu spolupracovníkovi nechvalně známého Radovana Krejčíře i tentokrát? U Redla je často zmiňován i fakt, že se kromě Hlubučka vídal i s dalšími politiky z hnutí STAN – Petrem Gazdíkem či Stanislavem Polčákem.
Zatímco Starostové dělají hloubkový audit finančních darů, občanští demokraté a hnutí ANO takové kroky nechystají. A peníze vracet nebudou. „Smlouvu v roce 2012 ODS podepsala dle platných interních předpisů a v souladu s platnou legislativou,“ uvedl mluvčí ODS Jakub Skyva. „Je to z roku 2015 a 2016. V momentě, kdy by to byl dar přímo od něj a bylo to v inkriminované době, které se týká šetření policie, tedy v letech 2019 a 2022, tak bychom to samozřejmě vrátili,“ sdělil Patrik Nacher (ANO).
Podle politologa se postupným policejním vyšetřováním mohou ukázat další podezřelé vazby a finanční toky, které se mohou týkat jakékoliv politické strany. „Každý má kontakty na firmu, která s ním spolupracovala nebo tam působil, často ty firmy nacházíme jako sponzory politických stran, a to nejen Starostů, ale i ODS nebo ANO. To znamená, že se může rozkrýt mnohem širší spektrum těch vazeb,“ podotkl politolog Lukáš Jelínek.
Podle politického matadora a senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL) bylo největší chybou hnutí STAN v aktuální kauze to, že dostávalo peníze od podnikatele Redla nebo jeho nejbližších. „Když si od někoho vezmu peníze, tak s ním musím být dál v kontaktu. Je vidět, že strany v tomhle mají velké mezery,“ řekl Čunek.